O víkendu (15:00 až 23:00) probíhá EmacsConf 2023, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji lze na stránkách konference. Záznamy jsou k dispozici přímo z programu.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Dobry den,
mam problem s instalaci ubuntu (lubuntu) 14.04. Pri instalaci se nedostanu dal jak na tuto obrazovku a tam zacne blikat scroll a caps lock.
duron 900, 64mb grafika ale nenasel jsem nic na MB napsaneho
Dik
32 je to plecka stara co chci tatkovi na Internet ;)
Jestli to má míň než 512 MiB RAMky, tak to nemá cenu. Dnešní prohlížeče jsou dost žravý (a nejen prohlížeče).
to jsem chtel vyzkouset prave...jednu jsem musel vyhodit tak tam je jen 256 ted...zkusim doma neco prohrabat zda bych jeste neco nenasel...mam jeste jedno pc ale to zalozim jine vlakno...jiny problem...
a procak myslis ze staci? zda to ma cenu dal resit...
dik
Nevím, co tvůj Duron, ale myslím, obecně, že frekvence 1 GHz je minimem.
Možná ti připadají ty "moje" požadavky moc velké, ale pamatuj, že příliš pomalý počítač je spíš ke zlosti než k používání.
Jestli chceš prohlížet moderní weby, potřebuješ moderní webový prohlížeč (javascript, video, CSS fonty). A na to takový stroj nestačí.
Před čtyřmi lety jsem něco podobného ještě používal (Duron na 900 MHz, 384 MB, GeForce 4 MX) a bylo to velmi otravné. Tehdejší Firefox s několika záložkami vyžral celou paměť, takže přepnutí mezi nimi znamenalo několik sekund swapování. Jiná parelelní činnost než psaní ve vimu vyžadovala poslat Firefoxu SIGSTOP, jinak by svými periodickými operacemi pořád hrabal do swapu. Dále třeba videa ve větší kvalitě než film v AVI ve velikosti jedno CD byly problematické. Tehdy začínalo H.264 a to se už jinak než se zapnutým zahazováním snímků a vypnutým loop filtrem nedalo a i tak to v rychlejších scénách byla slida show. Další věc byla špatná podpora OpenGL na takové staré grafické kartě, takže vrcholem bylo Sauerbraten na minimální detaily v 640×480 (s tehdejšími malými mapami).
Za tu dobu uteklo moře času a dneska běžné desktopové prostředí vyžaduje OpenGL, zvuk přes deset vrstev pulseaudia a na každou akci dvacet procesu bavících se přes D-Bus. Webové prohlížeče sežerou stovky megabajtů paměti sami o sobě a hlavně ji po sobě neuklízejí, protože je to rychlé.
Takže pokud si nevystačíš s Fluxboxem, Dillem, Muttem, Vimem a MPlayerem na videa z roku 2000, tak takový desktop není nic pro tebe.
Tiskni
Sdílej: