Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Zdravim Helpdesk tvrdil, že je ten soubor používaný a proto ho nemůže nahradit. Přitom šel normálně smazat.Dle normy POSIX lze používaný soubor normálně smazat. Provozovat souborovou databázi ve sdíleném úložišti je sebevražda. Fungovat to bude, ale o stabilitě a spolehlivosti si můžeš nechat jen zdát.
force create mode = 660
force security mode = 660
force directory mode = 770
directory security mask = 000
force directory security mode = 770
[ucto] comment = Pohoda path = /home/samba/ucto browseable = no writeable = yes create mask = 0660 directory mask = 0770 valid users = @ucto force group = uctoNa klientech je připojený síťový disk U: a aktualizace instaluji z jednoho z klientů, bez problemů funguje již několik let. Pohodu mám nainstalovanou v U:\POHODA a data mám v U:\DATA, v souboru
PhDir.ini
mám v nastavení adresářů: All=U:\DATA\
, ostatní volby jsou prázdné.
Ve šložce DATA je zástupce PROGRAM
směrující na U:\POHODA
a ve šložce POHODA je zástupce DATA
směrující na U:\DATA
.
[pohoda]
comment = Pohoda na linuxu
path = /home/pohoda
valid users = franta, pepa, ...
public = yes
only guest = yes
writable = yes
printable = no
store dos attributes = yes
hide files = /Desktop.ini/RECYCLER/
profile acls = yes
Automatický mám sice zapnutý, ale ve firmě je nedělaj, vždycky mi zavolaj abych to přišel udělat já.
Co se týče souborové databáze na sdíleném úložišti... Jo je to demence, ale co s tim jako mám dělat, když to takhle naprogramovali. Neni důvod, proč by to na windowsech mělo běžet rychlejc než na linuxu, sdílení je pořád jen sdílení. A jede to na dvou klientech. Případné rady typu přejít na FlexiBee jsou skutečně mimo mísu...
Zdeněk
Tiskni
Sdílej: