Představeny byly oficiální Raspberry Pi microSD karty třídy A2 a silikonový kryt na Raspberry Pi 5.
OpenRazer byl vydán ve verzi 3.9.0. Jedná se o svobodný software, ovladač a démon, umožňující nastavovat klávesnice, notebooky, myši, podložky pod myš, keypady, sluchátka a další zařízení od společnosti Razer na GNU/Linuxu.
Byla vydána verze 3.6 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Byla vydána nová verze 8.8 multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem (DAW) Ardour. Přehled oprav, vylepšení a novinek v oficiálním oznámení.
Byla vydána nová major verze 11.0.0 nástroje mitmproxy určeného pro vytváření interaktivních MITM proxy pro HTTP a HTTPS komunikaci. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Vypíchnuta je plná podpora HTTP/3 a vylepšená podpora DNS.
Richard Hughes na svém blogu představil nejnovější major verzi 2.0.0 nástroje fwupd umožňujícího aktualizovat firmware zařízení na počítačích s Linuxem. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů a zapojených výrobců na stránkách LVFS (Linux Vendor Firmware Service).
Počítačová hra Kvark (Steam) od studia Perun Creative dospěla do verze 1.0 (𝕏). Běží také na Linuxu.
Byla vydána (𝕏) zářijová aktualizace aneb nová verze 1.94 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.94 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
O víkendu 5. a 6. října se koná ne-konference jOpenSpace. Pokud si chcete kouzlo živých přednášek vychutnat společně s námi, sledujte live streamy: sobota a neděle. Začínáme lehce po 9 hodině ranní. Zpracované záznamy jsou obvykle k dispozici do 14 dní na našem YouTube kanále.
Mam Kubuntu 14.04 a potreboval bych poradit, jak zkontrolovat, zda mam dobre nainstalovanou grafiku. Mam lenovo T400 a k nemu pripojeny druhy monitor. Vsiml jsem si, ze kdyz otevru firefox a kliknu novy panel, tak se ukazou nahledy stranek. Ale ony poblikavaji. Vypada to, jakoby mel monitor nizkou obnovovaci frekvenci.
Zda se mi, ze i videa nejak plavou - pouzivam VLC.
Da se nejak overit, zda mam spravny ovladac a ze vsechno funguje, jak ma? System v KDE zadne klikaci nastroje nenabizi.
A druha vec - da se nejak nastavit, napr. na klavesovou zkratku, prepinani zobrazeni? Mam na NB klavesu prepnuti monitoru pres FN. Tim prepinam jen NB, NB+VGA klonovana, NB+VGA rozsirena a jen VGA. Jenze musim pokazde preklikavat a cekat, az se srovna obraz, nez se doklikam na volbu jen NB. Kdyz mam totiz NB v docku s rozsirenou plochou na druhy monitor a sundam ho z docku, tak se mi uplne rozkope plocha - zustane zdeformovana a musim znovu na dock, jinak s tim nemam sanci hnout.
Proto bych rad pred sundanim z docku zmackl kouzelnou kombinaci, pro vypnuti ext. monitoru, at nemusim porad mackat, jako trotl 4x FN+F7.
lspci | grep -i VGA
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Mobile 4 Series Chipset Integrated Graphics Controller (rev 07)
Tiskni Sdílej: