Bun (Wikipedie), tj. běhové prostředí (runtime) a toolkit pro JavaScript a TypeScript, alternativa k Node.js a Deno, byl vydán ve verzi 1.2. Představení novinek také na YouTube. Bun je naprogramován v programovacím jazyce Zig.
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 10.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Byla vydána nová stabilní verze 7.1 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 132. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Vývojáři Debianu oznámili, že v březnu bude zahájeno zmrazování Debianu 13 s kódovým názvem Trixie. Současně bylo oznámeno, že kódový název Debianu 15 bude Duke. Debian 14 bude Forky.
Free Software Foundation (FSF, Nadace pro svobodný software) oslaví v říjnu 40 let od svého založení. Při této příležitosti proběhla soutěž o logo k této události. Dnes bylo vyhlášeno vítězné logo. Navrženo bylo v GIMPu.
Google zpřístupnil Gemini Live, svůj nástroj pro hlasovou komunikaci s umělou inteligencí, v českém a slovenském jazyce pro Android a brzy i iOS. Gemini Live umožňuje vést s AI přirozené rozhovory.
Port počítačové hry Pitfall! z roku 1982 napsané pro Atari 2600 si lze zahrát ve webovém prohlížeči. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
Multiplatformní multimediální knihovna SDL (Simple DirectMedia Layer) byla oficiálně vydána v nové major verzi 3 (3.2.0). Změny jsou popsány v README pro migraci aplikací z SDL 2 na SDL 3.
Wine bylo po roce vývoje od vydání verze 9.0 vydáno v nové stabilní verzi 10.0. Přehled novinek na GitLabu. Vypíchnuta je nová architektura ARM64EC a podpora High DPI škálování.
Edvard Rejthar na blogu zaměstnanců CZ.NIC představil nástroj deduplidog pro odstranění duplicitních souborů.
Raspberry Pi: Jak nastavím/sesynchronizuju správný (UTC) čas v Raspbianu nebo Arch Linuxu ARM ještě před pokusem připojit NFS-Root?
(Mám totiž podezření, že kvůli velké prodlevě (delay) při připojování NFS-Root skončí boot kernel panic.) Předem díky za všechny reakce.
Díky. Máš pravdu. Ale nevím, jak si udělat vlastní initramfs, protože se standardními nástroji obsaženými v Arch Linuxu ARM, Raspbianu to prostě "nejde". -- Nevím, které jaderné moduly zahrnout do initramfs...
Díky. To zařízení, ze kterého připojuju nfsroot používá NTP (Je to Arch Linux). Mně se jedná o čas na Raspberry Pi, resp. Raspbianu či Arch Linux ARM. A to, aby byl správně nastavený už před připojováváním nfsroot.
Díky. Zkusím to.
switch_root
: nějak jsem nedával pozor a nedbal upozornění:
WARNING: switch_root removes recursively all files and directories on the current root filesystem.
No a to upozornění je pravdivé. Spolehlivě mi to smazalo celou kartu.
Možná jsem se špatně vyjádřil, ale to upozornění na mazání se vyskytuje v manuálové stránce. Jinak po zběžném shlédnutí zdrojáků jsem nabyl dojmu, že by se to mazání dít nemělo. Pochopil jsem to správně? Není v Archu jiná verze?
Tak jsem vyzkoušel tu kartu v jiném PC (s Windows) a alespoň první vfat oddíl existuje. Chyba je zřejmě ve čtečce v notebooku. Omlouvám se za mystifikaci.
Prosím o prominutí -- chyba byla nejspíš v čtečce (SD) karet v notebooku. Protože když dám tuto kartu do jiné (externí) čtečky, je všechno, jak má. Ještě jednou se omlouvám za mystifikaci.
Nenakopneš mě prosím, jak bych umístil dočasný root do paměti RAM, tak aby nevadilo, že switch_root "všechno" smaže?
Díky. Vydám se cestou ramdisku. V Arch Linuxu je standardně mkinitcpio
, který pro tento účel slouží. Tak snad se mi ho podaří přemluvit, aby fungoval i v "malině".
Toto by mělo být řešení mého problému. Dávám to sem, abych neztratil odkaz na toto řešení.
Tohle mě posunulo dál, ale bohužel jsem si celou kartu vymazal (switch_root
).
Budu muset zjistit, jak dočasný root umístit do paměti RAM.
Tiskni Sdílej: