Chcete udržet krok s módou? Tak od ledna terminály, výchozí pozadí i celé desktopy v barvě hnědé jako čokoládová nebo kávová pěna. Barvou roku 2025 je PANTONE 17-1230 Mocha Mousse aneb #A47864.
Byla vydána nová verze 24.2 linuxové distribuce Manjaro (Wikipedie). Její kódové jméno je Yonada. Ke stažení je v edicích GNOME, KDE PLASMA a XFCE.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána ve verzi 2024.12.
Byla vydána verze 31.0 svobodného softwaru OBS Studio (Open Broadcaster Software, Wikipedie) určeného pro streamování a nahrávání obrazovky počítače. Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Emulátory Box86 a Box64 umožňující spouštět linuxové aplikace pro x86 a x86_64 na jiných než x86 a x86_64 architekturách, například ARM a ARM64, byly vydány v nových verzích: Box86 0.3.8 a Box64 0.3.2. Ukázka možností na YouTube.
Byla vydána nová verze 6.1 neměnné (immutable) distribuce openSUSE Leap Micro určené pro běh kontejneru a virtuálních strojů. S vydáním verze 6.1 byla ukončena podpora verze 5.5.
Poslanci dnes ve třetím čtení schválili návrh zákona o digitálních financích. Cílem zákona je implementace předpisů Evropské unie v oblasti digitálních financí, konkrétně nařízení DORA (Digital Operational Resilience Act) o digitální provozní odolnosti finančního sektoru a nařízení MiCA (Markets in Crypto Assets) o trzích kryptoaktiv. Zákon nyní míří k projednání do Senátu ČR. U kryptoměn bude příjem do 100 tisíc Kč za zdaňovací období osvobozen od daně, podobně jako u cenných papírů, a to za podmínky jejich držení po dobu alespoň 3 let.
O víkendu (15:00 až 23:00) proběhne EmacsConf 2024, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji bude možné na stránkách konference. Záznamy budou k dispozici přímo z programu.
Mozilla má nové logo a vizuální identitu. Profesionální. Vytvořeno u Jones Knowles Ritchie (JKR). Na dalších 25 let.
Bylo rozhodnuto, že nejnovější Linux 6.12 je jádrem s prodlouženou upstream podporou (LTS). Ta je aktuálně plánována do prosince 2026. LTS jader je aktuálně šest: 5.4, 5.10, 5.15, 6.1, 6.6 a 6.12.
Nenene, ja nemam problem s pripojenim, ani verejnou IP, jen jsem se pris*al k tematu... mam problem s tim, ze provider blokuje postovni porty, takze si nemuzu spustit vlastni mail server, proto mne napadlo to resit takhle.
Druha vec je, ze ty levne VPSky maji vetsinou definovany mesicni traffic. Takze se bojim, ze bych ho prekrocil. ALe jako napad je to dobre. Bylo by to takove dva v jednom. Mohl bych si na tom hostovat sluzby a soucasne to vyuzivat jako branu do netu, treba na cestach, nebo kvuli utajeni
Mate to nekdo vyzkousene, jak je to stabilni a co na to rikaji poskytovatele? Udelat si VPNku pro pripojeni do netu na VPSce?
No, to je docela hezke. To by mi mohlo resit pripojeni pro muj server jde o to, ze se mi libi, mit data hezky lokalne na disku. Zadna virtualni vpska, kde jsou vsechna data nekde v prd_li. Navic, platit za misto na disku, kdyz v serveru mam 3TB disky a uz takhle nejakou infrastrukturu (i kdyz hodne srandovni provozuju).
Jedine, co mi dela problemy je ta posta a provozovat kvuli tomu postovni server na VPSce se mi nechce, proto ta varianta s pronajmem VPSky jenom jako tunelem na skutecne verejnou IP je fajn napad. Pokud to samozrejme neprinese vice problemu zase z pohledu sitariny, protoze se to bude muset routovat. Na strane serveru mam ale mikrotika, takze bych mohl dosahnout toho, ze vpnka pojede na nem a budu mit defakto oddelenou zasuvku s tou verejnou IP
No, ovsem jakmile se neco z toho podela (treba jen ten pitomy router), tak mi to cele reseni spadne na hlavu. Jeste to musim dobre promyslet.
Hmm, da se nekde levne pronajmout IP adresa ve stylu VPN? Tzn. ze bych byl nekde za natem a chtel mit verejnou IP, tak bych se k ni protuneloval? Naklady budou asi vyssi, nez zaplatit si poradne pripojeni, ze?jj, dej do google "vpn with public ip".
Tiskni Sdílej: