Přímý přenos (YouTube) z konference LinuxDays 2024, jež probíhá tento víkend v Praze v prostorách Fakulty informačních technologií Českého vysokého učení v Praze (FIT ČVUT). Na programu je spousta zajímavých přednášek.
Elon Musk na akci We, Robot (YouTube, 𝕏) představil Robotaxi, Robovan a vylepšeného Tesla Bota (Optimus).
Internet Archive je offline (𝕏, Bluesky, Mastodon). Unikly údaje 31 milionů uživatelů. Probíhal / probíhá na něj DDoS útok.
Alyssa Rosenzweig se v příspěvku na svém blogu rozepsala o hraní AAA her na Asahi Linuxu. Na YouTube je záznam její včerejší přednášky na XDC 2024 (X.Org Developer's Conference).
Vláda schválila Národní polovodičovou strategii: Česká republika má velký potenciál stát se významným hráčem v oblasti výroby čipů, zejména v evropském měřítku. Využít tento potenciál je cílem Národní polovodičové strategie, kterou připravilo Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s experty, a která navazuje na evropský Akt o čipech.
V lete vyšiel Aeonwave 4.0, ktorý niekoľkonásobne menej vyťažuje procesor pri interpretácií priestorového zvuku než OpenAL Soft. Autor hľadá prispievateľov do knižnice libaaxopenal za účelom pridania ALC_EXT_EFX rozšírení využívaných napr. v hre Doom 3 cez port Dhewm3 v Linuxe.
Linuxová distribuce Ubuntu 24.10 „Oracular Oriole“ byla vydána. Jde o průběžné vydání s podporou 9 měsíců. Obsahuje mj. Linux 6.11 či GNOME 47 s několika odkazy na první vydání Ubuntu (4.10 „Warty Warthog“) před 20 lety. K dispozici jsou také oficiální deriváty s odlišnými výchozími desktopovými prostředími anebo balíky aplikací.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové major verzi 2.0 (YouTube). Důležité změny v Migration Guide.
Apache Tomcat (Wikipedie) slaví 25 let. Při té příležitosti byla vydána nová verze 11.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Open source 3D herní a simulační engine Open 3D Engine (O3DE) byl vydán v nové verzi 24.09.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání. O3DE má nového maskota: Odie.
Ahoj, rad bych si udelal aplikaci s RPi, kteremu bych daval povely pres svuj web/server (mam i Linux server s verejnou IP). Premyslim ale nad tim, jak to udelat, aby to fungovalo pokud mozno vsude.
1) Nabizi se moznost, udelat z RPi webovy server a pripojovat se primo na nej, ale to bych pak nemel dostupne vsude. Vyhodou je, ze to pojede i bez pristupu na net, v lokalni siti, ale to je tak vsechno. Proto bych radeji, aby RPi pristupovalo na muj server a prebiralo povely z nej. Ja bych se pripojoval taky k serveru a zadaval povely - treba pres PC / NB / mobil.
Prvni reseni je, prinutit RPi, aby periodicky delalo GET na http://server.cz/?dotaz=comamdelat . No a na serveru by behal PHP script, ktery by odpovidal a odpoved by RPi zpracovalo a provedlo prikaz. Je to dobre reseni? Jde o to, ze RPi bude muset neustale provadet dotazy.
Druha moznost - Da se nejak navazat trvale spojeni na urcitem portu mezi RPi a serverem, tak, abych mohl ze serveru rict Pi - hele, udelej tohle, nebo tamto? Hadam, ze bych zase musel posilat nejake keepalive pakety? Za jak dlouho se vlastne navazane spojeni samo prerusi? A da se takhle komunikovat treba pres 80tku port? Byl bych rad, aby to slo protlacit i pres firewall a fungovalo na neverejne IP adrese (Rpi).
RESUME : Vyhodou prvniho reseni pro mne je, ze trochu umim PHP, takze serverovou cast bych si zvladl udelat. Ve druhem pripade by asi na serveru musel bezet nejaky daemon, ktery by komunikoval s netem - asi v Ccku, nebo pythonu, je to tak?
Doporucte mi, jak nejlepe to vyresit, aby to zralo co nejmene dat, bylo co nejrychlejsi a zaroven nebyly problemy s NATem, firewallem, atd.
ps axu | grep -q [u]ser@server || ssh -p 22 user@server -N -R 0.0.0.0:1234:localhost:22v sshd musí být
GatewayPorts clientspecified
.
Aha a kdybych to chtel postavit nad prostym TCP/IP? Ten websocket prostuduju, ten ssh tunel je trochu orisek, protoze pokud bych to pak chtel zjednodusit a portovat treba na arduino / jiny jednocip, kvuli cene, hodilo by se ,aby ten protokol byl co nejjednodussi.
Pro arduino je treba GET / POST komunikace uz hotova. navic, nebude ten SSH tunel nachylny na rozpojeni pri vypadcich site?
Premyslim nad tim a defakto by mi stacilo neco, jako je PUSH technologie u emailu, apod. Aby bylo navazene spojeni a ten server dokazal do toho Arduina, nebo RPi "stouchnout" hele, mam pro tebe data, stahni si je.
Abych nemusel proste periodicky delat GETy a volit mezi rychlosti odezvy / mnozstvim zbytecne prenesenych dat. I kdyz v souctu tech dat moc nebude, pokud bych jen posilal - neco noveho? a server odpovidal - NE. Ale jde o to, ze to bude neustale "PINGat" a zatezovat tu sit.
Jsem spis pres HW, tzn. ze otevrene tcp spojeni se chova defakto jako takovy UART? Jak potom na serveru? Muzu na jednom portu obslouzit vice takovych zarizeni? Nebo musi mit kazde svuj port?
Asi bych si mel nastudovat princip TCP, najdu tam vsechno potrebne, ze ? a na serveru se to potom resi a obsluhuje jak / cim? S phpckem si asi v tomhle pripade nevrznu, cili nejblizsi mi je asi python.
diky tedy aspon za nasmerovani, jde mi o to, vedet, co mam nastudovat, jake reseni bude pro tuhle vec nejlepsi. Zatim jsem vzdy komunikoval ve stylu GET/POST dotaz a odpoved. Ale ted bych potreboval, aby to bylo vice "realtime" a pritom se mi z toho nezblaznil router
Tiskni Sdílej: