Byla vydána květnová aktualizace aneb nová verze 1.79 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.79 vyšlo také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Jak to bude s podporou rastrového grafického formátu JPEG XL ve webových prohlížečích? Google ji nedávno z Chrome a Chromia odstranil (#1178058#c84). Jednou z novinek beta verze Safari 17 je ale právě podpora JPEG XL. Vráti se JPEG XL do Chrome a Chromia (#1451807)? Dění kolem JPEG XL lze sledovat například na r/jpegxl.
Byla vydána nová stabilní verze 6.1 (aktuálně 6.1.3035.51) webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 114. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Nový Vivaldi se pro Bing tváří jako Microsoft Edge (upravený User-Agent) a díky tomu v něm funguje Bing Chat. Vylepšeny byly Pracovní prostory (Workspaces). Podrobný přehled v Changelogu.
Linuxová distribuce ArchLabs Linux po šesti letech vývoje končí. Dobbie to zabalil.
David Tschumperlé v obšírném článku se spoustou náhledů shrnuje vývoj multiplatformního svobodného frameworku pro zpracování obrazu G'MIC (GREYC's Magic for Image Computing, Wikipedie) za poslední rok a půl.
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 23.06 tohoto před šesti lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell, Phosh, Plasma a Sxmo. Aktuálně podporovaných zařízení je 30.
Byla vydána distribuce openSUSE Leap verze 15.5 (poznámky k vydání). Jde o konzervativní distribuci odpovídající komerčnímu SUSE Linux Enterprise 15, nyní Service Pack 5. Mělo jít o poslední aktualizaci Leap v současné podobě před přechodem na Adaptable Linux Platform s „neměnným“ základem, ale padlo rozhodnutí, že v roce 2024 ještě vyjde Leap 15.6 s podporou do konce roku 2025.
Alyssa Rosenzweig v příspěvku na blogu oznámila, že Asahi Linux už zvládá OpenGL 3.1. Dokončuje se podpora OpenGL ES 3.1. Dalším krokem bude Vulkan 1.0.
Intel nedávno představil a pod licencí SIL Open Font License (OFL) na GitHubu zveřejnil font Intel One Mono. Font je určen především pro zobrazování textu v emulátorech terminálu a vývojových prostředích (Přehled fontů s pevnou šířkou).
Na redditu byly publikovány zajímavé QR kódy vygenerované pomocí Stable Diffusion. Přehled použitého softwaru v článku na Ars Technica.
avc: denied { getattr } for pid=1761 comm="sh" path="/sys/module" dev=sysfs ino=581 scontext=system_u:system_r:shorewall_t:s0 tcontext=system_u:object_r:sysfs_t:s0 tclass=dir ...A to po nahrání vlastního semodulu, předtím si to stěžovalo na search oprávnění. Na obou serverech jsou stejné verze shorewall a ostatních balíků, kontext na souborech sedí, "semanage fcontext -l | grep shorewa" vrací stejný výstup na obou serverech. I přesto se zdá, že shorewall inicializuje firewall normálně - evidentně má ale s něčím problém.
allow shorewall_t sysfs_t:dir getattr
?
Ten denial by celkem odpovídal tomu, co dělá funkce loadmodule()
v Shorewall-core/lib.common
.
Shorewall v CentOS 6 není. Máš ho asi z EPEL nebo odjinud. Takže mě ani nepřekvapuje, že distribuční selinux-policy s ním nepočítá.
jak je možné, že na jednom stroji to funguje dobře a na druhém ne?A to máš na obou strojích úplně stejnou konfiguraci shorewallu? Pokud ne, tak je možné, že na jednom z nich se shorewall pokouší načíst nějaký conntrack helper modul a na druhém ne.
Jakým způsobem se aktualizují selinux pravidla? Koukal jsem se do rpm selinux-policy-targeted vč. jeho skriptů, ale nějak mi to není jasné? To se nějak dynamicky dokompiluje k již nasazeným pravidlům?V %post to volá
semodule -B
, což slinkuje *.pp moduly (včetně tvého) do výsledné policy.
module mujmodul_shorewall 1.0; require { type shorewall_t; type prelink_mask_t; class process sigchld; class fd use; class fifo_file { ioctl read write getattr lock append }; } #============= shorewall_t ============== allow prelink_mask_t shorewall_t : process sigchld ; allow prelink_mask_t shorewall_t : fd use ; allow prelink_mask_t shorewall_t : fifo_file { ioctl read write getattr lock append } ; ... ale ... semodule -i mujmodul_shorewall.pp libsepol.print_missing_requirements: mujmodul_shorewall's global requirements were not met: type/attribute prelink_mask_t (No such file or directory). libsemanage.semanage_link_sandbox: Link packages failed (No such file or directory). semodule: Failed!Na tom "nefunkčním" systému neexistuje vůbec prelink_mask_t - "sesearch --allow -t prelink_mask_t" nevrátí nic, na tom druhém vrátí spoustu pravidel. Podle "grep prelink_mask_t /usr/share/selinux/* -R" jsou nějaké pravidla v "/usr/share/selinux/devel/include/admin/prelink.if".
etckeeper: pre transaction commit Instaluje se : selinux-policy-3.7.19-260.el6.noarch 1/2 Instaluje se : selinux-policy-targeted-3.7.19-260.el6.noarch 2/2 semodule: link.c:840: alias_copy_callback: Assertion `base_type->primary == target_type->s.value' failed. etckeeper: post transaction commit Verifying : selinux-policy-targeted-3.7.19-260.el6.noarch 1/2 Verifying : selinux-policy-3.7.19-260.el6.noarchNa tom druhém dobrém serveru ta Assertion hláška není.
Tiskni
Sdílej: