Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
idle_timelimit SECONDS Specifies the period if inactivity (in seconds) after which the connection to the LDAP server will be closed. The default is not to time out connections.
nsldc.conf
je pro ldapd (a nss), ldap má vlastní implementaci a nastavení v /etc/pam_ldap.conf
(a podle rychlého pohledu do manuálu to asi neumí). Jako řešení by šlo použít i lokální LDAP proxy (umí to třeba OpenLDAP).
Dost by mě zajímalo, co na tom těm adminům tak vadí. .Ide o LDAP pre cca 18 000 studentov a 14 000 zametanancov univerzity a stale spojnie im vytazuje server, az do uptime 15,0.
Používáte pam-ldap nebo pam-ldapd?Skusl som nahradit pam-ldap a dat tam pam-ldapd. Potom sa nepripojil cez LDAPS na server. Subor /etc/pam_ldap.conf neexistuej, mozno to je problem... Skusim ho tam dat.nsldc.conf
je pro ldapd (a nss), ldap má vlastní implementaci a nastavení v/etc/pam_ldap.conf
(a podle rychlého pohledu do manuálu to asi neumí). Jako řešení by šlo použít i lokální LDAP proxy (umí to třeba OpenLDAP).
Ide o LDAP pre cca 18 000 studentov a 14 000 zametanancov univerzity a stale spojnie im vytazuje server, az do uptime 15,0.To by mě zajímalo, jak „skvěle“ to mají nastavené, že jim idle spojení drtí servery. No ale to je vedlejší.
Skusl som nahradit pam-ldap a dat tam pam-ldapd. Potom sa nepripojil cez LDAPS na serverProblém s certifikátem (AFAIK pam-ldap jej neověřuje)? Detaily by měly být vidět v
/var/log/daemon.log
, případně může pomoct restart nslcd nebo vyzkoušet ruční hledání (třeba pomocí ldapsearch -x -z 1 -H ldaps://ldap.server/ uid=$USER
).
stuba je certifikacna autorita a plati, ze obuvnik chodi bosi, lebo oni podpisuju certifikaty vo vlastnej autorite. bez tls_checkpeer no ho vyhodnoti vzdy ako nedoveryhodny "SELF SIGNED"Skusl som nahradit pam-ldap a dat tam pam-ldapd. Potom sa nepripojil cez LDAPS na serverProblém s certifikátem (AFAIK pam-ldap jej neověřuje)? Detaily by měly být vidět v/var/log/daemon.log
, případně může pomoct restart nslcd nebo vyzkoušet ruční hledání (třeba pomocíldapsearch -x -z 1 -H ldaps://ldap.server/ uid=$USER
).
Tiskni
Sdílej: