Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 18 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Byla vydána verze 1.70.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example. Jako reakce na rostoucí obavy z vlivu korporací na vývoj Rustu a předložený návrh restriktivních zásad používání ochranných známek Rustu, byl nedávno představen komunitní fork Rustu se 100 % méně byrokracie: Crab (CrabLang).
Oliver Smith z Canonicalu shrnuje základní vlastnosti „neměnné“ distribuce Ubuntu Core také ve srovnání s protějšky Chrome OS, Fedora Silverblue a MicroOS. Canonical připravuje desktopovou variantu Ubuntu Core vedle dosavadní serverové/embedded.
Z aktualizovaného seznamu chyb (pdf) procesoru AMD EPYC 7002: #1474 - procesor se po 1044 dnech od posledního resetu zasekne [reddit].
Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.22. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.
David Malcolm se ve svém příspěvku na blogu vývojářů Red Hatu rozepsal o vylepšeních statické analýzy (volba -fanalyzer) v GCC 13.
Byla vydána nová stabilní verze 23.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Stoat. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Příspěvek na blogu CZ.NIC upozorňuje na nový útok na weby v Česku. Na honeypotech na Turrisech byla zaznamenána nová aktivita útočníků - probíhající útok na FTP servery, které se vyskytují na stejné IP adrese, jako aktivní WEB server.
Rakudo (Wikipedie), tj. překladač programovacího jazyka Raku (Wikipedie), byl vydán ve verzi 2023.05. Programovací jazyk Raku byl dříve znám pod názvem Perl 6.
Linux Foundation Europe představila projekt RISE (RISC-V Software Ecosystem), jehož cílem je urychlit vývoj open source softwaru pro architekturu RISC-V.
Na Wedosu je nzky pocet inodu - nekde o tom psali.
Doporucuji na disku udelat velky soubor a loopem ho pripojit jako disk
vytvoř si virtuální disk ve virtuálním pc :)
prostě ddčkem nebo přeš qemi img vytvoř soubor o velikusti třeba 90gb a udělej na něm filesystem mkfs.ext4 /home/honza/soubor.img a pak ho připoj a ukládej na něj. Obejdeš limit souborů.
rsync
na každodenní zálohy, máte na tom disku jednu poslední zálohu. Když místo mnoha souborů budete posílat jeden tar
, budete tam mít opět jednu poslední zálohu, zabraného místa bude o něco méně, než dnes, takže vám volné místo nedojde. Navíc díky rsync
u se nebude přenášet celý velký soubor, ale přenesou se jenom rozdíly a nějaká režie. Dokonce pokud nějaké soubory přesouváte nebo kopírujete, přenesou se takhle úsporněji, protože bude možné využít vlastností rsync
u - kdybyste je přenášel nezabalené, budou se přenášet celé znova.
Tiskni
Sdílej: