Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Dobry den,
mam problem s instalaci ubuntu (lubuntu) 14.04. Pri instalaci se nedostanu dal jak na tuto obrazovku a tam zacne blikat scroll a caps lock.
duron 900, 64mb grafika ale nenasel jsem nic na MB napsaneho
Dik
32 je to plecka stara co chci tatkovi na Internet ;)
Jestli to má míň než 512 MiB RAMky, tak to nemá cenu. Dnešní prohlížeče jsou dost žravý (a nejen prohlížeče).
to jsem chtel vyzkouset prave...jednu jsem musel vyhodit tak tam je jen 256 ted...zkusim doma neco prohrabat zda bych jeste neco nenasel...mam jeste jedno pc ale to zalozim jine vlakno...jiny problem...
a procak myslis ze staci? zda to ma cenu dal resit...
dik
Nevím, co tvůj Duron, ale myslím, obecně, že frekvence 1 GHz je minimem.
Možná ti připadají ty "moje" požadavky moc velké, ale pamatuj, že příliš pomalý počítač je spíš ke zlosti než k používání.
Jestli chceš prohlížet moderní weby, potřebuješ moderní webový prohlížeč (javascript, video, CSS fonty). A na to takový stroj nestačí.
Před čtyřmi lety jsem něco podobného ještě používal (Duron na 900 MHz, 384 MB, GeForce 4 MX) a bylo to velmi otravné. Tehdejší Firefox s několika záložkami vyžral celou paměť, takže přepnutí mezi nimi znamenalo několik sekund swapování. Jiná parelelní činnost než psaní ve vimu vyžadovala poslat Firefoxu SIGSTOP, jinak by svými periodickými operacemi pořád hrabal do swapu. Dále třeba videa ve větší kvalitě než film v AVI ve velikosti jedno CD byly problematické. Tehdy začínalo H.264 a to se už jinak než se zapnutým zahazováním snímků a vypnutým loop filtrem nedalo a i tak to v rychlejších scénách byla slida show. Další věc byla špatná podpora OpenGL na takové staré grafické kartě, takže vrcholem bylo Sauerbraten na minimální detaily v 640×480 (s tehdejšími malými mapami).
Za tu dobu uteklo moře času a dneska běžné desktopové prostředí vyžaduje OpenGL, zvuk přes deset vrstev pulseaudia a na každou akci dvacet procesu bavících se přes D-Bus. Webové prohlížeče sežerou stovky megabajtů paměti sami o sobě a hlavně ji po sobě neuklízejí, protože je to rychlé.
Takže pokud si nevystačíš s Fluxboxem, Dillem, Muttem, Vimem a MPlayerem na videa z roku 2000, tak takový desktop není nic pro tebe.
Tiskni
Sdílej: