Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Hezký den,
provádím na domácím serveru sdílený adresářů skrze sambu a nějak se mi to nedaří.
O co jde. Chci mít pro X uživatelů soukromé složky, do kterých si nebudou moci navzájem lízt. Tedy autentizace uživatelů. Dále bude jeden sdílený disk, který bude pro všechny uživatele, opět s autentizací (aby se někdo nedíval na společný disk).
Mám ubuntu 14.04, toto mám v smb.conf
[global]
workgroup = WORKGROUP
server string = SERVER
log file = /var/log/samba/log.%m
max log size = 50
socket options = TCP_NODELAY SO_RCVBUF=8192 SO_SNDBUF=8192
encrypt passwords = yes
smb passwd file = /etc/samba/smbpasswd
unix password sync = yes
null passwords = no
dns proxy = no
share modes = yes
writable = yes
username map = /etc/samba/smbusers
[tomas]
comment = Tomas
path = /home/tomas
public = yes
writable = yes
valid users = tomas
create mask = 0700
directory mask = 0700
force user = nobody
force group = nogroup
[paja]
comment = Tomas
path = /home/paja
public = yes
writable = yes
valid users = paja
create mask = 0700
directory mask = 0700
force user = nobody
force group = nogroup
no, samozřejmě mám vytvořené uživatele v ubuntu a i v sambě, jen mi je divné, že samba nechce vytvořit smbpasswd a smbusers
Složky sdílené vidím, ale nejsme schopen se správně přihlásit.
Kde dělám chybu?
Díky za pomoc!
Řešení dotazu:
security = user
Samozřejmě, že jsem zkopíroval bez security=user. Mám ho tam a nic to nedělá.
změny hesla pomocí smbdpasswd -a uzivatel se mi nevytvoří soubor s heslama. V tom možná bude zakopaný pes.z dokumentacie: "Note that the default passdb backends require the user to already exist in the system password file (usually /etc/passwd), else the request to add the user will fail."
/etc/passwd
a /etc/shadow
). Ak je to tak, tak pre sambu to nestaci. Treba pre ludi nastavit aj samba hesla - kludne rovnake ako ako maju doteraz - prostrednictvom utility smbpasswd. teda napr pre tomasa prikazom (ako root): smbpasswd tomas(nasledne zadat heslo). Potom by uz tomas mal byt schopny dostat sa do zloziek, kde mu to prava umoznuju.
Pokud spustím smbpasswd tomas tak zadám heslo, ale nikam se nezapíše, nevytvoří se nikde soubor - měl by v /etc/samba/smbpasswd
ale tam nic není.
teď to vypadá, že je to funkční, jen nevím jak donutit windows, aby zapomněl přihlášení, které měl, abych mohl vyzkoušet durhého uživatele.
Dobře, super fíčura... Lze mít ve windows přihlášení na dva různé uživatele, tedy konkrétně, abych si mohl připojit síťovou jednotku "paja" i "tomas"?
Nebo to jde vyřešit jen tím, že přidám oba do valid users?
touch /etc/samba/smbpasswdnasledne restartnite samba process a vytvorte usera cez
smbpasswd -a tomas
Prihlasit se ve win pod dvema uzivateli by melo jit pokud si to namapujes jako disk. Tam se pak da zvolit si prihlasovaci udaje. Cili namapuj si to jako X a Y a budes je mit oba.
Ty hesla v sambe mne taky potrapily. Taky jsem je hledal v souboru, kde je slibujou a nic se tam neobjevilo. Je to fejk jak bejk, ale chodi to dobre No a nakonec, je to asi dobry napad, pouzivat oddelena hesla pro sdileni. Prece jen, nemam dobry pocit, kdyz pristupuju k cemukoliv z WIN. Takhle, kdyz mam ucet na linux masine a pouzivam ho pro pristup skrze SSH, tak si vytvorim nejake heslo treba hovnokleslo pro pristup ke sdilenym slozkam z WIN a nemusim se bat, ze bych si tim kompromitoval ten linux ucet.
Je mi jasne, ze zase jen ziju v blazene nevedomosti, ale mam radost, jak jsem nad tim vyzral ))
Ve win 8.1 se mi to právě nepodařilo, připojit si oba disky pod jiným přihlášením. Ono to asi nepotřebuji. Protože to má být stejně jen pro toho uživatele a společné věci fungují. Takže je to vyřešeno .
http://linuxos.sk/wiki/filesystem-setup-samba-konfiguracia-pre-debia/
Tiskni
Sdílej: