OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
cp soubor1 soubor2 soubor3 cilovy_adresar
? Jak bych příkaz upravil, ať to počítač pochopí? (Seznam souborů do toho příkazu můžu nakopírovat schránkou, to už bych uměl)
Řešení dotazu:
cp soubor1 soubor2 soubor3 cilovy_adresarMůžeš si to zjednodušit třeba
cp soubor* cilovy_adresar
Je to přesně tak, jak jsi napsal:
cp soubor1 soubor2 soubor3 cilovy_adresar
Tak to jsem nevěděl. Bál jsem se toho, že si počítač bude myslet, že už soubor2
je cíl a potom mi ten soubor přepíše tím prvním. Naštěsí k tomu nedošlo a zafungovalo to dobře. Asi to bere, že ta poslední položka je ten cíl, jak jsem potřeboval.
Můžeš si to zjednodušit třeba
cp soubor* cilovy_adresar
To bych mohl, ale momentálně toho nevyužiju, protože v mém případě je v původním adresáři hodně souborů, které chci kopírovat, ale taky hodně souborů, které chci při kopírování vynechat. Proto to v tom příkazu budu psát jmenovitě. Mám v textovém souboru zapsané, které z těch souborů jsou pro mě důležité. Proto do toho příkazu doplním ten seznam a dodám to za to "cp" pomoci schránky.
Na co jsem to chtěl. Mám stáhnuté několik tisíc balíků a přidaných do zdrojů softwaru. Z nich jsem nakonec nainstaloval jenom několik set. Tyto balíky bych si chtěl zalohovat, určitě by se vešly na jedno DVD. Nechám si vyjet výpis nainstalovaných balíků, abych věděl, které z těch všech balíků jsem potřeboval, a podle toho zadám příkaz cp postavený tak, aby mi z těch všech balíků někam okopíroval jenom ty, které budou na tom výpise.
rsync -a --files-from seznam.lst . destination
Tiskni
Sdílej: