Harlequin byl vydán ve verzi 1.0.0. Jedná se o TUI (Text User Interface) IDE (Integrated Development Environment) k systému pro správu SQL OLAP databází DuckDB.
Po roce a půl od představení DALL·E 2 představila společnost OpenAI novou verzi DALL·E 3 svého AI systému pro generování "realisticky vypadajících obrázků nebo uměleckých děl" na základě popisu v přirozeném jazyce, viz příklad "kosmonaut na koni fotorealisticky". Jednou z novinek je integrace s ChatGPT.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi: MagPi 133 (pdf) a HackSpace 70 (pdf).
Po půl roce vývoje od vydání verze 44 bylo vydáno GNOME 45 s kódovým názvem Rīga. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube. Jednou z nejviditelnějších změn je odstranění tlačítka Činnosti (Activities) v levém horním rohu. Nově je tam indikátor ploch. Výchozím prohlížečem obrázků je nově Loupe, nahradil Eye of GNOME (eog). Novou aplikací pro práci s webovou kamerou je Snapshot, nahradil Cheese. Rozšíření GNOME Shellu fungující v předchozích verzích nejsou s verzí 45 kompatibilní.
Linux Foundation představila a zaštítila svobodný a otevřený fork Terraformu s názvem OpenTofu. Ten vznikl pod původním názvem OpenTF jako reakce na přelicencování Terraformu na BSL (Business Source License) společností HashiCorp.
Google oznámil (en), že konverzační AI Bard (Wikipedie) může nyní komunikovat s aplikacemi a službami Google: "Díky nejnovějšímu rozšíření služby může Bard najít a zobrazit relevantní informace z nástrojů společnosti Google, které používáte každý den, jako je například Gmail, Dokumenty, Disk, Mapy, YouTube a Letenky Google, a to i když jsou potřebné informace v různých aplikacích a službách."
Apache Pinot (GitHub, Wikipedie) dospěl do verze 1.0. Jedná se o realtimeový distribuovaný OLAP datastore navržený tak, aby na OLAP dotazy odpovídal s nízkou latencí.
Byla vydána Java 21 / JDK 21. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 15. Jedná se o LTS verzi. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců.
Byla vydána betaverze Fedora Linuxu 39, tj. poslední zastávka před vydáním finální verze, která je naplánována na úterý 17. října. Nový Fedora Linux přinese GNOME 45, LibreOffice 7.6, GCC 13.2, …
Byla vydána verze 17.0.1, tj. první veřejná verze z nové řady 17.x, překladačové infrastruktury LLVM (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání: LLVM, Clang, LLD, Extra Clang Tools, Libc++, Polly a Flang.
Ahoj, potreboval bych poradit, jak do Kubuntu s KDE dostat rizeni spotreby. Mam to na notebooku Lenovo T400 a vidim jenom stav baterie, ale uz nemam 1) odhad zbyvajiciho casu 2) absolutne nejde nastavit rychlost procesoru a tim spotreba - cili baterka, co pod W7 vydrzi >2h tady udela pul hodky a konci. Takze jsem z notebooku udelal stolni PC
Nepotrebuju ani zadne klikatko, klidne bych se smiril s tim, ze po prechodu na baterku vlezu do konzole a tam si udelanym skriptem neco prepnu, ale potrebuju nastavit rezim snizene spotreby, aby ta baterka chvili vydrzela.
Je to vec jen toho konkretniho NB, nebo distra, nebo je s tim obecne na linuxu problem? Po cem patrat? Dival jsem se i na web podpory lenova, absolutne zadne ovladace, ani SW pro linux, pritom by ale lenovo, zvlast Tckove s linuxem nemely mit potize, spise mam pocit, ze to rizeni spotreby neni v KDE vubec implementovane a musi se resit nejakou externi utilitou?
Diky za nasmerovani, nebo radu,
P.
Řešení dotazu:
Řídit spotřebu ručním snížením frekvence CPU není dobré řešení. Čím pomaleji CPU beží, tím déle mu všechno trvá. Správné řešení je při vyšší zátěži nakopnout frekvenci naplno, rychle provést, co je potřeba a pak CPU uspat. Novější CPU se totiž umí částečně až úplně vypnout, pokud nemají co na práci, což ušetří mnohem víc energie než snížení pracovní frekvence. Jádro od tohoto má CPU gorevnor "ondemand", který se ve výchozím nastavení používá a funguje dobře. Spotřeba se dá snížit jinými způsoby daleko efektivněji.
Pokud jsou nainstalovány pm-utils (v Ubuntu by měly být ve výchozí instalaci), lze provést např. toto
Použít powersaving na SATA řadičích.
V /usr/lib/pm-utils/power.d/sata_alpm nastavte
SATA_ALPM_ENABLE=${SATA_ALPM_ENABLE:-true}Výchozí nastavení je "false". Že se změna projevila můžete ověřit třeba z výstupu
cat /sys/class/scsi_host/host*/link_power_management_policyPři provozu na aku byste měl dostat min_power, jinak max_performance.
#!/bin/sh aspm="/sys/module/pcie_aspm/parameters/policy" [ -w "$aspm" ] || exit $NA case $1 in true) echo powersave > "$aspm";; false) echo performance > "$aspm";; *) exit $NA;; esac exit 0a nastavte mu executable flag (chmod +x 01-pcie_aspm).
SUBSYSTEM!="pci", GOTO="power_runtime_rules_end" ACTION!="add", GOTO="power_runtime_rules_end" KERNEL=="????:??:??.?" PROGRAM="/bin/sleep 0.1" ATTR{power/control}=="*", ATTR{power/control}="auto" LABEL="power_runtime_rules_end"Nastavení se projeví po reloadnutí pravidel udevu, často se doporučuje prostě restartovat stroj.
Že vám nikde nic neutíká lze ověřit třeba nástrojem powertop. Na kartě "Tunables" by při provozu na aku mělo být naprosté minimum položek označených jako "Bad". Lze samozřejmě vymyslet spoustu dalších tríků, ale tyhle mám vyzkoušené. Jen je třeba dát bacha na to, že nemusí fungovat na každém hardwaru (zejména ASPM na PCI-E) takže je potřeba vyzkoušet, že se třeba stroj nezačne při provozu na aku zasekávat atp. Proto to taky není povolené by default.
Chce to ujistit se, jestli jsou nainstalované drivery pro frequency scaling, jestli nejsou (jakýmkoliv způsobem) zakázané C-stavy atd. Nicméně frekvence CPU má na spotřebu energie překvapivě malý vliv, pokud jsou povolené a funkční C-stavy. Vřele doporučuji nainstalovat si Intel PowerTop, který se důkladně podívá na možnosti snížení spotřeby systému, včetně toho, které procesy způsobují probouzení procesoru z úsporného režimu, které sběrnice by se mohly vypnout atd.
Řízení spotřeby není implementované v KDE ani v jiném grafickém prostředí. Samozřejmě se dá v KDE nakonfigurovat takový ten high-level pohled na věc, například po jaké době nečinnosti uživatele snižovat jas displeje, ale to je tak asi všechno. Low-level věci nejsou (zcela správně) věcí KDE. Je potřeba si nainstalovat vhodnou sadu skriptů a udev pravidel pro tento účel, pokud je příslušná distribuce nemá automaticky nainstalované nebo pokud nepoužívá systemd. Většina distribucí nějaký balíček na toto „téma“ měla, než celou agendu převzal systemd.
Ten powertop je to, co jsem potreboval Prikladam vypis :
>> Bad NMI watchdog should be turned off Bad VM writeback timeout Bad Enable SATA link power Managmenet for host0 Bad Enable SATA link power Managmenet for host1 Bad Enable SATA link power Managmenet for host2 Bad Enable SATA link power Managmenet for host3 Bad Autosuspend for USB device USB Receiver [Logitech] Bad Runtime PM for PCI Device Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB UHCI Controller #6 Bad Runtime PM for PCI Device Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB UHCI Controller #4 Bad Runtime PM for PCI Device Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB2 EHCI Controller #2 Bad Runtime PM for PCI Device Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) PCI Express Port 1 Bad Runtime PM for PCI Device Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) PCI Express Port 2 Bad Runtime PM for PCI Device Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) PCI Express Port 4 Bad Runtime PM for PCI Device Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) PCI Express Port 5 Bad Runtime PM for PCI Device Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB UHCI Controller #1 Bad Runtime PM for PCI Device Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB UHCI Controller #2 Bad Runtime PM for PCI Device Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB UHCI Controller #3 Bad Runtime PM for PCI Device Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB2 EHCI Controller #1 Bad Runtime PM for PCI Device Intel Corporation 82801 Mobile PCI Bridge Bad Runtime PM for PCI Device Intel Corporation ICH9M-E LPC Interface Controller Bad Runtime PM for PCI Device Intel Corporation 82801IBM/IEM (ICH9M/ICH9M-E) 4 port SATA Controller [AHCI mode] Bad Runtime PM for PCI Device Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) SMBus Controller Bad Runtime PM for PCI Device Ricoh Co Ltd RL5c476 II Bad Runtime PM for PCI Device Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB UHCI Controller #5 Bad Runtime PM for PCI Device Intel Corporation Mobile 4 Series Chipset AMT SOL Redirection Bad Runtime PM for PCI Device Intel Corporation Mobile 4 Series Chipset MEI Controller Bad Runtime PM for PCI Device Intel Corporation Mobile 4 Series Chipset Integrated Graphics Controller Bad Runtime PM for PCI Device Intel Corporation Mobile 4 Series Chipset Integrated Graphics Controller Good Wireless Power Saving for interface wlan0 Good Enable Audio codec power management Good Autosuspend for USB device UHCI Host Controller [usb5] Good Autosuspend for USB device Integrated Camera [Chicony Electronics Co., Ltd.]
Je tam toho hodne. Ale ukazuje mi to spotrebu ve wattech a zbyvajici cas aku - nedela se neco na ten zbyvajici cas do panelu, nebo jako widget na plochu?
No ale sranda je, ze to ted "zere" 13W a baterka by mela vydrzet stejne, jako na W7, t.j. cca 2 hodiny. Vyzkousim to v praxi, jak je to presne. Asi mi tam skutecne neco, co zralo, viselo, ze se mi vybila baterka tak rychle.
Zatim tedy diky za super tip a pokud by nekdo mel nejakou radu k tem mym BAD bodum, sem s ni. Ale ta predpokladana vydrz zatim vypada dobre i tak, procesor se celkem flaka a bezi jen sem tam neco. Nejvic snad zere amarok
Jak už jsem psal, existují na to sady skriptů a udev pravidel, které dovedou nastavení většiny těchto záležitostí automaticky zajistit, ideálně ve spojení se systemd.
Používám například TLP zaměřený na ThinkPady a v nimulosti jsem používal starší laptop-mode-tools (než je nahradil TLP). Oba balíky mají konfigurační skripty, ve kterých se dá nastavit několik jednoduchých optimalizačních parametrů. Například v ArchLinuxu je TLP přímo v distribuci, včetně drobného tweaku pro bezdrátovou konektivitu, zatímco staré laptop-mode-tools jsou v AUR.
Po instalaci TLP (a povolení příslušných služeb v systemd či v jiném spouštěcím systému dle distribuce) by rozhodně měla analýza spotřeby v Intel PowerTopu „dopadnout“ příznivěji, a to bez nutnosti spouštět PowerTop a tweakovat něco po každém startu.
Ano, mělo by to tak být. Aby to opravdu dobře fungovalo, rozhodně stojí za to nainstalovat taky tlp-rdw
a všechny možné optional dependencies, uvedené například v seznamu tady. Pak to bude umět omezit spotřebu u spousty různých zařízení.
Tiskni
Sdílej: