Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Pokud používáš přihlašování pomocí hesla, je možné provést "man in the middle attack".
Predpokladal som skúseného používateľa, to znamená, že ak ssh klient zahlási, že sa niečo zmenilo tak sakra spozorniem. Podľa mňa jediná možnosť je keď sa z daného stroja prihlasujem prvykrát a nepozerám na fingerprint
Pokud používáš přihlašování pomocí hesla, je možné provést "brute-force attack".
Na silné heslo? Ako?
Pokud používáš přihlašování pomocí hesla, je možné se podívat do .bash_history, jestli tam heslo "neuvízlo" při občasném chybném zadávání hesla.
Môže byť, ale myslím, že keď sa mi vie niekto pozrieť do .bash_history, tak má môj kľúč aj z jeho heslom
Pokud používáš přihlašování pomocí klíče s heslem, jedná se vlastně o dvoufaktorovou autentizaci - k přihlášení potřebuješ klíč + heslo. Takže když ztratíš flashdisk s klíčem, je to nepříjemné, když ztratíš flashdisk s heslem, je to na mašli.
Jedine za predpokladu, že flash disk nemám šifrovaný čo pri mne nehrozí. Tam kde sa dajú používať kľúče tam ich používam, kde ide dvojfaktorova autentizácia, tak tú mám tiež a na zvyšok je KeePassX
Pokud používáš přihlašování pomocí klíče bez hesla - například kvůli pravidelnému zálohování, je možné omezit použití pouze na spuštění zálohování. Na serveru, kde chceš spustit zálohování, budeš mít například klíč:
Toto mi je úplne jasné, veď tak to aj používam.
Mne sú jasné výhody kľúča, ale mňa zaujíma akademická debata, že aké má útočník možnosti navyše pri hesle oproti kľúču. Zatiaľ akceptujem MITM, lebo nepoznám paranoika, ktorý kontroluje fingerprint pri prvom prihlásení na novom systéme, ale je to ošetritelné tým, že budem ten fingerprint kontrolovať a takisto ukradnutie hesla na napadnutom systéme a skúšanie či sa nepoužíva aj inde čo je tiež ošetritelné veľmi jednoducho. Budem rád ak bude táto debata pokračovať ďalej, lebo rád by som vedieť všetky - podotýkam reálne - slabiny hesla oproti kľúču. Veľmi pekne ďakujem.
HISTFILE="/dev/null" MYSQL_HISTFILE="/dev/null"Zdar Max
Pořád je ten klíč podstatně delší než heslo. Dostatečně silné heslo samozřejmě stejně nebude prolomitelné útokem zkoušejícím jedno heslo za druhým. Ale co když útočník dokáže nějakým způsobem získat pár bitů informací o vašem hesle? Snad všechny útoky na moderní kryptografické algoritmy jsou založené na tom, že se podaří délku klíče jakoby zkrátit – a na kratším klíči už se pak provede útok hrubou silou. Tj. i to, že máte na délce klíče nějakou rezervu, je výhoda.Pokud používáš přihlašování pomocí hesla, je možné provést "brute-force attack".Na silné heslo? Ako?
Zrovna v případě HeartBleed je rozdíl mezi heslem a klíčem rozdíl v tom, zda by útočník měl možnost získat váš účet nebo ne (pokud by taková chyba byla ve vašem SSH serveru). V případě Poodle by zase útočník možná mohl získat alespoň část hesla, takže z útoku hrubou silou na dostatečně silné heslo by se mohl stát útok hrubou silou na příliš krátký zbytek dostatečně silného hesla.Na druhou stranu zase v případě debianího generátoru klíčů bylo lepší heslo.
hardwarové kľúče typu yubikey (tu je to jasné, že bezpečnosť je na úplne inej úrovni)Povídej, přeháněj. Zatím v případě, že uživatel, který spustil můj software pro distribuované výpočty, používá yubikey, prostě jenom počkám, až se na vzdálený server přihlásí, k SSH se připojím přes gdb a příkazy na vzdálený stroj pošlu tak.
Tiskni
Sdílej: