Rodina jednodeskových počítačů Orange Pi se rozrostla (𝕏) o Orange Pi 5 Ultra.
Mobilní Datovka, tj. svobodná aplikace pro přístup k datovým schránkám pro zařízení s operačním systémem iOS a Android, byla vydána v nové verzi 2.2.0. Nově lze nastavit vlastní obrázky pro jednotlivé datové schránky pro jejich lepší identifikaci v seznamu schránek. Přidán byl editor vnitřních nastavení aplikace, který slouží jako přehled všech hodnot, které aplikace udržuje.
Společnost DuckDuckGo stojící za stejnojmenným vyhledávačem letos věnovala 1,1 milionu dolarů na podporu digitálních práv, online soukromí a lepšího internetového ekosystému. Peníze byly rozděleny mezi Electronic Frontier Foundation (EFF), Public Knowledge, ARTICLE 19, Demand Progress, European Digital Rights (EDRi), Fight for the Future, The Markup, OpenMedia, Restore the Fourth, Signal, Surveillance Technology Oversight
… více »LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), byl vydán ve verzi 1.2.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Vypíchnut je import knihoven KiCadu. Zdrojové kódy LibrePCB jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Při mezinárodní operaci byla zablokována pokročilá služba pro šifrovanou komunikaci MATRIX, oznámil úřad pro evropskou justiční spolupráci Eurojust. K uzavření služby podle něj vedlo vyšetřování společného týmu, na němž se podílely francouzské a nizozemské úřady a který byl zřízen při Eurojustu. Službu podle něj využívaly kriminální živly. Tato služba MATRIX nemá nic společného s nadací Matrix a protokolem Matrix.
Národní filmový archiv spustil nový YouTube kanál Filmová klasika, který veřejnosti postupně zpřístupní vybrané české filmy. Nabídne především tituly, které obecenstvo v běžné nabídce televizí nebo VOD platforem nenajde. Dnes v 18:00 kanál odstartoval kultovním snímkem Kouř režiséra Tomáše Vorla. Divačky a diváci se pak každý týden budou moci těšit na dva nové filmy, které se na novém kanálu objeví vždy v úterý a v pátek. Spolu s Kouřem nabídla Filmová klasika ještě další desítku filmů ke zhlédnutí.
Příspěvek na blogu Raspberry Pi informuje, že Steam Link běží už i na Raspberry Pi 5. Nejnovější verze podporuje H.264 (1080p s 144 FPS) i HEVC (4K s 60 FPS a 1080p s 240 FPS).
Na čem aktuálně pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za listopad (YouTube).
Byla vydána nová verze 14.2 svobodného unixového operačního systému FreeBSD. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová stabilní verze 24.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Vicuña. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Dobrý den/večer,
snažím se o přesunutí kořenového zařízení (root) Arch Linuxu pro Raspberry Pi na domácí NFS server. Postupuju takto:
## Toto vykonávám na stolním počítači: # Pokud uvedu "sudo příkaz", tak tím myslím, že je třeba vykonat příkaz s oprávněními uživatele root. $ export INST_DIR="/home/rotor/arch_arm" $ mkdir -p "${INST_DIR}" $ cd "${INST_DIR}" $ wget http://archlinuxarm.org/os/ArchLinuxARM-rpi-latest.zip $ unzip ArchLinuxARM-rpi-latest.zip sudo mkdir /mnt/rpi-loop # Výraz "188416*512" představuje začátek/offset kořenového oddílu v image (velikost bloku je 512 bajtů). S tímto pomůže "fdisk -l": sudo mount -o loop,ro,offset=$(echo "188416*512" | bc) ${INST_DIR}/ArchLinuxARM-2014.06-rpi.img /mnt/rpi-loop
## Dále na domácím NFS serveru upravíme /etc/exports: /mnt/rpi 192.168.1.0/24(rw,no_subtree_check,nohide,insecure,no_root_squash)
## Zase na stolním počítači: $ export RPI_NFS="/mnt/rpi-nfs" sudo mkdir -p "${RPI_NFS}" sudo mount -t nfs4 192.168.1.103:/mnt/rpi "${RPI_NFS}" sudo rsync -avh --progress /mnt/rpi-loop/ "${RPI_NFS}/" sudo umount /mnt/rpi-loop sudo umount "${RPI_NFS}" # Zkopírujeme "bootovací oddíl" z image na SD kartu (ostatní nově vzniklé oddíly na SD kartě smažu programem fdisk): # count=186367 získáme z výpisu fdisk -l ${INST_DIR}/ArchLinuxARM-2014.06-rpi.img sudo dd if=${INST_DIR}/ArchLinuxARM-2014.06-rpi.img of=/dev/sdX bs=512 count=186367
# Nyní připojíme "bootovací oddíl" na SD kartě a upravíme cmdline.txt tak, že bude obsahovat: ipv6.disable=1 selinux=0 plymouth.enable=0 smsc95xx.turbo_mode=N dwc_otg.lpm_enable=0 gdboc=ttyAMA0,115200 console=tty1 root=/dev/nfs nfsroot=192.168.1.103:/mnt/rpi rw ip=192.168.1.105:192.168.1.103::::eth0:off: elevator=noop # 192.168.1.103 je adresa domácího NFS serveru. 192.168.1.105 je adresa Raspberry Pi, resp. jejího síťového zařízení. # Odpojíme "bootovací oddíl" a dáme SD kartu do Raspberry Pi.
Následně když Raspberry Pi bootuje, tak je vidět obrázek maliny a pod ní blikající kurzor, na něco se čeká. Po asi minutě čekání:
Kernel panic - not syncing: VFS: Unable to mount root fs on unknown-block(2,0)
Raspberry Pi není zapojené "na přímo" k domácímu serveru, jsou propojené přes router, který má adresu 192.168.1.1.
Co dělám špatně? Předem díky za reakce.
Řešení dotazu:
Díky. Mám hrozně pomalou kartu, tak jsem to chtěl kapánek urychlit (a navíc jsem hračička), aby se z karty četlo jenom minimum. Ta poznámka, že neběží síť, bude asi pravdivá.
Uvažuju, že na NFS přesunu domovský adresář, /tmp
, /var. Co ještě?
ip=dhcp
ad 1) Nabootuj R-Pi z karty a ověř, že NFS export připojíš
ad 2) initrd.img rozbalíš jednoduše -- je to cpio archiv. Ověř si, že máš všechny potřebné moduly přítomny. Standardní initrd většinou nepodporuje boot ze sítě.
ad 3) Odpovídá na ping? Vidíš nějakou aktivitu síťovky?
Díky. Zaujal mě hlavně bod 2): To bude asi ono -- budou chybět jaderné moduly pro boot ze sítě. Bod 3): Mám router nakonfigurovaný tak, že můžu použít jak DHCP, tak statickou konfiguraci.
Takže se s tím nějak poperu a dám vědět výsledek.
Doinstaloval jsem do Arch Linuxu na SD kartě mkinitcpio a vytvořil initramfs-linux.img, přičemž jsem přidal "hook" net do /etc/mkinitcpio.conf, který by měl obsahovat kód pro bootování z NFS. Upravil jsem soubor config.txt a cmdline.txt, jak jsem psal níže, ale: 3): Na ping neodpovídá, není vidět žádná aktivita síťovky. Akorát to pořád píše:
IP-Config: Retrying forever (NFS root)...
Teď jsem si všimnul, že při tvorbě initramfs se vypisuje:
==> WARNING: No modules were added to the image. This is probably not what you want.
Nějak mě to začíná zmáhat.
Dávám sem odkaz na důležité informace ohledně Raspberry Pi: Slackware ARM on the Raspberry Pi.
Pro mě jsou asi nejdůležitější informace:
It is possible to use a separate initrd.gz file
edit /boot/config.txt to include these lines:
ramfsfile=initrd.gz ramfsaddr=0xa00000
and edit /boot/cmdline.txt to add the parameter:
initrd=0xa00000,0x279dfd
(replacing 0x279dfd with the hexadecimal size in bytes of your initrd.gz file)
Teď mi už "jenom" zbývá vytvořit korektní initrd.gz, tak aby obsahoval všechny potřebné jaderné moduly nutné pro root na NFS. Zatím netuším, jak to udělám, které moduly tam musím dát.
Trochu jsem hledal a "objevil Ameriku":
...initrd file was a gzipped filesystem image (in some file format, such as ext2... ...the new initramfs archive is a gzipped cpio archive...
Chápu tedy dobře, že v dnešní době i když se píše o initrd.gz, initrd=, tak vlastně je míněn initramfs?
V Arch Linuxu je zase utilita mkinitcpio
, která se konfiguruje přes mkinitcpio.conf
. A zjistil jsem, že je dostupná jako oficiální balíček i proch Arch Linux ARM! Takže nastartuju Arch Linux ARM na "Malině" a vytvořím v něm požadovaný initramfs. Snad to půjde. Díky.
Dávám sem odkaz na článek ohledně initrd, který mi pomohl líp pochopit initrd: Linux initial RAM disk (initrd) overview
Tak mi to nedalo a vyzkoušel jsem raspbian. Ten síťovku vidí (modul je zřejmě zkompilovaný přímo do jádra), dokonce můžu "malinu" pingnout, malina vykazuje určitou aktivitu (kontrolka aktivity pevného disku NFS serveru občas problikne, když "malina" startuje, což "normálně" skoro nedělá), ale to je bohužel vše. Skončí to se stejnou nebo podobnou chybou jako Arch Linux pro rpi.
Postupoval jsem podle tohoto návodu. Nemůže být chyba v tom, že na NFS serveru běží Arch Linux, resp. že se používá nfs4? Z ostatních počítačů normálně NFS exports připojím, jenom "malina" ne a ne.
Upravoval jsi initramfs na raspbianu tak, aby podporoval nfsroot?
Ne.
Jinak děkuju moc za navedení. Pokusím se.
zazálohuj si initramdisk
Kde ho najdu? V /boot evidentně není. Díky.
Evidentně je to v raspbianu, co se týká initramfs, stejné jako v Arch Linux ARM. Bod 3 "nic neudělá".
pokročil jsi nějak?
Já jsem udělal test... Mám aktuálně dvě R-Pi. Jedno mi primárně slouží jako NAS a teploměr, takže tam mám nfs. Zkopíroval jsem do /export/nfsroot/ celé / (resp. relevantní věci) a nastavil jsem nfs export.
/etc/exports:/export/nfsroot/ 172.16.1.0/28(rw,no_all_squash,insecure,sync,no_subtree_check,anonuid=1000,anongid=100)Nyní jsem stáhnul raspbian, zkopíroval obsah první partišny:
# losetup raspbian.img /dev/loop0 # kpartx -a /dev/loop0 # mount /dev/mapper/loop0p1 /mnt/dle_libosti # cp -ax /mnt/dle_libosti /mnt/rpikarta ...Nastavil jsem cmdline.txt -- v podstatě jsem ho nechal defaultní a jen změnil root a přidal ip a nfsroot:
dwc_otg.lpm_enable=0 console=ttyAMA0,115200 console=tty1 root=/dev/nfs nfsroot=172.16.1.2:/export/nfsroot/ rw ip=dhcp elevator=deadline rootwait
No a zkusil jsem, co udělá R-Pi -- ku podivu nabootovalo ze sítě! (Byl jsem překvapen i já sám.) Neřešil jsem žádný ramdisk -- jádro nakonec obsahuje vše potřebné v sobě natvrdo. To znamená, že někde děláš nějakou chybu, nebo máš problém na síti...
Zkusil jsi z toho raspberrypi připojit ten NFS disk?
pokročil jsi nějak?
Ne, nepokročil jsem ani o krok (jsem otrávený). Mám na R-Pi raspbian (bootuju z karty), ale raspbian mi nevyhovuje. Pokud budu mít čas a chuť, tak bych znovu experimentoval s Arch Linuxem pro R-Pi -- zkusil bych zkompilovat vlastní jádro, aby podporovalo boot z NFS. A nevyhnu se hledání problému na své síti.
někde děláš nějakou chybu, nebo máš problém na síti...
Ano, taky si to myslím.
Děkuju za spolupráci.
Tak použij z Raspbianu jádro -- kernel.img je jasný plus to, co je v /lib/modules/. A máš to... Jádro nebudeš muset kompilovat a můžeš to nalít do své distribuce dle libosti...
Jiná otázka je, jak to, že Ti nefunguje NFS...
Tak použij z Raspbianu jádro... nebudeš muset kompilovat a můžeš to nalít do své distribuce dle libosti...
Tak tohle mě vůbec nenapadlo. Moc díky -- vyzkouším.
Jiná otázka je, jak to, že Ti nefunguje NFS...
S tím se budu muset poprat jako první.
Našel jsem pro mě zajímavou informaci na wiki.archlinux.org -- NFS:
If mount fails try including the server's export root (required for Debian/RHEL/SLES): # mount -t nfs servername:/full/path/to/music /mountpoint/on/client Note: Server name needs to be a valid hostname (not just IP address). Otherwise mounting of remote share will hang.
A já jsem pokaždé dával IP adresu serveru, místo abych zkusil "hostname". Možná to tímto vyřeším.
Zkusil jsi z toho raspberrypi připojit ten NFS disk?
Zkusil jsem z nabootovaného raspbianu připojit NFS root příkazem: mount -t nfs iatom:/mnt/rpi /mnt/rpi
:
Skončí to time outem:
mount.nfs: Connection timed out
Vyřešeno!
Postupoval jsem stejně jako ty, ale s těmito změnami:
/export/nfsroot/
jsem zkopíroval kompletní root fs Arch Linuxu pro RPI ("vycucnul" jsem to z image)./lib/modules/
a zkopíroval je do /export/nfsroot/lib/modules/
(plus budu ještě dělat/jsem udělal určité změny, protože se to nechová úplně, jak chci).dd
jsem na SD kartu přenesl z image raspbianu všechno od začátku karty do konce prvního primárního oddílu./etc/exports
mám stejné jako ty, jenom jinou IP adresu a masku.cmdline.txt
mám obdobné jako ty.To mhepp: Děkuju!
Super! Tak Ti gratuluji! S hostname je to docela zajimave, nikdy jsem to nezkousel -- to si zapamatuji.
Jinak, pouziti adresare /export/nfsroot/ je ciste jen ma prakticka zalezitost, protoze na /export mam pripojeny externi disk, ktery sdilim na siti, takze nic zavazujiciho. ale dle libosti.
Tve upravy postupu jsou logicke, chces Arch ;)
Docela by mne ale zajimala prakticka stranka veci -- jak rychle to je? Subjektivne jsem mel pocit, ze system bootuje zhruba stejne, at lokalne, nebo ze site. Kdyby se Ti chtelo, docela by mne zajimalo nejake srovnani rychlosti...
Tak jsem se teď ráno rozhodnul, že tam dám raspbian místo Archu, protože Arch nešel korektně vypínat + další problémy (jádro z raspbianu?). Jenže zase: Kernel panic - not syncing: VFS: Unable to mount root fs on unknown-block(2,0)
Tiskni Sdílej: