MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Ahoj, rad bych si udelal aplikaci s RPi, kteremu bych daval povely pres svuj web/server (mam i Linux server s verejnou IP). Premyslim ale nad tim, jak to udelat, aby to fungovalo pokud mozno vsude.
1) Nabizi se moznost, udelat z RPi webovy server a pripojovat se primo na nej, ale to bych pak nemel dostupne vsude. Vyhodou je, ze to pojede i bez pristupu na net, v lokalni siti, ale to je tak vsechno. Proto bych radeji, aby RPi pristupovalo na muj server a prebiralo povely z nej. Ja bych se pripojoval taky k serveru a zadaval povely - treba pres PC / NB / mobil.
Prvni reseni je, prinutit RPi, aby periodicky delalo GET na http://server.cz/?dotaz=comamdelat . No a na serveru by behal PHP script, ktery by odpovidal a odpoved by RPi zpracovalo a provedlo prikaz. Je to dobre reseni? Jde o to, ze RPi bude muset neustale provadet dotazy.
Druha moznost - Da se nejak navazat trvale spojeni na urcitem portu mezi RPi a serverem, tak, abych mohl ze serveru rict Pi - hele, udelej tohle, nebo tamto? Hadam, ze bych zase musel posilat nejake keepalive pakety? Za jak dlouho se vlastne navazane spojeni samo prerusi? A da se takhle komunikovat treba pres 80tku port? Byl bych rad, aby to slo protlacit i pres firewall a fungovalo na neverejne IP adrese (Rpi).
RESUME : Vyhodou prvniho reseni pro mne je, ze trochu umim PHP, takze serverovou cast bych si zvladl udelat. Ve druhem pripade by asi na serveru musel bezet nejaky daemon, ktery by komunikoval s netem - asi v Ccku, nebo pythonu, je to tak?
Doporucte mi, jak nejlepe to vyresit, aby to zralo co nejmene dat, bylo co nejrychlejsi a zaroven nebyly problemy s NATem, firewallem, atd.
ps axu | grep -q [u]ser@server || ssh -p 22 user@server -N -R 0.0.0.0:1234:localhost:22v sshd musí být
GatewayPorts clientspecified
.
Aha a kdybych to chtel postavit nad prostym TCP/IP? Ten websocket prostuduju, ten ssh tunel je trochu orisek, protoze pokud bych to pak chtel zjednodusit a portovat treba na arduino / jiny jednocip, kvuli cene, hodilo by se ,aby ten protokol byl co nejjednodussi.
Pro arduino je treba GET / POST komunikace uz hotova. navic, nebude ten SSH tunel nachylny na rozpojeni pri vypadcich site?
Premyslim nad tim a defakto by mi stacilo neco, jako je PUSH technologie u emailu, apod. Aby bylo navazene spojeni a ten server dokazal do toho Arduina, nebo RPi "stouchnout" hele, mam pro tebe data, stahni si je.
Abych nemusel proste periodicky delat GETy a volit mezi rychlosti odezvy / mnozstvim zbytecne prenesenych dat. I kdyz v souctu tech dat moc nebude, pokud bych jen posilal - neco noveho? a server odpovidal - NE. Ale jde o to, ze to bude neustale "PINGat" a zatezovat tu sit.
Jsem spis pres HW, tzn. ze otevrene tcp spojeni se chova defakto jako takovy UART? Jak potom na serveru? Muzu na jednom portu obslouzit vice takovych zarizeni? Nebo musi mit kazde svuj port?
Asi bych si mel nastudovat princip TCP, najdu tam vsechno potrebne, ze ? a na serveru se to potom resi a obsluhuje jak / cim? S phpckem si asi v tomhle pripade nevrznu, cili nejblizsi mi je asi python.
diky tedy aspon za nasmerovani, jde mi o to, vedet, co mam nastudovat, jake reseni bude pro tuhle vec nejlepsi. Zatim jsem vzdy komunikoval ve stylu GET/POST dotaz a odpoved. Ale ted bych potreboval, aby to bylo vice "realtime" a pritom se mi z toho nezblaznil router
Tiskni
Sdílej: