Byl vydán Debian 12.10, tj. desátá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Byla vydána nová verze 4.5 svobodného notačního programu MuseScore (Wikipedie). Představení novinek v oznámení v diskusním fóru a také na YouTube.
Byla vydána nová verze 8.6.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
O víkendu probíhá v Praze na Karlově náměstí 13 konference Installfest 2025. Na programu je celá řada zajímavých přednášek a workshopů. Vstup je zdarma. Přednášky lze sledovat i online na YouTube.
Byla vydána nová verze 2.49.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 89 vývojářů, z toho 24 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Premiér Petr Fiala (ODS) dnes na síti X vyloučil, že by za jeho vlády mohla začít platit vyhláška, podle níž by poskytovatelé internetového připojení měli uchovávat adresy internetových stránek, na které se lidé připojují.
Flock 2025, tj. konference pro přispěvatele a příznivce Fedory, proběhne od 5. do 8. června v Praze.
Zemřel Mark Klein, který dlouhá léta pracoval pro telekomunikační firmu AT&T a proslavil se jako whistleblower, když zveřejnil informace o spolupráci AT&T s agenturou NSA. Cílem spolupráce bylo sledovat veškerou komunikaci občanů za pomocí zařízeních v místnosti 641A. O spolupráci obou subjektů napsal knihu Wiring Up The Big Brother Machine...And Fighting It.
Byla vydána nová verze 16 integrovaného vývojového prostředí (IDE) Qt Creator. Podrobný přehled novinek v changelogu.
Texas Instruments představil nejmenší mikrokontrolér na světě MSPM0C1104. Je o 38 % menší než současné nejmenší mikrokontroléry. Má pouze 1,38 mm².
Ahoj, da se nejak jednoduse "shodit" system pres seriovy port? Aniz bych musel vytvaret nejakeho daemona, ktery bude naslouchat, pobezi pod rootem a potom, kdyz prijde odpovidajici retez, tak zada neco jako "sudo halt" / "sudo shutdown -h now"?
Chtel bych si udelat UPSku k raspberry a libilo by se mi, kdyby to fungovalo jako ten apc deamon pro UPSky od APC - apcupsd... Mam ho na serveru - proste vypnou elektriku, tak mi to shodi system a vypne PC - vyhoda je, ze to odmountuje vsechny disky a nedojde k poskozeni FS, nez to cele zdechne.
Existuje uz nejake hotove resni? Asi by se to dalo resit napojenim primo na terminal a zadanim tech prikazu do terminalu - ale to by vyzadovalo nastavit jmeno a heslo do te UPSky (bude tam nejaky jednocip) a to je neprakticke. Radeji bych, aby UPSka zasilala informace o napajeni, prip. stavu baterie a kdyz vypadne napajeni, zaslala neco jako POWER LOST a o zbytek se postaral linux.
Poradite, nasmerujete?
P.
Řešení dotazu:
apcupsd
, když ho znáš (nebo nut)?
Aniz bych musel vytvaret nejakeho daemona, ktery bude naslouchat, pobezi pod rootem a potom, kdyz prijde odpovidajici retez, tak zada neco jako "sudo halt" / "sudo shutdown -h now"?Ty jo než zadáš tento dotaz a než nastavíš nějaký existující SW, který ti poradí, tak už to máš hotové, ne? :)
ups="/dev/ttyS0" stty -F "$ups" cs8 cread clocal -cstopb -echo -ignpar while sleep 1; do while read line; do if echo "$line" | grep -qE "^AHOJ"; then halt fi echo "$line" done < "$ups" done
Jendo SUPER!!! Sice tomu vubec nerozumim, ale vim, ze to je presne, co jsem hledal... Ano, defakto mi staci bash script, ktery jednou za cas sahne na upsku a zjisti, jestli jede z baterky, nebo ze site. Krasne na tom je, ze si to muze kazdy nascriptovat jak chce a pokud to bezi po seriaku, tak to bude mit podporu NA KAZDEM HW.
Koukam na to znova a uz mi svita... (v bashi jsem toho jeste moc nepsal). Takze - to cte kazdou sekundu ze seriaku a kdyz najde AHOJ, posle to halt.. OK... Jak to udelat, at se to spusti samo po startu? dat do rc.local? A kdyz to dam do rc.local, bude to mit prava roota, takze to dokaze i shodit system, je to tak?
/usr/bin/screen -S foo -d -m /root/foo.sh &takže se k tomu dá připojit a koukat na to (můj skript ovládá modem, což je trochu složitější, než jenom číst).
Ted jeste jedna vec... protoze se mi docela libi ten napad, pripojit to misto na uart na IIC, ktera je defakto paralelni a muze na ni viset vice zarizeni - cili to neomezi vyuziti toho RPi...
Mas s RPi zkusenosti? ja na nem zatim nic HW s vyuzitim GPIO nestavel, takze nevim, jak to tam je s tema ruznyma knihovnama, co pro to jsou? Neda se nahodou v raspbianu pristupovat na to IIC primo, jako na blokove zarizeni? Pripadne vytvorit jen nejaky "mustek", ktery by mi to I2C zpristupnil jako soubor, aby sel jednoduse pouzivat v bash scriptech?
Posledni vec - ma ten bash script nejakou zasadni nevyhodu oproti treba tomu daemonu napr. v C?
Ted jeste jedna vec... protoze se mi docela libi ten napad, pripojit to misto na uart na IIC, ktera je defakto paralelni a muze na ni viset vice zarizeni - cili to neomezi vyuziti toho RPi...No já hlavně nevím, jak tu UPS chceš postavit -- já bych asi připojil na I2C nějaký levný ADC pro měření baterky a nabíjení ovládal pomocí GPIO pinu.
Mas s RPi zkusenosti?Trošku. GPIO se dá ovládat v lecčems, např. v Pythonu RPi.GPIO nebo ve shellu utilitou gpio. Osobně bych na RPi nepsal dlouhoběžící démony v shellu, přecijen je shell asi nejpomalejší jazyk, který si můžeš vybrat.
Hraju si ted s pythonem, tak je to mozna vyzva ho vyzkouset na tohle Python je podporovany asi v kazdem linuxu, ze ? Da se program v pythonu spustit taky jako daemon a nebude moc zatezovat system?
Jinak co se tyka HW, chci to postavit s jednocipem, aby se ta UPSka chovala zcela autonomne a mimo to, aby posilala informace do RPi. Rizeni te UPSky bude zajistovat ten jednocip, potrebuju jen, aby to komunikovalo s NECIM v tom RPi, cili bud shell, nebo nejaky daemon, ktereho zvladnu naprogramovat
Python je podporovany asi v kazdem linuxu, ze ?Skoro. Dnes jsou lidé, co nemají Python 3, časem zase budou lidé, co nebudou mít Python 2.
Da se program v pythonu spustit taky jako daemon a nebude moc zatezovat system?Já to spouštím v tom screenu. Na zátěž jaksi nemá vliv, jestli běží interaktivně, nebo jako démon.
jsem linuxova lama, co amatersky provozuje podle stohu tutorialu asi 4 servery, tak semnou prosim mejte strpeni nasel jsem, ze nekdo uz to primo pro RPi dela, resi to pomoci daemona, ktery komunikuje s tou UPSkou pres IIC sbernici - ale ja si to chci udelat podle sebe - hlavne ten HW, takze bych se jen inspiroval tim, jak resi tu systemovou cast.
http://www.piups.net/support/
Spousti to nejake BASH SCRIPTY??? a protoze jsem lama, chapu to tak, ze bezi daemon, ktery sosa po lince stav te upsky a kdyz prijde nejaka udalost, tak se spusti (ten daemon vyhlasi v systemu nejaky stav???) nejaky script, tzn. ze si treba do rc.0 atd napisu, ze kdyz prijde udalost LOST POWER, ma se udelat shutdown -h now, je to tak?
Asi si to budu muset naprogramovat a asi to nebude az tak slozite, jak se mi ted prave zda, jen bych poptreboval popostrcit, co si mam nastudovat? Chtel bych to resit co nejjednodusejc a pritom tak, aby to bylo spolehlive a nesvazovalo to uzivateli ruce v tom, aby si mohl sam nastavit, co se ma kdy se systemem stat - v tom se mi libi ten daemon, co asi prepina runlevel? V tom nejsem tak kovanej, takze nevim, jestli to takhle jednoduse jde?
P.
Tiskni
Sdílej: