OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
#!/bin/bash sshfs .....Takový skript spustím jako root a zůstane to viset na tom sshfs příkazu - bez jakékoliv chybové hlášky. Distribuce proxmox 3.2 (tj. vlastně debian 7.4). V čem může být chyba?
/usr/bin/sshfs ...
-o IdentityFile=/path/to/key. Případně zapnout debug
-o debug. BTW, k čemu vůbec ten skript? Možno zadat do fstabu a ručně jej namountovat přes
mount /mountpointWiki archlinuxu to má hezky popsaný.
bash -x skript.shVypíše podrobné informace.
Tak debugem jsem zjistil, že tam nějaká data tečou, pak jsem přidal cestu k rsa klíči - nefungovalo. Poté jsem to spustil jako bash -x ./skript.sḧ a fungovalo. Poté jsem to vrátil vše zpět a už to jde spustit i jako ./skript.sh, tak vážně nevím, v čem byl problém. Nicméně na další problém jsem narazil, pokud jsem to spouštěl uvnitř while cyklu - po ukončení skriptu se totiž ukončil i sshfs proces - na to ale stačilo spouštět sshfs jako démona.
O co jsem se vlastně snažil: mít vždy připojený vzdálený adresář i pokud dojde k restartování vzdáleného stroje nebo výpadku sítě - v tomto případě můj skript zjistí, že to není připojené a připojí to hned zpátky.
Nakonec se tedy vše podařilo, takže díky všem za rady.
Tiskni
Sdílej: