Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Kamery tvorily par let soucast meho sortimentu - cinnosti, takze souhlasim se vsim uvedenym. IP kameru pod 5kkc s rozumnou kvalitou a provedenim nesezenete. K nahravani se daji koupit jednoucelove krabice, vypada to jako kdysi video, do ni se da disk a je to. Ma to odladeny SW, takze to bude skutecne nahravat, kdyz se neco stane, bude to zrat par W a ve finale mozna vyjde levneji nez nejaky server.
Uznavam ale, ze jsme na linux foru, kde hodne lidi nejaky ten server v provozu uz ma, takze by ho radi vyuzili, aby nezahalel. A tak i mne by zajimalo, jestli nekdo nema zkusenost s ukladanim obrazu z IP kamer a to klidne i tech zminenych, otocnych z ciny. Vsechny maji pristup pres zvlastni port na stream, cili by se melo dat nejak obejit to jejich pitome webove rozhrani a obraz zachytavat na server. Jde hlavne o to, ze takove kamery jsou standalone a kdybych jich poridil vice a chtel mit zaznam ulozeny na jednom miste, je to problem (vetsina z nich ma SD kartu).
Treba prave na toho kanarka, nebo do kancelare to staci, jen to ukladani zaznamu je problem.
Zoneminder , naprosty SW balast !!! Zbytecne vytizene pc , to me skoro dohnalo ke koupi vykonnejsiho HW , ale jako posledni pokus jsem zvolil produkt od Ubiquiti Networks > UniFi Video . A vyplatilo se , sw bezi naprosto bez broblemu a zatizeni pc je minimalni . Stacilo pridat repo pro ubuntu a instalace probehla naprosto bez problemu . Prehledne a pekne zpracovane uzivatelske prostredi se narozdil od zm neda ani srovnat .
Souhlasím se vším, co bylo řečeno výše o poměru cena/výkon (tj. chcete-li číst RZ v noci na 10 metrů, se třemi tisícemi si tam tak postavte chlápka, co bude ty RZ zapisovat), a dodal bych pár postřehů:
-- Geovision má velmi kvalitní IP kamery, ale pozor na jednu věc - pro plnou funkcionalitu jsou vyžadovány ActiveX prvky, = automaticky pouze Windows
-- k jedné kameře není potřeba hned záznamové zařízení, vyrábějí se IP kamery, které umí zaznamenávat na SD kartu vloženou přímo do kamery, a soft v kameře umí záznamy prohlížet.
-- KOUKAAM nebrat! Udělali jsme s ním několik velmi špatných zkušeností, a upřímně řečeno vzhledem k cenám za jejich produkty to celkově žádná výhra není.
-- a to úplně pomíjím fakt, že u kamer se kromě Mpixelů, přísvitu a dejme tomu "kompenzaci bílé" (správněji kompenzaci protisvětla) také vyplatí sledovat parametr citlivost (Lux) a parametry objektivu. Je obecně známým faktem, že nejmodernější analogové kamery(např.: Samsung) v klidu strčí do kapsy i mid-range IP kamery. Sice nemáte to rozlišení, ale za zhoršených světelných podmínek nebo v práci s přísvitem je ta analogová kamera vpředu - a za rozdílnou cenu samozřejmě
-- pozor na "PoE". Některé moderní IP kamery, zejména máte-li zájem o PTZ, se už nespokojí s 802.3af, ale vyžadují 802.3at
-- Motion Detection je převážně softwarová záležitost řešená formou vyhodnocování změn v obraze (klidně i na úrovni pixelu), a je tak přímo závislá na kvalitě SW, který ji provádí. Pokud tedy chcete šetřit místo pro záznamy použitím záznamu pouze v případě pohybu, tak to dobře otestujte, protože pohyb podle SW může být něco úplně jiného než pohyb jak si představujete vy.
-- na záznamovém SW záleží. Aby měl záznam nějakou organizaci a kvalitu, a dalo se s ním rozumně pracovat, to zatím ne úplně každý SW dokáže.-- je to všechno jen a pouze otázka peněz.
Tiskni
Sdílej: