Na Epic Games Storu lze do 15. června získat zdarma počítačovou hru PAYDAY 2 (ProtonDB, Wikipedie). Linuxový port přestal být ve čtvrtek 8. června podporován.
Ezoterický programovací jazyk Brainfuck (Wikipedie) slaví 30 let. Urban Müller nahrál první implementaci tohoto jazyka na Aminet 9. června 1993.
Společnost Apple na konferenci WWDC23 představila Game Porting Toolkit. Společnost CodeWeavers informuje, tento toolkit vychází ze zdrojových kódů jejího CrossOveru, tj. komerčního Wine.
Byla vydána květnová aktualizace aneb nová verze 1.79 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.79 vyšlo také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Jak to bude s podporou rastrového grafického formátu JPEG XL ve webových prohlížečích? Google ji nedávno z Chrome a Chromia odstranil (#1178058#c84). Jednou z novinek beta verze Safari 17 je ale právě podpora JPEG XL. Vráti se JPEG XL do Chrome a Chromia (#1451807)? Dění kolem JPEG XL lze sledovat například na r/jpegxl.
Byla vydána nová stabilní verze 6.1 (aktuálně 6.1.3035.51) webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 114. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Nový Vivaldi se pro Bing tváří jako Microsoft Edge (upravený User-Agent) a díky tomu v něm funguje Bing Chat. Vylepšeny byly Pracovní prostory (Workspaces). Podrobný přehled v Changelogu.
Linuxová distribuce ArchLabs Linux po šesti letech vývoje končí. Dobbie to zabalil.
David Tschumperlé v obšírném článku se spoustou náhledů shrnuje vývoj multiplatformního svobodného frameworku pro zpracování obrazu G'MIC (GREYC's Magic for Image Computing, Wikipedie) za poslední rok a půl.
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 23.06 tohoto před šesti lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell, Phosh, Plasma a Sxmo. Aktuálně podporovaných zařízení je 30.
Byla vydána distribuce openSUSE Leap verze 15.5 (poznámky k vydání). Jde o konzervativní distribuci odpovídající komerčnímu SUSE Linux Enterprise 15, nyní Service Pack 5. Mělo jít o poslední aktualizaci Leap v současné podobě před přechodem na Adaptable Linux Platform s „neměnným“ základem, ale padlo rozhodnutí, že v roce 2024 ještě vyjde Leap 15.6 s podporou do konce roku 2025.
Jestli to chcete při připojení disku i dávno po zapnutí, tak se podívejte, jak udev přidává pravidla pro pevné názvy disků nebo síťových rozhraní. Ale není to nic pro začátečníka.
Pokud to chcete více desktopové, podívejte se na udisk a na události, které chodí při připojení disku přes D-Bus.
Pokud to chcete jednorázově a velmi jednoduše, projděte si adresář /dev/disk/by-id.
tak ho naformátuje a připojí kamkoli do systému
Pěkně blbý požadavek. Takže ty zapojíš (externí) (pevný) disk dědečka, na kterém jsou třeba fotky, a on se automaticky zformátuje, protože bude "nový"?
PS: Radši nazývám věci pravými jmény: tzn. neříkám, že disk naformátuju, nýbrž že na něm vytvořím systém souborů.
1) Na jaké úrovni potřebuješ, aby se skript spustil?
a) dřív než nějaká služba:
- musíš si vytvořit spouštěcí skripty podle tvého systému (debian třeba "/etc/init.d/skript" a následně službu zapnout do nějakého runlevelu, viz manuál k initu v debianu). Podobně je to u jiných distribucí.
b) po spuštění systému
stačí přidat odkaz na tvůj script do "/etc/rc.local"
c) po přihlášení uživatele
Přidat script do "~/.bashrc" a pořešit sudo, aby měl skript práva
2) Vyřešit detekci nového disku
Zde by jsi si měl říci, co to ten nový disk vlastně je? Je to něco, co nemá záznamy v "/etc/fstab"? Nebo něco, co neobsahuje ani jednu partition? Nebo něco, co nekoresponduje s tvým seznamem (budeš si třeba někde držet seznam SN disků, které máš už v používání, nebo kombinaci PN(part number) a SN(serial number) ). Oboje zjistíš pomocí :
hdparm -I /dev/sda | grep 'Serial\ Number' hdparm -I /dev/sda | grep 'Model\ Number'Tzn., že ve skriptu by jsi si mohl projít všechny existující disky a porovnat u nich PN/SN s tvou databází. Ošetřit, co se stane, když se databáze/soubor poškodí, ošetřit, když ti program nic nevrátí a spoustu dalších věcí. Pokud chceš mít větší jistotu, tak si přidej do skriptu ještě checkování, zda nový disk již obsahuje nějakou partition a pokud ano, tak aby nic nedělal, což zase můžež zjistit třeba takto (vypíše počet partition):
sfdisk --dump /dev/sda |grep start |wc -l3) Spustit sadu na rozkrájení a připojení hdd
Tiskni
Sdílej: