abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 01:22 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 00:55 | Zajímavý projekt

    PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.

    vlk | Komentářů: 0
    včera 19:44 | Nová verze

    Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:33 | Nová verze

    Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 05:33 | Komunita

    Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    včera 03:55 | Komunita

    sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.5. 22:11 | Nasazení Linuxu

    Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    6.5. 13:22 | IT novinky

    Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    6.5. 04:55 | Nová verze

    Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    6.5. 00:33 | Komunita

    Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 34
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 551 hlasů
     Komentářů: 26, poslední dnes 09:58
    Rozcestník

    Dotaz: Linux SW pro měření/sběr dat

    28.7.2014 00:31 Franta Hanzlík
    Linux SW pro měření/sběr dat
    Přečteno: 668×
    když vidím ve vedlejším vlákně 'Dotaz: Vase technologicke dovody...' příspěvek od uživatele 'pavel' (podpora měřícího hardware...) - nedá mi to se nezeptat:
    Chceme po prázdninách na škole zkusit měření el. veličin počítačem, představa je nějaké PC s A/D kartou a příslušným SW. Po nějakém bádání jsem narazil na SW OpenSCADA, který se mi jeví pro naše potřeby jako nejvhodnější a jsem z něj celkem nadšený.
    Chtěl bych se zde zeptat, jestli s touhle problematikou máte někdo zkušenosti a můžete případně poradit (třeba i mimo list - zdá se, že na ábíčku se tyhle věci moc nevyskytují). Zmiňovaný projekt se mi sice zdá perfektní, ale nenašel jsem u něj nějakou větší podporu pro běžné uživatele.

    Odpovědi

    Jendа avatar 28.7.2014 05:40 Jendа | skóre: 78 | blog: Jenda | JO70FB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux SW pro měření/sběr dat
    Chtěl bych se zde zeptat, jestli s touhle problematikou máte někdo zkušenosti a můžete případně poradit (třeba i mimo list - zdá se, že na ábíčku se tyhle věci moc nevyskytují).
    Pár jednoduchých blbostí jsem dělal já i kamarádi, většinou to skončilo custom deskou s malým AVR nebo ARMem, případně s externími ADC a DAC pro větší přesnost, víc kanálů a větší samplerate a s from-the-scratch software k tomu (CLI, python/perl/gambas+GTK).
    Pavel Stárek avatar 28.7.2014 13:38 Pavel Stárek | skóre: 44 | blog: Tady bloguju já :-) | Kolín
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux SW pro měření/sběr dat
    Nevím, OpenSCADA je asi dobrý software, ale přijde mi to jako (složitý) kanón na vrabce. Další věc bude: bude pro OpenSCADu nějaký driver pro onen specifický HW? Čili buď si něco napsat, nebo použít SW který (třeba) bude dodávaný k té kartě.
    Kdo chce, hledá způsob; kdo nechce, hledá důvod.
    28.7.2014 16:15 dima
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux SW pro měření/sběr dat
    Ahoj,

    OpenScada spis je urcen pro praci s vecma kolem prumyslove automatizace: PLC, HMI a ruzne sensory podporujici protokoly MODBUS RTU/TCP, TCP/UDP, OPC UA a t.d. V praci ho ted' pouzivam na sber dat z 18 registru MODBUS TCP(coz je strasne malo) a je stabilni (zaklepu abych jsem to... :-) ). Data se predavaji typicky pres komunikacni protokoly. Jinak projekt se mi take libi.

    Co se tyce karet s A/D prevodniky, rika se jim DAQ karty, tak myslim si ze tento software se hodi jen na neco pomaleho, coz jde realizovat pomoci PLC a rozsirujicich modulu pro nej.

    Pouzivame karty od ceske firmy TEDIA, ktera nedodava ani ovladace ani knihovny pro praci pod Linuxem. K kartam je dokumentace popisujici jejich registry. Tak,ze konfiguraci karty a sber dat pod Linuxem provadime pomoci zapisu a cteni registru karty pres I/O porty. Program pak musi bezet bud' pod rootem nebo s povysenim prav uzivatele. Realizovano na FreePascal.

    Take pouzivame karty od National Instruments. Bohuzel ne vsechny typy jsou podporovane a nevzdy vsechny funkce, ale da se vybrat bez problemu. Staci nainstalovat NI-DaqmxBase driver nebo balicek, a pak pomoci so knihovny (nidaqmxbase.so) naprogramovat snimani nebo nastaveni stavu napriklad v ANSI C nebo FreePascal nebo v nejakem dalsim jazyce umoznujicim pouziti sdilenych knihoven. Ale pozor, nejvyssi jadro co jsem zkousel bylo 3.3.6. Nejnovejsi jadra nejsou podporovana. Ale staci si podivat do seznamu oficialne podporovanych distribuci. Osobne jsem to zkousel na Mageia 2 a Scientific Linux 6.4 32-bit. Take lze pouzit LabView (coz asi neni vas pripad). Ano LabView existuje i pro Linux.
    28.7.2014 17:04 pavel
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux SW pro měření/sběr dat
    Čistě náhodou používáme mimo jiné NI-DaqmxBase a karty od National Instruments. Můžete je zkusit kontaktovat, dávají slevy pro školy.

    Kdybych měl čas, hrál bych si s DS1820 nebo s DS2438.
    29.7.2014 07:54 Dan Horák | skóre: 21
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux SW pro měření/sběr dat
    Co třeba Sigrok?
    29.7.2014 09:04 dima
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux SW pro měření/sběr dat
    Od National Instruments jsem zkousel karty: PCI 6250 a PCI 6224. DAQmxBase driver nepodporuje hardwarove casovani digitalnich portu. Softwarove lze dosahnout rychlosti kolem 100kHz mozna i vysi zalezi na rychlosti procesoru.

    Kdyz uz tady je otevreno toto vlakno, tak se zeptan jestli nekdo zkousel instalovat linux PXI systemy od National Instruments?
    30.7.2014 10:17 jarda
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux SW pro měření/sběr dat
    Zalezi na to, co chcete merit. Lze delat v podstate i osciloskop pres audio. Pokud jde o mereni fyzikalnich velicin s frekvenci napr. 1 sekunda (spodni fyzicky limit ma byt neco jako 10ms), doporucuju phidgets. Je to pres usb, podpora ruznych OS, siroka nabidka vsech moznych cidel, rozliseni asi 10-bit, 8 kanalu zaroven. Zkousel jsem napeti, magneticke pole, teplotu, vlhkost, lux, pohybove cidlo... A delaji i SBC. Udelal jsem si ovladaci program s interpreterem v basicu, jednou to dam do githubu
    Jendа avatar 30.7.2014 13:48 Jendа | skóre: 78 | blog: Jenda | JO70FB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux SW pro měření/sběr dat
    Nebo tam může dát nějaké obecný MCU a zabije dvě mouchy jednou ranou, protože na tom studenty naučí i programovat MCU.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.