Včera skončila bezpečnostní konference Black Hat USA 2022 (Twitter) a začala bezpečnostní konference DEF CON 30 (Twitter). V rámci Black Hat byly vyhlášeny výsledky letošní Pwnie Awards (Twitter). Pwnie Awards oceňují to nejlepší, ale i to nejhorší z IT bezpečnosti (bezpečnostní Oscar a Malina v jednom).
Vývojáři PostgreSQL oznámili vydání verzí 14.5, 13.8, 12.12, 11.17, 10.22 a 15 Beta 3. Opraveno je více než 40 chyb a také zranitelnost CVE-2022-2625. Upstream podpora verze 10 končí 10. listopadu letošního roku.
Byla vydána verze 1.63.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Bylo vydáno Ubuntu 22.04.1 LTS, tj. první opravné vydání Ubuntu 22.04 LTS s kódovým názvem Jammy Jellyfish.
Microsoft Fluent Emoji jsou nově k dispozici na GitHubu pod licencí MIT. Více v článku na Medium.
O víkendu proběhla v Kolíně nad Rýnem demopárty Evoke 2022. Publikována byla prezentovaná dema. Upozornit lze na Area 5150 (YouTube) běžící na IBM PC s procesorem Intel 8088 běžícím na 4,77 MHz a CGA.
smenu, nástroj pro příkazový řádek pro generování možností a potvrzení výběru, dospěl do verze 1.0.0.
Byla potvrzena zranitelnost CVE-2021-46778 aneb SQUIP (Scheduler Queue Usage via Interference Probing) v procesorech AMD s mikroarchitekturou Zen 1, Zen 2 a Zen 3. Detaily v publikovaném paperu.
Turris OS, operační systém pro síťová zařízení Turris postavený na OpenWrt, byl vydán v nové verzi 5.4. Přehled novinek a diskuse v diskusním fóru.
Byla vydána nová stabilní verze 5.4 (aktuálně 5.4.2753.28) webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 104.0.5112.83. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Vivaldi Mail byl povýšen na verzi 1.1.
Druhá alternativa počítá s virtuální DMZ. Předpokladem je, že všechny "přebytečné" IP adresy nastavíte jako aliasy na eth0 a veškerou komunikaci na všech portech a protokolech budete DNATovat na stanice ve vnitřní síti. A samozřejmě obráceně budete SNATovat odpovídající IP adresy vnitřního rozsahu adresami které jste daným IP přidělil. Samozřejmě je nutno povolit forwarding. Upozorňuji na to, že ale budete muset pečlivě nastavit firewallový skript tak, aby zohlednil všechny IP adresy přístupné zvenčí (např. "+" notifikací u jmen zařízení, případně klasickým cyklem) Rozhodně ale to je elegantnější řešení, otázkou zůstává, jak moc to bude náročné na výkon stroje, přiznávám, že takové řešení jsem v praxi ještě neaplikoval. Nevýhody: nutnost pečlivě navržených firewall rules, potenciální vyšší zatížení jádra, nepojedou protokoly obsahující ip adresu nejen v hlavičce, ale i v těle paketu (řešitelné snad pomocí modulů) výhody: elegantní, flexibilní (změna IP adres veřejného rozsahu se děje jen na routeru, klientstké stroje mají stále jen vnitřní adresu)
Tiskni
Sdílej: