Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Ahoj, rad bych si udelal aplikaci s RPi, kteremu bych daval povely pres svuj web/server (mam i Linux server s verejnou IP). Premyslim ale nad tim, jak to udelat, aby to fungovalo pokud mozno vsude.
1) Nabizi se moznost, udelat z RPi webovy server a pripojovat se primo na nej, ale to bych pak nemel dostupne vsude. Vyhodou je, ze to pojede i bez pristupu na net, v lokalni siti, ale to je tak vsechno. Proto bych radeji, aby RPi pristupovalo na muj server a prebiralo povely z nej. Ja bych se pripojoval taky k serveru a zadaval povely - treba pres PC / NB / mobil.
Prvni reseni je, prinutit RPi, aby periodicky delalo GET na http://server.cz/?dotaz=comamdelat . No a na serveru by behal PHP script, ktery by odpovidal a odpoved by RPi zpracovalo a provedlo prikaz. Je to dobre reseni? Jde o to, ze RPi bude muset neustale provadet dotazy.
Druha moznost - Da se nejak navazat trvale spojeni na urcitem portu mezi RPi a serverem, tak, abych mohl ze serveru rict Pi - hele, udelej tohle, nebo tamto? Hadam, ze bych zase musel posilat nejake keepalive pakety? Za jak dlouho se vlastne navazane spojeni samo prerusi? A da se takhle komunikovat treba pres 80tku port? Byl bych rad, aby to slo protlacit i pres firewall a fungovalo na neverejne IP adrese (Rpi).
RESUME : Vyhodou prvniho reseni pro mne je, ze trochu umim PHP, takze serverovou cast bych si zvladl udelat. Ve druhem pripade by asi na serveru musel bezet nejaky daemon, ktery by komunikoval s netem - asi v Ccku, nebo pythonu, je to tak?
Doporucte mi, jak nejlepe to vyresit, aby to zralo co nejmene dat, bylo co nejrychlejsi a zaroven nebyly problemy s NATem, firewallem, atd.
ps axu | grep -q [u]ser@server || ssh -p 22 user@server -N -R 0.0.0.0:1234:localhost:22v sshd musí být
GatewayPorts clientspecified
.
Aha a kdybych to chtel postavit nad prostym TCP/IP? Ten websocket prostuduju, ten ssh tunel je trochu orisek, protoze pokud bych to pak chtel zjednodusit a portovat treba na arduino / jiny jednocip, kvuli cene, hodilo by se ,aby ten protokol byl co nejjednodussi.
Pro arduino je treba GET / POST komunikace uz hotova. navic, nebude ten SSH tunel nachylny na rozpojeni pri vypadcich site?
Premyslim nad tim a defakto by mi stacilo neco, jako je PUSH technologie u emailu, apod. Aby bylo navazene spojeni a ten server dokazal do toho Arduina, nebo RPi "stouchnout" hele, mam pro tebe data, stahni si je.
Abych nemusel proste periodicky delat GETy a volit mezi rychlosti odezvy / mnozstvim zbytecne prenesenych dat. I kdyz v souctu tech dat moc nebude, pokud bych jen posilal - neco noveho? a server odpovidal - NE. Ale jde o to, ze to bude neustale "PINGat" a zatezovat tu sit.
Jsem spis pres HW, tzn. ze otevrene tcp spojeni se chova defakto jako takovy UART? Jak potom na serveru? Muzu na jednom portu obslouzit vice takovych zarizeni? Nebo musi mit kazde svuj port?
Asi bych si mel nastudovat princip TCP, najdu tam vsechno potrebne, ze ? a na serveru se to potom resi a obsluhuje jak / cim? S phpckem si asi v tomhle pripade nevrznu, cili nejblizsi mi je asi python.
diky tedy aspon za nasmerovani, jde mi o to, vedet, co mam nastudovat, jake reseni bude pro tuhle vec nejlepsi. Zatim jsem vzdy komunikoval ve stylu GET/POST dotaz a odpoved. Ale ted bych potreboval, aby to bylo vice "realtime" a pritom se mi z toho nezblaznil router
Tiskni
Sdílej: