OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Jak zjistit uživatelské skupiny v systému bez použití cat /etc/groups? Mám možnost v Gnome-control-center vytvořit uživatele dát mu možnost správce už ale ne přiřadit uživatelské skupiny. V CLI mám příkazy,
gpasswd (1) - spravuje soubor /etc/group (bez příkazu se nedozvím co to dělá. Začátečník neví k čemu ten soubor je)
gpasswd [volba] SKUPINA
Volby:
-a, --add UŽIVATEL přidá UŽIVATELE do SKUPINY
-d, --delete UŽIVATEL odstraní UŽIVATELE ze SKUPINY
-h, --help zobrazí tuto nápovědu a skončí
-Q, --root CHROOT_DIR directory to chroot into
-r, --remove-password odstraní heslo SKUPINY
-R, --restrict povolí přístup ke SKUPINĚ jen členům
-M, --members UŽIVATEL,... nastaví seznam členů SKUPINY
-A, --administrators SPRÁVCE,...
groupadd (8) - Vytvoří skupinu
groupdel (8) - Smaže skupinu
groupmod (8) - upraví skupinu
Nenašel jsem příkaz který mi zobrazí skupiny v systému, takže tyto příkazy použít nemůžu, protože oni vyžadují znát nějakou skupinu.
Řešení dotazu:
neviděl, nemám totiž příkaz group
To já také ne, a přesto mám manuálovou stránku group v 5. sekci. /etc/group je totiž konfigurační soubor a konfigurační soubory mají manuál v 5. sekci.
Nic tam stejně není
Jinak mám poslední verzi manuálových stránek.
Tak to asi máte zvláštní distribuci, protože group(5) je v man-pages snad odjakživa.
jea co tam tedy je?
Mohl být více jednoznačný. Mám situaci kde mi něco nejde, třeba připojit disk, a náhodou vím, že potřebuji přiřadit svůj účet do nějaké skupiny ..., jak se dovím, do které?
To by bola celkom zrozumiteľne a správne položená otázka. Prečo si ju tak nenapísal rovno? Btw, odpoveď by bola, že: to môže závisieť od distribúcie, ale pravdepodobne "plugdev".
Keby existoval príkaz "abrakadabra", ktorý vypíše, že existujú skupiny:
skupinaA skupinaB skupinaC ...
tak ti to ako pomôže?
tady jsou už jen kecalovéObčas sa stáva, že odpoveď je komplexnejšia, než je nevyhnutné s cieľom vysvetliť súvislosti. Žiaľ tým, čo sa pýtajú, sa často nechce tráviť čas rozmýšľaním. Či už nad tým, ako položiť otázku, alebo nad informáciou, ktorú dostanú v odpovedi.
Keby existoval príkaz "abrakadabra", ktorý vypíše, že existujú skupiny: skupinaA skupinaB skupinaC
skupinaA - slouží
skupinaB - - // -
Existence souboru by mě nemusela vůbec zajímat.
getent group
.
Sorry, že odkazuji
Odkaz by nevadil (pravda, kdyby byl zadaný jako odkaz, bylo by to lepší), první věta tamního dotazu, to už je jiná.
je tam odpověď, proč to není na co jsem se ptal
Ne. Je to přesně to, na co jste se ptal. Že to není to, co jste chtěl vědět, to je jen a pouze váš problém. Pokud chcete efektivně pracovat s počítači, měl byste se snažit právě o to, aby to, na co se ptáte, bylo pokud možno totéž jako to, co chcete vědět. Protože dokud nebudeme mít rozhraní, které počítači umožní číst myšlenky, bude vám odpovídat jen na to, na co se ho zeptáte. A ani zdejší diskutující takovým rozhraním nedisponují.
Realita je taková, že žádná skupina nemá v systému nějaký apriorní význam. Ten význam dostane až tím, koho do ní přidáte a (především) jaká oprávnění té skupině přidělíte (nebo jaká přidělili autoři distribuce). Takže se sice někde můžete dočíst, že např. skupina wheel
zahrnuje uživatele, kteří mají právo používat sudo
, ale to je ve skutečnosti jen otázka nastavení v /etc/sudoers
, které tam většina linuxových distribucí ani nemá. Podobně to, že (někde) skupina shadow
opravňuje číst obsah /etc/shadow
, je jen výsledek toho, jak má ten soubor nastavená práva, ne toho, že by ta skupina měla nějaký speciální význam.
Proto, ať se vám to líbí nebo ne, nemá smysl jiná odpověď než "podívejte se do dokumentace". A samozřejmě pokud možno do dokumentace ke konkrétní distribuci, protože každá může skupiny a práva nastavovat jinak.
$ apropos wheel pam_wheel (8) - Only permit root access to members of group wheel ppmwheel (1) - see http://netpbm.sourceforge.net/doc/ppmwheel.html
Správná odpověď se tedy nachází v pam_wheel(8).
Ale obecně, jak už bylo řečeno, názvy skupin nejsou nijak standardizované. Ćasto vznikají z potřeby konkrétního programu. Je tudíž třeba hledat v dokumentaci dané distribuce. Lepší distribuce ji mají zabalenou a lze ji nainstalovat jako každý jiný balíček. A jinak máte pravdu, že dnes se často věci dávají jen na web. Holt je to taková móda.
Tiskni
Sdílej: