Byla vydána verze 11.0 s kódovým jménem Aramo linuxové distribuce Trisquel GNU/Linux. Založena je na Ubuntu 22.04 LTS a podporována bude do roku 2027. Trisquel patří mezi svobodné distribuce doporučované Nadací pro svobodný software (FSF).
Mozilla založila startup Mozilla.ai a vložila do něj 30 milionů dolarů. Cílem je vývoj důvěryhodné, nezávislé a open source AI.
Po půl roce vývoje od vydání verze 43 bylo vydáno GNOME 44 s kódovým názvem Kuala Lumpur. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube.
Letošní Turingovou cenu (2022 ACM A.M. Turing Award) získal Bob Metcalfe za vynalezení, standardizaci a komercializaci Ethernetu.
Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána ve verzi 5.1. Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení a na GitHubu.
Byla vydána Java 20 / JDK 20. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 7. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců. LTS verze je 17.
Google spustil konverzační AI Bard. Vyzkoušet lze zatím pouze ve Spojených státech a Spojeném království. Více v Bard FAQ.
David Buchanan na svém blogu rozebírá zranitelnost acropalypse (CVE-2023-21036) telefonů Google Pixel. Z výřezu (crop) snímku obrazovky vytvořeného integrovanou aplikací Markup může být možné částečné obnovení původního snímku obrazovky. Viz tweet Simona Aaronse. Vyzkoušet lze webovou aplikaci acropalypse.app. Opraveno v březnové aktualizaci.
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Gitea (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 1.19.0. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Kvůli "převzetí Gitei" společností Gitea Limited byl v prosinci loňského roku představen fork Gitei s názvem Forgejo (Codeberg).
Byla vydána nová verze 5.11 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Nově je používán zram. Tor Browser byl aktualizován na verzi 12.0.4. Thunderbird na verzi 102.9.0.
Ahoj, da se nejak jednoduse "shodit" system pres seriovy port? Aniz bych musel vytvaret nejakeho daemona, ktery bude naslouchat, pobezi pod rootem a potom, kdyz prijde odpovidajici retez, tak zada neco jako "sudo halt" / "sudo shutdown -h now"?
Chtel bych si udelat UPSku k raspberry a libilo by se mi, kdyby to fungovalo jako ten apc deamon pro UPSky od APC - apcupsd... Mam ho na serveru - proste vypnou elektriku, tak mi to shodi system a vypne PC - vyhoda je, ze to odmountuje vsechny disky a nedojde k poskozeni FS, nez to cele zdechne.
Existuje uz nejake hotove resni? Asi by se to dalo resit napojenim primo na terminal a zadanim tech prikazu do terminalu - ale to by vyzadovalo nastavit jmeno a heslo do te UPSky (bude tam nejaky jednocip) a to je neprakticke. Radeji bych, aby UPSka zasilala informace o napajeni, prip. stavu baterie a kdyz vypadne napajeni, zaslala neco jako POWER LOST a o zbytek se postaral linux.
Poradite, nasmerujete?
P.
Řešení dotazu:
apcupsd
, když ho znáš (nebo nut)?
Aniz bych musel vytvaret nejakeho daemona, ktery bude naslouchat, pobezi pod rootem a potom, kdyz prijde odpovidajici retez, tak zada neco jako "sudo halt" / "sudo shutdown -h now"?Ty jo než zadáš tento dotaz a než nastavíš nějaký existující SW, který ti poradí, tak už to máš hotové, ne? :)
ups="/dev/ttyS0" stty -F "$ups" cs8 cread clocal -cstopb -echo -ignpar while sleep 1; do while read line; do if echo "$line" | grep -qE "^AHOJ"; then halt fi echo "$line" done < "$ups" done
Jendo SUPER!!! Sice tomu vubec nerozumim, ale vim, ze to je presne, co jsem hledal... Ano, defakto mi staci bash script, ktery jednou za cas sahne na upsku a zjisti, jestli jede z baterky, nebo ze site. Krasne na tom je, ze si to muze kazdy nascriptovat jak chce a pokud to bezi po seriaku, tak to bude mit podporu NA KAZDEM HW.
Koukam na to znova a uz mi svita... (v bashi jsem toho jeste moc nepsal). Takze - to cte kazdou sekundu ze seriaku a kdyz najde AHOJ, posle to halt.. OK... Jak to udelat, at se to spusti samo po startu? dat do rc.local? A kdyz to dam do rc.local, bude to mit prava roota, takze to dokaze i shodit system, je to tak?
/usr/bin/screen -S foo -d -m /root/foo.sh &takže se k tomu dá připojit a koukat na to (můj skript ovládá modem, což je trochu složitější, než jenom číst).
Ted jeste jedna vec... protoze se mi docela libi ten napad, pripojit to misto na uart na IIC, ktera je defakto paralelni a muze na ni viset vice zarizeni - cili to neomezi vyuziti toho RPi...
Mas s RPi zkusenosti? ja na nem zatim nic HW s vyuzitim GPIO nestavel, takze nevim, jak to tam je s tema ruznyma knihovnama, co pro to jsou? Neda se nahodou v raspbianu pristupovat na to IIC primo, jako na blokove zarizeni? Pripadne vytvorit jen nejaky "mustek", ktery by mi to I2C zpristupnil jako soubor, aby sel jednoduse pouzivat v bash scriptech?
Posledni vec - ma ten bash script nejakou zasadni nevyhodu oproti treba tomu daemonu napr. v C?
Ted jeste jedna vec... protoze se mi docela libi ten napad, pripojit to misto na uart na IIC, ktera je defakto paralelni a muze na ni viset vice zarizeni - cili to neomezi vyuziti toho RPi...No já hlavně nevím, jak tu UPS chceš postavit -- já bych asi připojil na I2C nějaký levný ADC pro měření baterky a nabíjení ovládal pomocí GPIO pinu.
Mas s RPi zkusenosti?Trošku. GPIO se dá ovládat v lecčems, např. v Pythonu RPi.GPIO nebo ve shellu utilitou gpio. Osobně bych na RPi nepsal dlouhoběžící démony v shellu, přecijen je shell asi nejpomalejší jazyk, který si můžeš vybrat.
Hraju si ted s pythonem, tak je to mozna vyzva ho vyzkouset na tohle Python je podporovany asi v kazdem linuxu, ze ? Da se program v pythonu spustit taky jako daemon a nebude moc zatezovat system?
Jinak co se tyka HW, chci to postavit s jednocipem, aby se ta UPSka chovala zcela autonomne a mimo to, aby posilala informace do RPi. Rizeni te UPSky bude zajistovat ten jednocip, potrebuju jen, aby to komunikovalo s NECIM v tom RPi, cili bud shell, nebo nejaky daemon, ktereho zvladnu naprogramovat
Python je podporovany asi v kazdem linuxu, ze ?Skoro. Dnes jsou lidé, co nemají Python 3, časem zase budou lidé, co nebudou mít Python 2.
Da se program v pythonu spustit taky jako daemon a nebude moc zatezovat system?Já to spouštím v tom screenu. Na zátěž jaksi nemá vliv, jestli běží interaktivně, nebo jako démon.
jsem linuxova lama, co amatersky provozuje podle stohu tutorialu asi 4 servery, tak semnou prosim mejte strpeni nasel jsem, ze nekdo uz to primo pro RPi dela, resi to pomoci daemona, ktery komunikuje s tou UPSkou pres IIC sbernici - ale ja si to chci udelat podle sebe - hlavne ten HW, takze bych se jen inspiroval tim, jak resi tu systemovou cast.
http://www.piups.net/support/
Spousti to nejake BASH SCRIPTY??? a protoze jsem lama, chapu to tak, ze bezi daemon, ktery sosa po lince stav te upsky a kdyz prijde nejaka udalost, tak se spusti (ten daemon vyhlasi v systemu nejaky stav???) nejaky script, tzn. ze si treba do rc.0 atd napisu, ze kdyz prijde udalost LOST POWER, ma se udelat shutdown -h now, je to tak?
Asi si to budu muset naprogramovat a asi to nebude az tak slozite, jak se mi ted prave zda, jen bych poptreboval popostrcit, co si mam nastudovat? Chtel bych to resit co nejjednodusejc a pritom tak, aby to bylo spolehlive a nesvazovalo to uzivateli ruce v tom, aby si mohl sam nastavit, co se ma kdy se systemem stat - v tom se mi libi ten daemon, co asi prepina runlevel? V tom nejsem tak kovanej, takze nevim, jestli to takhle jednoduse jde?
P.
Tiskni
Sdílej: