Probíhá Meta Connect 2023. Společnost Meta představuje své novinky v oblasti AI a virtuální, smíšené a rozšířené reality. Představeny byly nové chytré brýle Ray-Ban | Meta a headset Meta Quest 3.
Eben Upton oficiálně představil (YouTube) nové Raspberry Pi 5 (YouTube). Je více než 2x výkonnější než jeho předchůdce, model 4B.
Byl vydán (YouTube) Counter-Strike 2. Nativně také pro Linux. Jedná se o největší technologický skok v historii této populární herní série.
Richard Stallman vystoupí v Praze s přednáškou Free Software And Your Freedom. V sobotu 30. září ve 14:30 na Pedagogické fakultě UK a v neděli 1. října v 18:00 hodin v rámci konference Hackers Congress Paralelní Polis.
Byla vydána verze 6 s kódovým název Faye linuxové distribuce LMDE (Linux Mint Debian Edition). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Linux Mint vychází z Ubuntu. LMDE je postaveno na Debianu.
Byly publikovány informace o novém bezpečnostním problému pojmenovaném GPU.zip (paper, GitHub). S vlastním logem. Jedná se o možný útok postranním kanálem na grafickou kartu (GPU). Proces může "krást pixely" jinému procesu.
Projekt GNU dnes slaví 40. výročí. Přesně před čtyřiceti lety, 27. září 1983, Richard Stallman oznámil, že se chystá napsat s Unixem kompatibilní operační systém GNU (Gnu's Not Unix). Hlavní oslava a setkání hackerů probíhá ve Švýcarsku ve městě Biel/Bienne. Na programu je také přednáška Richarda Stallmana.
Byl vydán Mozilla Firefox 118.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Vypíchnout je nutno automatický lokální strojový překlad webových stránek. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 118 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána nová major verze 15.0.0 softwaru OCRmyPDF pro přidávání textové vrstvy k naskenovaným PDF dokumentům (PDF/A). Přehled novinek v poznámkách k vydání. OCRmyPDF využívá pro optické rozpoznávání znaků (OCR) engine Tesseract.
Karel Matějka zveřejnil druhé demo své chystané hry Bzzzt. Kromě verze pro Windows a macOS je dostupná i verze pro Linux. Plná verze hry má vyjít zanedlouho.
Ahoj, uz jsem to tady psal do jineho topicu, ale zrejme uz to zapadlo. Zvazuji koupi dvoujadra ARM jako NAS a maleho serveru na hrani domu. Jako medialni centrum jsem pouzil RPi s XMBC distrem, kde slape super a rad bych zkusil neco vykonnejsiho.
Mel jsem zaluska na Cubieboard 2, ale po shlednuti banana Pi mu davam vetsi sance prorazit a ziskat vetsi komunitu, proto mi prijde jako lepsi investice banana Pi, co myslite, jaky bazmek byste vzali vy a proc?
Mate uz nekdo s banana Pi nejakou zkusenost? Chodi to dobre, nebo ma nejake problemy?
P.
Odroid je pekny kus HW za dobry peniz, ale taky mi prijde, ze podobne jako Cubieboard nema skoro zadnou komunitu. U tehle desek je to dost podstatne, zvlast ted, v zacatcich, kdy to proste neni odladene a a hned u downloadu Xubuntu ctu - improved USB stability. By mne asi mr-lo, kdybych postavil NAS na necem za X tisic a ono tomu padalo kazdy tyden USB.
Jasne, je to deska na experimenty, ne na ostre nasazeni, presto to na mne nebudi dobry dojem a prijde mi, ze se tam nejak nic moc nedeje - navic ubuntu 13.10? proboha proc zrovna tahle verze?
Tak jsem zase narazil na pokec, ze na tom Banana Pi defakto nechodi nic s HW akceleraci videa, ani to XBMC. Takze je to takovy prekopany android dongle na vetsi desce, s jinymi konektory.
Dokazal by mi nekdo cesky vysvetlit, proc je takovy problem, na platforme, ktera je na trhu asi 3 roky - Cortex A10/A20 + MALI 400 rozbehat normalni podporu 2D a 3D akcelerace v libovolnem linux distru? Neorientuju se v ovladacich a grafice, proto mi to neni moc jasne, v cem konkretne to vezi a proc to funguje treba na androidu, ale na linuxu se s tim nemuzou stale poprat? A proc treba na RPi XBMC distro prehrava vsechna i HD videa a Debian s LXDE + VLC neprehraje skoro nic? To ma XBMC nejake specialni ovladace v sobe, ktere nejdou jednoduse na ten debian zkopirovat, aby ta videa sla prehrat v libovolnem programu?
P.
Pockat, procesor A20 s Mali 400 se vyrabi v par kusech? Vzdyt je to dneska ve vsech tech HDMI dongle bazmecich, ve vsech Cubie/Pi deskach, apod. ?
Rozumel bych, kdyby kazdy model mel jiny GPU, ale ty procesory, aspon co ja vim, maji uz 2 roky MALI 400 jako GPU. Chapu to spis tak, ze se nevyplati pro tech par uzivatelu, co by na tom chteli mit linux, delat ovladace. Protoze vetsina bezi na androidu a tam to funguje bezvadne. Co ale nechapu uz vubec - android je prece postaveny na linuxu. Takze by to melo pouzivat stejny ovladac, resp. ovladac z androidu by mel byt pouzitelny na linuxu?
Mozna placam, fakt jsem jeste tak daleko nedosel, abych se hrabal v ovladacich, takze se treba v necem pletu - proto se ptam.
Zeptam se jinak - znamena to, ze lima ovladace jsou nejakym prelomovym resenim podpory MALI na linuxu? a uz tedy na vsech tech rikomagic a cubieboard a dalsich funguje plnohodnotna 3D akcelerace?
Protoze jsem stale jeste linuxovy laik, reknu to polopate - znamena to, ze si normalne ve VLC prehraju film v HD, stejne jako nainstaluju xbmc, apod? Proste ze to heblo bude mit na linuxu stejny vykon jako v androidu?
Android snad pouziva X? Ty drivery (i lima project) kresli primarne na framebuffer, proto treba Mali branche vlc a xbmc nepouzivaji vubec X a je tam spousta prace to vubec rozchodit, aby to neco kreslilo.
Tiskni
Sdílej: