3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Jestli to chcete při připojení disku i dávno po zapnutí, tak se podívejte, jak udev přidává pravidla pro pevné názvy disků nebo síťových rozhraní. Ale není to nic pro začátečníka.
Pokud to chcete více desktopové, podívejte se na udisk a na události, které chodí při připojení disku přes D-Bus.
Pokud to chcete jednorázově a velmi jednoduše, projděte si adresář /dev/disk/by-id.
tak ho naformátuje a připojí kamkoli do systému
Pěkně blbý požadavek. Takže ty zapojíš (externí) (pevný) disk dědečka, na kterém jsou třeba fotky, a on se automaticky zformátuje, protože bude "nový"?
PS: Radši nazývám věci pravými jmény: tzn. neříkám, že disk naformátuju, nýbrž že na něm vytvořím systém souborů.
1) Na jaké úrovni potřebuješ, aby se skript spustil?
a) dřív než nějaká služba:
- musíš si vytvořit spouštěcí skripty podle tvého systému (debian třeba "/etc/init.d/skript" a následně službu zapnout do nějakého runlevelu, viz manuál k initu v debianu). Podobně je to u jiných distribucí.
b) po spuštění systému
stačí přidat odkaz na tvůj script do "/etc/rc.local"
c) po přihlášení uživatele
Přidat script do "~/.bashrc" a pořešit sudo, aby měl skript práva
2) Vyřešit detekci nového disku
Zde by jsi si měl říci, co to ten nový disk vlastně je? Je to něco, co nemá záznamy v "/etc/fstab"? Nebo něco, co neobsahuje ani jednu partition? Nebo něco, co nekoresponduje s tvým seznamem (budeš si třeba někde držet seznam SN disků, které máš už v používání, nebo kombinaci PN(part number) a SN(serial number) ). Oboje zjistíš pomocí :
hdparm -I /dev/sda | grep 'Serial\ Number' hdparm -I /dev/sda | grep 'Model\ Number'Tzn., že ve skriptu by jsi si mohl projít všechny existující disky a porovnat u nich PN/SN s tvou databází. Ošetřit, co se stane, když se databáze/soubor poškodí, ošetřit, když ti program nic nevrátí a spoustu dalších věcí. Pokud chceš mít větší jistotu, tak si přidej do skriptu ještě checkování, zda nový disk již obsahuje nějakou partition a pokud ano, tak aby nic nedělal, což zase můžež zjistit třeba takto (vypíše počet partition):
sfdisk --dump /dev/sda |grep start |wc -l3) Spustit sadu na rozkrájení a připojení hdd
Tiskni
Sdílej: