OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Před asi 6ti roky jsem běžně užíval na klonování disků Clonezilla.
Právě jsem chtěl opět klonovat disk s dual-boot Windows_7-Ubuntu (s grub2).
Vybral jsem po nabootovaní Clonezilla (nejnovější stažená verze) z CD klonování device -> device.
Ale:
1. Clonezilla vidí oba disky; i originál disk s partitions.
2. Odmítne přenášet data. Vypíše, že na novém disku nejsou partitions (s tím jsem se ještě nesetkal).
3. Tak jsem na novém disku přes Gparted vytvořil ony partitions (stejná velikost nového disku, stejné velikosti partitions). Výsledek stejně špatný.
V čem může být problém?
Není nějaký jiný SW pro kopírování disk - disk (Windows-NTFS/Linux-ext4 + zavaděč grub2)?
Nechce se mi jít přes image (nemám dost velký nosič dat pro zálohu image).
Napadlo mne dd, ale mám strach ze záměny disků.
Ještě jsem nezkoušel dd. Takže dotaz. Budou po kopii funkční i zavaděče? Dá se vyvarovat záměně? originál -> nový disk?
Clonezilla vypíše jména disků (výrobce + číslo + ...) a ještě se dvakrát ptá na potvrzení.
smartctl -a /dev/sda | less
Tzn. připojit oba, pořádně si ověřit, že víš, který je který... Klidně si to radši napsat na papír. U dd to pak je "if" pro vstupní (originál), "of" pro výstupní (nový disk).
S funkčností je to těžké - většinou ano
Tiskni
Sdílej: