3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Ahoj, uz jsem to tady psal do jineho topicu, ale zrejme uz to zapadlo. Zvazuji koupi dvoujadra ARM jako NAS a maleho serveru na hrani domu. Jako medialni centrum jsem pouzil RPi s XMBC distrem, kde slape super a rad bych zkusil neco vykonnejsiho.
Mel jsem zaluska na Cubieboard 2, ale po shlednuti banana Pi mu davam vetsi sance prorazit a ziskat vetsi komunitu, proto mi prijde jako lepsi investice banana Pi, co myslite, jaky bazmek byste vzali vy a proc?
Mate uz nekdo s banana Pi nejakou zkusenost? Chodi to dobre, nebo ma nejake problemy?
P.
Odroid je pekny kus HW za dobry peniz, ale taky mi prijde, ze podobne jako Cubieboard nema skoro zadnou komunitu. U tehle desek je to dost podstatne, zvlast ted, v zacatcich, kdy to proste neni odladene a a hned u downloadu Xubuntu ctu - improved USB stability. By mne asi mr-lo, kdybych postavil NAS na necem za X tisic a ono tomu padalo kazdy tyden USB.
Jasne, je to deska na experimenty, ne na ostre nasazeni, presto to na mne nebudi dobry dojem a prijde mi, ze se tam nejak nic moc nedeje - navic ubuntu 13.10? proboha proc zrovna tahle verze?
Tak jsem zase narazil na pokec, ze na tom Banana Pi defakto nechodi nic s HW akceleraci videa, ani to XBMC. Takze je to takovy prekopany android dongle na vetsi desce, s jinymi konektory.
Dokazal by mi nekdo cesky vysvetlit, proc je takovy problem, na platforme, ktera je na trhu asi 3 roky - Cortex A10/A20 + MALI 400 rozbehat normalni podporu 2D a 3D akcelerace v libovolnem linux distru? Neorientuju se v ovladacich a grafice, proto mi to neni moc jasne, v cem konkretne to vezi a proc to funguje treba na androidu, ale na linuxu se s tim nemuzou stale poprat? A proc treba na RPi XBMC distro prehrava vsechna i HD videa a Debian s LXDE + VLC neprehraje skoro nic? To ma XBMC nejake specialni ovladace v sobe, ktere nejdou jednoduse na ten debian zkopirovat, aby ta videa sla prehrat v libovolnem programu?
P.
Pockat, procesor A20 s Mali 400 se vyrabi v par kusech? Vzdyt je to dneska ve vsech tech HDMI dongle bazmecich, ve vsech Cubie/Pi deskach, apod. ?
Rozumel bych, kdyby kazdy model mel jiny GPU, ale ty procesory, aspon co ja vim, maji uz 2 roky MALI 400 jako GPU. Chapu to spis tak, ze se nevyplati pro tech par uzivatelu, co by na tom chteli mit linux, delat ovladace. Protoze vetsina bezi na androidu a tam to funguje bezvadne. Co ale nechapu uz vubec - android je prece postaveny na linuxu. Takze by to melo pouzivat stejny ovladac, resp. ovladac z androidu by mel byt pouzitelny na linuxu?
Mozna placam, fakt jsem jeste tak daleko nedosel, abych se hrabal v ovladacich, takze se treba v necem pletu - proto se ptam.
Zeptam se jinak - znamena to, ze lima ovladace jsou nejakym prelomovym resenim podpory MALI na linuxu? a uz tedy na vsech tech rikomagic a cubieboard a dalsich funguje plnohodnotna 3D akcelerace?
Protoze jsem stale jeste linuxovy laik, reknu to polopate - znamena to, ze si normalne ve VLC prehraju film v HD, stejne jako nainstaluju xbmc, apod? Proste ze to heblo bude mit na linuxu stejny vykon jako v androidu?
Android snad pouziva X? Ty drivery (i lima project) kresli primarne na framebuffer, proto treba Mali branche vlc a xbmc nepouzivaji vubec X a je tam spousta prace to vubec rozchodit, aby to neco kreslilo.
Tiskni
Sdílej: