V souvislosti s nárůstem falešných webových stránek, které se vydávají za oficiální webové stránky Portálu občana, Portálu identity občana nebo Portálu veřejné správy, se Digitální a informační agentura (DIA) rozhodla urychlit přechod Národní identitní autority na jednotnou státní doménu gov.cz a identitaobcana.cz tak přešla na identita.gov.cz [tisková zpráva].
Byla vydána verze 0.5.18 open source správce počítačových her na Linuxu Lutris (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2024. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2024. Pro programátory v TypeScriptu Advent of TypeScript. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2024…
Organizace Software Freedom Conservancy (SFC) společně se svým členským projektem OpenWrt oznámila oficiální spuštění prodeje Wi-Fi routeru OpenWrt One vyrobeného ve spolupráci s Banana Pi. Cena je 89 dolarů nebo 68,42 dolarů jenom deska. Z každého prodeje jde 10 dolarů do fondu OpenWrt v Software Freedom Conservancy. Projekt OpenWrt představil plán na výrobu vlastního routeru letos v lednu při příležitosti 20. výročí projektu.
Svobodný multiplatformní herní engine Bevy napsaný v Rustu byl vydán ve verzi 0.15. Díky 294 přispěvatelům.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 24.11 Stirk. Přehled novinek v Changelogu.
Byla vydána verze 0.82 telnet a ssh klienta PuTTY. Podrobnosti v přehledu nových vlastností a oprav chyb a Change Logu. Vypíchnuta je vylepšená podpora Unicode.
Vánoční RoboDoupě bude v sobotu 7. prosince. Na programu je Úvod do ESP-NOW nebo Netradiční použití H-můstků.
UBports, nadace a komunita kolem Ubuntu pro telefony a tablety Ubuntu Touch, vydala Ubuntu Touch OTA-7 Focal, tj. sedmé stabilní vydání založené na Ubuntu 20.04 Focal Fossa.
Pokud používáš přihlašování pomocí hesla, je možné provést "man in the middle attack".
Predpokladal som skúseného používateľa, to znamená, že ak ssh klient zahlási, že sa niečo zmenilo tak sakra spozorniem. Podľa mňa jediná možnosť je keď sa z daného stroja prihlasujem prvykrát a nepozerám na fingerprint
Pokud používáš přihlašování pomocí hesla, je možné provést "brute-force attack".
Na silné heslo? Ako?
Pokud používáš přihlašování pomocí hesla, je možné se podívat do .bash_history, jestli tam heslo "neuvízlo" při občasném chybném zadávání hesla.
Môže byť, ale myslím, že keď sa mi vie niekto pozrieť do .bash_history, tak má môj kľúč aj z jeho heslom
Pokud používáš přihlašování pomocí klíče s heslem, jedná se vlastně o dvoufaktorovou autentizaci - k přihlášení potřebuješ klíč + heslo. Takže když ztratíš flashdisk s klíčem, je to nepříjemné, když ztratíš flashdisk s heslem, je to na mašli.
Jedine za predpokladu, že flash disk nemám šifrovaný čo pri mne nehrozí. Tam kde sa dajú používať kľúče tam ich používam, kde ide dvojfaktorova autentizácia, tak tú mám tiež a na zvyšok je KeePassX
Pokud používáš přihlašování pomocí klíče bez hesla - například kvůli pravidelnému zálohování, je možné omezit použití pouze na spuštění zálohování. Na serveru, kde chceš spustit zálohování, budeš mít například klíč:
Toto mi je úplne jasné, veď tak to aj používam.
Mne sú jasné výhody kľúča, ale mňa zaujíma akademická debata, že aké má útočník možnosti navyše pri hesle oproti kľúču. Zatiaľ akceptujem MITM, lebo nepoznám paranoika, ktorý kontroluje fingerprint pri prvom prihlásení na novom systéme, ale je to ošetritelné tým, že budem ten fingerprint kontrolovať a takisto ukradnutie hesla na napadnutom systéme a skúšanie či sa nepoužíva aj inde čo je tiež ošetritelné veľmi jednoducho. Budem rád ak bude táto debata pokračovať ďalej, lebo rád by som vedieť všetky - podotýkam reálne - slabiny hesla oproti kľúču. Veľmi pekne ďakujem.
HISTFILE="/dev/null" MYSQL_HISTFILE="/dev/null"Zdar Max
Pořád je ten klíč podstatně delší než heslo. Dostatečně silné heslo samozřejmě stejně nebude prolomitelné útokem zkoušejícím jedno heslo za druhým. Ale co když útočník dokáže nějakým způsobem získat pár bitů informací o vašem hesle? Snad všechny útoky na moderní kryptografické algoritmy jsou založené na tom, že se podaří délku klíče jakoby zkrátit – a na kratším klíči už se pak provede útok hrubou silou. Tj. i to, že máte na délce klíče nějakou rezervu, je výhoda.Pokud používáš přihlašování pomocí hesla, je možné provést "brute-force attack".Na silné heslo? Ako?
Zrovna v případě HeartBleed je rozdíl mezi heslem a klíčem rozdíl v tom, zda by útočník měl možnost získat váš účet nebo ne (pokud by taková chyba byla ve vašem SSH serveru). V případě Poodle by zase útočník možná mohl získat alespoň část hesla, takže z útoku hrubou silou na dostatečně silné heslo by se mohl stát útok hrubou silou na příliš krátký zbytek dostatečně silného hesla.Na druhou stranu zase v případě debianího generátoru klíčů bylo lepší heslo.
hardwarové kľúče typu yubikey (tu je to jasné, že bezpečnosť je na úplne inej úrovni)Povídej, přeháněj. Zatím v případě, že uživatel, který spustil můj software pro distribuované výpočty, používá yubikey, prostě jenom počkám, až se na vzdálený server přihlásí, k SSH se připojím přes gdb a příkazy na vzdálený stroj pošlu tak.
Tiskni Sdílej: