Harlequin byl vydán ve verzi 1.0.0. Jedná se o TUI (Text User Interface) IDE (Integrated Development Environment) k systému pro správu SQL OLAP databází DuckDB.
Po roce a půl od představení DALL·E 2 představila společnost OpenAI novou verzi DALL·E 3 svého AI systému pro generování "realisticky vypadajících obrázků nebo uměleckých děl" na základě popisu v přirozeném jazyce, viz příklad "kosmonaut na koni fotorealisticky". Jednou z novinek je integrace s ChatGPT.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi: MagPi 133 (pdf) a HackSpace 70 (pdf).
Po půl roce vývoje od vydání verze 44 bylo vydáno GNOME 45 s kódovým názvem Rīga. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube. Jednou z nejviditelnějších změn je odstranění tlačítka Činnosti (Activities) v levém horním rohu. Nově je tam indikátor ploch. Výchozím prohlížečem obrázků je nově Loupe, nahradil Eye of GNOME (eog). Novou aplikací pro práci s webovou kamerou je Snapshot, nahradil Cheese. Rozšíření GNOME Shellu fungující v předchozích verzích nejsou s verzí 45 kompatibilní.
Linux Foundation představila a zaštítila svobodný a otevřený fork Terraformu s názvem OpenTofu. Ten vznikl pod původním názvem OpenTF jako reakce na přelicencování Terraformu na BSL (Business Source License) společností HashiCorp.
Google oznámil (en), že konverzační AI Bard (Wikipedie) může nyní komunikovat s aplikacemi a službami Google: "Díky nejnovějšímu rozšíření služby může Bard najít a zobrazit relevantní informace z nástrojů společnosti Google, které používáte každý den, jako je například Gmail, Dokumenty, Disk, Mapy, YouTube a Letenky Google, a to i když jsou potřebné informace v různých aplikacích a službách."
Apache Pinot (GitHub, Wikipedie) dospěl do verze 1.0. Jedná se o realtimeový distribuovaný OLAP datastore navržený tak, aby na OLAP dotazy odpovídal s nízkou latencí.
Byla vydána Java 21 / JDK 21. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 15. Jedná se o LTS verzi. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců.
Byla vydána betaverze Fedora Linuxu 39, tj. poslední zastávka před vydáním finální verze, která je naplánována na úterý 17. října. Nový Fedora Linux přinese GNOME 45, LibreOffice 7.6, GCC 13.2, …
Byla vydána verze 17.0.1, tj. první veřejná verze z nové řady 17.x, překladačové infrastruktury LLVM (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání: LLVM, Clang, LLD, Extra Clang Tools, Libc++, Polly a Flang.
servers: 213.151.222.34,85.237.225.250 llow-remote-requests: yes max-udp-packet-size: 512 cache-size: 2048KiB cache-max-ttl: 1w cache-used: 805KiBNikdy som s DNS nic nerobil, len som nastvil v MK (vid vyssie) a cela siet funguje bez problemov. Nedavno som sa zacal s linuxom trocha hrat a vytvoril som si na apache niekolko vyrtualhostov a free DNS domen (dajme tomu na dyndns.com) aby som mohol web publikovat aj mimo LAN (cize aby bol pristupny na internete). Na free DNS som zalozil ucet a vytvoril niekolko domen
web1.dyndns.com web2.dyndns.comWeby su teraz pristupne aj na internete, ale zariadenia v LAN ich pochopitelne nevidia pod adresou web1.dyndns.com, web2.dyndns.com, ale pod adresou 192.168.1.2. Riesenim by bolo editovat u klientov /etc/hosts (resp. vo win. ina cesta k hosts) ale to je trocha obtiazne a dost nepohodlne. Tak uvazujem, ci sa to da poriesit pomocou bind v linuxe. Urcite sa to da poriesit, len neviem ako to spravne nakonfigurovat. Vedel by mi niekto s tymto pomoct ? thx
Řešení dotazu:
/ip dns static
.
Ano to mam pridane.
Ale az doteraz som bol na tom, ze na jednu IP sa da pridat len jedna domena, ale skusil som na jednu IP pridat viac domen a funguje to, takze je to vyriesene
Precital som si o DNS uz toho viac a celkom tomu aj rozumiem, ale neviem preco mi stale radia, aby som si postavil DNS na linuxeZa mě: DNS servery UPC jsou divné - občas cachují déle než je TTL a někdy jim odpověď trvá moc dlouho. Pokud s Orange tyhle problémy nejsou, tak bych to asi neřešil. Ta druhá věc se dá řešit i bez hrátek s DNS. Podle mého názoru je dnes nejjednodušší zařídit si IPv6 (alespoň tunel) a na ten vnitřní server lézt normálně přes IPv6 :). Pokud to chceš dělat tím bindem, tak ti tady vypisuju konfiguraci z brmlabu, kde se to taky tak dělá. Nikdy jsem to ale nezkoušel.
### public domain override for some hosts ### zone "nat.brmlab.cz" { type master; file "/etc/bind/db.override.nat.brmlab.cz"; };
$TTL 3600 $ORIGIN nat.brmlab.cz. nat.brmlab.cz. IN SOA localhost. rada.brmlab.cz. ( 6 ; sn = serial number 172800 ; ref = refresh = 2d 900 ; ret = update retry = 15m 1209600 ; ex = expiry = 2w 3600 ; min = minimum = 1h ) ; we need one nameserver IN NS brmko.brm. ; and we're overriding the public ip address with ; this address. IN A 192.168.77.24 IN AAAA 2001:67c:2190:c0de::3 ns IN A 192.168.77.24 brmko IN AAAA 2001:67c:2190:c0de::2
Tiskni
Sdílej: