Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Řešení dotazu:
options { directory "/var/cache/bind"; forwarders { 192.168.255.38; // DNS providera }; dnssec-validation auto; auth-nxdomain no; listen-on-v6 { any; }; };
Pokod konektivita vypadne, trvá načtení stránky i více jak 20 vteřin.To znamená, že pokud konektivita vypadne pro celou síť, trvá načítání stránky ze serveru umístěného ve vnitřní síti i více jak 20 vteřin? Pak můžete mít na klientském počítači nastavený i jiný DNS resolver, než ten váš. Pokud je chyba v DNS. Zkuste z toho počítače nejdřív
ping
na zvolenou adresu. Pokud tam bude stejná prodleva, je problém v DNS. Pokud nebude problém může být v tom webu - například se povinně načítá nějaký externí skript a těch 20 sekund trvá, než prohlížeč zjistí, že skript nestáhne.
Také je možné že je něco špatně v konfiguraci DNS serveru, bylo by dobré ji přiložit celou.
options { directory "/var/cache/bind"; forwarders { 192.168.255.38; // DNS providera }; dnssec-validation auto; auth-nxdomain no; listen-on-v6 { any; }; }; zone "mojeadresa.cz" { type master; file "/var/lib/bind/mojeadresa.cz.hosts"; }; zone "." { type hint; file "/etc/bind/db.root"; }; zone "localhost" { type master; file "/etc/bind/db.local"; }; zone "127.in-addr.arpa" { type master; file "/etc/bind/db.127"; }; zone "0.in-addr.arpa" { type master; file "/etc/bind/db.0"; }; zone "255.in-addr.arpa" { type master; file "/etc/bind/db.255"; };A v souboru mojeadresa.cz.hosts mám :
$ttl 38400 mojeadresa.cz. IN SOA mujserver. none ( 1405975992 10800 3600 604800 38400 ) mojeadresa.cz. IN NS mujserver. *.mojeadresa.cz. IN A 192.168.60.2 mojeadresa.cz. IN A 192.168.60.2Jako webserver používám apache, a mám tam jednoduchou stránku čistě v html.
.cz
, nemáte v prohlížeči nějaký doplněk, který by validoval DNSSEC? Nepoužíváte HTTPS a nepokouší se prohlížeč stáhnout CRL? Nepokouší se Apache přeložit IP adresu klienta na název?
Podívejte se na ten provoz v souvislosti s webem přes tcpdump
- jak na klientovi, tak na serveru. Jaké a kdy se posílají DNS dotazy, kdy se pošle HTTP požadavek, kdy odpověď a kdy je odpověď poslaná celá.
Tiskni
Sdílej: