Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Ahoj, resim zajimavy problem. Mam adresarovou strukturu na WIN - X:/produkty/kody
cili je slozka produkty a v nich slozky a123 a124 a125 a126 atd. Protoze nektere produkty maji svoje nadrazene/podobne produkty, tak abych je nemusel slozite hledat, mam ve slozce zastupce, na ktereho kliknu a ten mne navede treba az produktu a123 do a125. Tam mam zase dalsiho zastupce, ktery mne vraci zpatky. Muzu tak jednoduse klikat bez hledani.
A ted ten problem - prechazim postupne na linux a rad bych, aby mi tohle fungovalo na linuxu, protoze to je disk, ktery je sdileny sambou. Mam ho nekam namountovany a logicky tyhle windows sracky .lnk na linuxu nechodi. Existuje zpusob, jak zachovat funkcnost na windows a soucasne to mit funckni na linuxu?
Priznam se, ze jsem jeste ani moc nenastudoval symlinky na linuxu, takze je tam ani nepouzivam a mozna by to slo resit pomoci nich, protoze ten sdileny adresar je hostovany na LINUXU a tak by zrejme slo udelat nejake symbolicke linky, kterymi by slo oklamat ten windows (jeden klient proste jede a musi na WINDOWS jet nadale - kvuli ucetnimu SW)
Aby bylo jasno k cemu to je : je to seznam kodu produktu na eshopu, ke kterym jsou ve slozkach manualy, apod. Produkt a123 je treba bila ponozka, ke ktere je manual k ponozkam. No a produkt a124 je treba ruzova ponozka. Mam jeden manual k ponozkam, ulozeny v MASTER produktu a123 a kdyz chci tisknout manual k ruzove ponozce, vlezu do jeji slozky a pres zastupce si kliknu na hlavni polozku, kde je manual. Nemusim tak ukladat manualy do vsech barevnych a ja nevim jakych modifikaci a pritom kazdy produkt ma svoje jedinecne cislo, podle ktereho lze jednoznacne identifikovat.
Poradite, jak na to? Diky moc,
P.
Ucetni sw to nepotrebuje, ale clovek, ktery pracuje na tom win desktopu ano. Mozna ale stoji za zvazeni, zda to nejak nerozdelit, nebo nenahradit tyhle linky treba nejakymi .TXT soubory. Nakonec manualy se neupravuji tak casto, aby to bylo stezejni a proste implementace tech linku na obou systemech asi bude tvrdsi orisek.
Resil - zavadel jsem to v dobe, kdy jsem byl presvedceny, ze budu pouzivat na desktopu vyhradne WIN, ale za posledni tydny se situace vyrazne zmenila, takze to potrebuji vyresit s ohledem na to, ze do budoucna urcite vetsina desktopu ve firme pobezi na linuxu.
Alias zase mi ten linux komplikuje zivot ))))
follow symlinks = yes wide symlinks = yes unix extensions = noMilan
To sdileni bezi prave na sambe, WIN je jenom ten klient, jinak uz je vsechno na linuxu.
Jak potom takovy symlink vypada ve windows? Jako obycejny soubor? A presune to uzivatele do te novy slozky? Tak, aby nic nepoznal? Ono to generuje defakto windowsi zastupce, nebo jak to funguje?
Ptam se, protoze se ke zkouseni dostanu nejdrive zitra.
P.
Aha, to neni uplne to, co jsem od toho chtel Jde o to, ze mam nejakou strukturu a temi zastupci (ve win) jsem se preklikaval mezi jednotlivymi souvisejicimi slozkami. Tedy neobjevil se mi zadny imaginarni adresar, ale mel jsem tam soubor - link, na ktery jsem kliknul a ten windowsi prohlizec mne prehodil do jine slozky.
Fungovalo to proste jako hyperlinky na www, kdy se dalo prechazet mezi jednotlivymi "odkazy" a zase se zpatky vracet.
Nakonec od toho ale asi upustim, protoze to je horor i v tech winech - win neumi zrovna moc dobre pouzivat relativni cestu v zastupcich a tak kdyz jsem ten disk pripojil jinam, nez jako X, tak to taky nefungovalo. Jedinym resenim bylo namontovat do toho link ve tvaru explorer.exe cesta/soubor - s vyuzitim relativnich cest - ..\a123 apod. ale to zase otevira nove okno spravce souboru, coz taky otravuje.
Cili prdim na to, pobezi to bez tehle vychytavky a bude to kompatibilni na win i linuxu.
Tiskni
Sdílej: