Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Zdravim,
po upgrade systemu na devel verziu distra sa mi vyskytuju zaseky. Asi ide o nejaky bug (s tym pocitam) - otazka je, ako diagnostikovat a prip. odstranit pricinu.
Zaseky su niekolkosekundove, neda sa hybat mysou, klavesnica vynechava, sysrq nereaguje a nereaguju ani virtualne terminaly v ctrl+alt+fN... Pri videu je PC uplne odpisany, takze to vyzera na grafiku a nejaky syscall tam. Podla glxinfo a nefungujucich terminalov by to nemala byt vec grafiky alebo X.
Top vracia po zaseku akurat vytazenie 100% CPU u firefoxu, Xorg alebo nejakej spustenej app - nic zaujimave.
Z dmesg ma zaujala hlaska "perf interrupt took too long (5008 > 5000), lowering kernel.perf_event_max_sample_rate to 25000" - ale ta neda blizsi popis, preco sa to deje.
Pouzivam radeon driver, Ubuntu utopic.
Kludne piste aj len tipy, skusim vsetko mozne. Vdaka za pomoc.
Řešení dotazu:
Takze to mozete oznacit ako vyriesene. Kernel developeri sa niekde sekli, od 3.16 vyssie (vratane 3.17) sa tu vyskytuju zaseky http://lists.freedesktop.org/archives/dri-devel/2014-August/065842.html
Tiskni
Sdílej: