Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Tak a je to tady. Chvilku pouzivam linux desktop a zjistil jsem, ze ma nejake potize s prehravanim videa. Mam kubuntu 14.04 a pouzivam VLC, ktery jsem mel na W7 a bezel tam skvele i s akceleraci videa. Ale tady ouha. Dneska jsem narazil na videa z gopro, ktere jsou tocene v 1080p a na T400 s C2D mi to sezere 95 procent procesoru. Je tedy jasne, ze se dekoduje SW. A potvrzuje to i menu VLC. ALE - kdyz zapnut pouzit HW dekodovani - dam auto, tak je video kostickovane a silene se seka.
A pro jsem jsem se zacetl a mam z toho jeste vetsi zmatek. Jak je to vubec s podporou HW dekodovani videa na linuxu? Funguje to? a co k tomu potrebuju? Zkousel jsem testy grafiky, mam 3D akceleraci zapnutou, ale to se tyka asi jenom akcelerace ve hrach. Na filmy potrebuju asi neco jineho.
Poradite prehravac, nebo kodeky, nebo jak dosahnout toho, aby mi linux akceleroval HD video?
vypis z lspci :
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Mobile 4 Series Chipset Integrated Graphics Controller (rev 07)
Jde o NB Lenovo T400.
V praci mam stejny linux a grafiku Nvidia 210? Nevim presny typ, ale ma podporu akcelerace. Nezkousel jsem teda vypnout akceleraci ve VLC, ale nedalo se na to vubec divat. Zkusim az u nej budu, vypnout HW, zrejme to pak pojede, ale neni to reseni, sezere to veskery procesor. Navic, dela to problemy i v youtube ve firefoxu - obraz se v prostredku roztrhava a pri rychlych prechodech desne skube.
# pridat webupd8 ppa a nainstalovat potrebne pro vdpau&vaapi na intelu sudo add-apt-repository ppa:nilarimogard/webupd8 sudo apt-get update && sudo apt-get install libvdpau-va-gl1 i965-va-driver # doufam ze staci restart jen gfx prostredi sudo service lightdm restart # pro info: je vdpau aktivni ? grep -i vdpau /var/log/Xorg.0.log # pro info: jake kodeky mplayer pro vdpau umi ? mplayer -vc help|grep vdpau # prehrani :) VDPAU_DRIVER=va_gl mplayer -vo vdpau -vc ffmpeg12vdpau,ffwmv3vdpau,ffvc1vdpau,ffh264vdpau,ffodivxvdpau video_souborpokud bude slapat, parametry mplayer je mozno nastavit natrvalo v ~/.mplayer/config
echo 'fs=yes zoom=yes vo=vdpau vc=ffmpeg12vdpau,ffwmv3vdpau,ffvc1vdpau,ffh264vdpau,ffodivxvdpau' >> ~/.mplayer/configa vytvorit alias pro mplayer:
echo mplayer='VDPAU_DRIVER=va_gl mplayer' >> ~/.bash_aliasesa nakonec treba asociovat video soubory s mplayer :)
Tak jsem tady zpatky, ze sedmicek a jsem docela smutny Resume - grafika dekodovani UMI. Ale VLC pod win stoji taky za hov.. Pri prehravani tech 80% CPU. Byla vypnuta akcelerace. OK, zapnul jsem ji a zatez padla na 50%, ale umerne s tim zacal skubat obraz.
Nicmene, mam tam taky Media Player Classic HC. A tady nastal SOK. Stejne video prehral UPLNE PLYNULE se zatezi CPU mezi 6-14 %. Takze proste umi akcelerovat a to hodne dobre.
A ted, jak to dokazat na linuxu?
Jinak ted si uvedomuju tu svou blbost. Jasne, video se na grafice neakceleruje, ale HW dekoduje.
Takze sorry za zmatek v nazvoslovi. Jde mi samozrejme o HW dekodovani, akcelerace ASI funguje - podle vypisu ze shellu - realne to nemam v cem odzkouset, hry nehraju.
- Plně softwarově. CPU dekóduje obraz a výsledek třeba přes XShm předá XServeru, který zařídí, že se obraz vykreslí. To je samozřejmě pomalé.
- S hardwarově akcelerovaným výstupem. Obraz pořád dekóduje CPU, ale samotné vykreslení včetně třeba přeškálování zařídí GPU. Takhle funguje třeba XVideo.
- Hardwarově akcelerované dekódování i výstup. Na Linuxu jsou podporována dvě API, která to umožňují. VDPAU na nVidii s proprietárními a na Radeonech s FOSS ovladači a VAAPI na Intelech.
VLC od verze 2.1.0 podporuje jak VDPAU, tak VAAPI, ale HW dekódování je nutné ručně povolit. Bohužel VLC přistupuje k akceleraci videa trochu svérázně a sice tak, že VDPAU i VAAPI používá pouze pro akcelerované dekódování, nikoliv pro výstup. Proto bude VLC vždycky žrát více CPU než jiné přehrávače. Čím vyšší bude rozlišení přehrávaného videa, tím více to bude znát. VAAPI na Intelech je použitelně podporováno až od Sandy Bridge dále, takže s vaším GPU máte nejspíš smůlu. Na druhou stranu C2D by mělo 1080p videa zvládnout i bez HW dekódování, pokud se použije výstup přes XVideo. Možná bych místo VLC zkusil mplayer či ještě lépe mpv, s VLC nemám nejlepší zkušenosti co se výkonu při přehrávání videa týče.
Diky za vycerpavajici popis, i kdyz mne teda vubec nepotesil Je sice fakt, ze C2D video zvlada prehrat, ale, pokud si vezmu NB treba na prehrani filmu a pojedu z baterek, tak mi s 90% zatezi CPU zdechne baterka za hodinu, mozna drive. Kdyz u toho budu neco delat, nebo se prihlasi o slovo nejaky proces, ma to za nasledek skubani ve videu, coz je hnus.
Jsem z toho smutny, protoze jsem se tesil, ze linux skutecne muze nahradit desktop, ale tohle jsou drobnosti, ktere umi hodne otravit zivot.
Pokud bych sel do jineho NB, da se predem overit, kterou grafiku vzit, aby s tim nebyly problemy? Mam v planu T420, nebo T430, tak to asi budu muset uspisit
Tiskni
Sdílej: