Změna ve vedení společnosti SUSE. Dosavadní CEO Melissa Di Donato odstoupila. Od 1. května je novým CEO Dirk-Peter van Leeuwen, bývalý Senior Vice President a General Manager ve společnosti Red Hat.
CyberChef je webová aplikace pro analýzu dat a jejich kódování a dekódování, šifrování a dešifrování, kompresi a dekompresi, atd. Často je využívaná při kybernetických cvičeních a CTF (Capture the Flag). Vydána byla nová major verze 10 (aktuálně 10.4.0). Přehled novinek v Changelogu.
UBports, nadace a komunita kolem Ubuntu pro telefony a tablety Ubuntu Touch, vydala Ubuntu Touch OTA-1 Focal založené na Ubuntu 20.04 Focal Fossa.
Společnost Red Hat slaví 30 let.
Ve věku 91 let zemřel izraelský informatik Ja'akov Ziv, spolutvůrce bezztrátových kompresních algoritmů LZ77, LZ78 a LZW (Lempel–Ziv–Welch).
Byla představena nová Arduino deska Arduino UNO R4 s 32bitovým MCU RA4M1 (Arm Cortex-M4). Desku lze zatím získat pouze v rámci early access programu.
Operační systém MidnightBSD, fork FreeBSD optimalizovaný pro desktop s prostředím Xfce, byl vydán ve verzi 3.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Na GOG.com běží Spring Sale. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Neurodeck: Psychological Deckbuilder (ProtonDB).
Alex Ellis upozornil 15. března, že firma Docker se chystala zrušit bezplatný hosting open-source projektů na Docker Hubu. Po vlně odporu se představitelé firmy omluvili a posléze byl původní záměr odvolán.
Ve věku 94 let zemřel Gordon Moore, mj. spoluzakladatel společnosti Intel a autor Moorova zákona.
Zdravím, chtěl bych požádat zkušenější o radu, na čem postavit sdílené úložiště (SW, příp. HW), což jsem dostal v práci za úkol. Jsou na to cca následující požadavky:
V zásadě jde o něco, co by fungovalo jako Dropbox, ale aby to bylo šifrované. Budou se tam ukládat typicky dokumenty, zatím by se jednalo o řádově pár GB dat, sdílených mezi cca 5 uživateli. Nemusí to být čistě (vlastní) SW řešení, pokud by něco podobného nabízel třeba nějaký NAS, tak je to taky možnost.
Zatím mi vyšlo pár možných variant:
Zatím mi přijde nejzajímavější varianta 4. za použití Seafile. Co jsem se dočetl, tak je z volně dostupných alternativ Dropboxu asi nejlepší (dle hodnocení uživatelů), třeba OwnCloud má sice spoustu rozšíření, ale taky spoustu chyb, a další alternativy taky mají nějaké problémy. Pak se mi líbí to šifrování (doufám, že funguje i při sdílení dat mezi více uživateli), mělo by tam fungovat verzování souborů (historie změn), a možná ještě nějaké další funkce budou přínosem (nestudoval jsem to úplně detailně). Z čeho mám ale trochu obavy, je to, že se na serveru neukládají data v původní podobě (soubory 1:1 jako na klientech) - abych byl v případě problémů schopný z toho data dostat... Máte zkušenosti se stabilitou, vč. klienta pod Win? Jak jsou tam řešené kolize souborů (pokud dva uživatelé nezávisle na sobě v jeden čas provedou úpravu)? A bylo by lepší to hodit na VPS, nebo radši použít vlastní železo a mít to připojené lokálně? Předem díky za vaše poznatky.
incron
u (v podstatě "cron", ale řízený událostmi přes inotify, nikoliv časem) nebo ještě lépe pomocí jeho dá se říct ekvivalentu, který ale umí i rekurzivní adresáře - watcher. Následně při každé změně souboru bych ho nějakým bashovým nebo pythoním skriptem zkopíroval do vedlejšího stromu a přidal do názvu datum a čas - podle toho by se pak případně dala dohledat potřebná verze. Mělo by to nějaká omezení, ale bylo by to relativně jednoduché tedy asi do doby, než bych od toho potřeboval nějaké sofistikovanější chování (nějak tam víc řešit oprávnění, nastavování sdílených složek, atd.), pak by to asi bylo poněkud horší Pouzivam vlastni server s ubuntu, kde mi bezi samba + owncloud. Zadnych chyb jsem si nevsiml, vyjma snad toho, ze se chova dost nekorektne pripojovani samba adresaru primo pres admin menu owncloudu - proste to nenacita slozky, kdyz jsou moc velke (typicky hudba, filmy, apod). Takze si to mountuju primo na linuxu do tech slozek owncloudu konkretniho uzivatele (prdne se to do fstab a je to bez starosti).
Pak taky nepouzivam synchronizaci (jen s NB a tam mam pokusnou slozku - testuju to) - pry to obcas plete a maze soubory. Pro mne je to zatim zbytecnost, mam vsechna data na sitovem disku, takze synchronizaci prilis nepotrebuju a cekam, az owncloud dotahnou do konce - lepsi podpora prehravani videi primo v prohlizeci, poradny prehravac hudby, apod. Je to velice dobre naslapnuty projekt, jehoz tvurci presne pochopili, co lidi chteji, jen jim to holt trochu trva no Ale za ty penize...?
Osobne bych se s tim v praci asi nepackal a koupil nejaky komercni NAS - tvoji snahu stejne ASI nikdo neoceni, tak proc si komplikovat zivot? Ty NASy maji velice prijemne rozhrani, naklikas to za pet minut.
Pro mne byla hlavni priorita ta, ze vim, co ten system dela, ze si muzu zasifrovat data na oddilech toho disku a nespolehat se na nejake dodane reseni a ze si to muzu rozsirovat dle libosti. Ucil jsem se u toho linux, takze jsem spojil prijemne s uzitecnym.
Dneska si doma provozuju podobny server na Banana Pi (jen se sambou) a jeho zprovozneni mi diky tomu, co jsem se naucil trvalo jen par hodin - i se sifrovanymi slozkami, atd. Dnes uz bych to rozbehal za par minut. Cena oproti komercnimu nasu je zlomkova, ale nejvice si stejne cenim te otevrenosti a toho, ze vim, jak to doopravdy funguje a kdo do toho ma vlastne pristup.
Díky moc, to je zajímavá informace. Ještě bych se rád zeptal na pár věcí:
Tiskni
Sdílej: