Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Raspberry Pi: Jak nastavím/sesynchronizuju správný (UTC) čas v Raspbianu nebo Arch Linuxu ARM ještě před pokusem připojit NFS-Root?
(Mám totiž podezření, že kvůli velké prodlevě (delay) při připojování NFS-Root skončí boot kernel panic.) Předem díky za všechny reakce.
Díky. Máš pravdu. Ale nevím, jak si udělat vlastní initramfs, protože se standardními nástroji obsaženými v Arch Linuxu ARM, Raspbianu to prostě "nejde". -- Nevím, které jaderné moduly zahrnout do initramfs...
Díky. To zařízení, ze kterého připojuju nfsroot používá NTP (Je to Arch Linux). Mně se jedná o čas na Raspberry Pi, resp. Raspbianu či Arch Linux ARM. A to, aby byl správně nastavený už před připojováváním nfsroot.
Díky. Zkusím to.
switch_root
: nějak jsem nedával pozor a nedbal upozornění:
WARNING: switch_root removes recursively all files and directories on the current root filesystem.
No a to upozornění je pravdivé. Spolehlivě mi to smazalo celou kartu.
Možná jsem se špatně vyjádřil, ale to upozornění na mazání se vyskytuje v manuálové stránce. Jinak po zběžném shlédnutí zdrojáků jsem nabyl dojmu, že by se to mazání dít nemělo. Pochopil jsem to správně? Není v Archu jiná verze?
Tak jsem vyzkoušel tu kartu v jiném PC (s Windows) a alespoň první vfat oddíl existuje. Chyba je zřejmě ve čtečce v notebooku. Omlouvám se za mystifikaci.
Prosím o prominutí -- chyba byla nejspíš v čtečce (SD) karet v notebooku. Protože když dám tuto kartu do jiné (externí) čtečky, je všechno, jak má. Ještě jednou se omlouvám za mystifikaci.
Nenakopneš mě prosím, jak bych umístil dočasný root do paměti RAM, tak aby nevadilo, že switch_root "všechno" smaže?
Díky. Vydám se cestou ramdisku. V Arch Linuxu je standardně mkinitcpio
, který pro tento účel slouží. Tak snad se mi ho podaří přemluvit, aby fungoval i v "malině".
Toto by mělo být řešení mého problému. Dávám to sem, abych neztratil odkaz na toto řešení.
Tohle mě posunulo dál, ale bohužel jsem si celou kartu vymazal (switch_root
).
Budu muset zjistit, jak dočasný root umístit do paměti RAM.
Tiskni
Sdílej: