Multiplatformní multimediální knihovna SDL (Simple DirectMedia Layer) byla oficiálně vydána v nové major verzi 3 (3.2.0). Změny jsou popsány v README pro migraci aplikací z SDL 2 na SDL 3.
Wine bylo po roce vývoje od vydání verze 9.0 vydáno v nové stabilní verzi 10.0. Přehled novinek na GitLabu. Vypíchnuta je nová architektura ARM64EC a podpora High DPI škálování.
Edvard Rejthar na blogu zaměstnanců CZ.NIC představil nástroj deduplidog pro odstranění duplicitních souborů.
Společnost DeepSeek představila (𝕏) AI model DeepSeek-R1 (Hugging Face) srovnatelný s OpenAI o1 a uvolnila jej pod open source licencí MIT, tj. zdarma i pro komerční použití.
GKrellM (GNU Krell Monitors, Wikipedie), tj. grafická aplikace pro sledování systémů a různých událostí, byla po pěti a půl letech vydána v nové verzi 2.4.0. Přehled novinek na Gitea.
Americká první dáma Melania Trumpová vydala v předvečer manželovy inaugurace vlastní kryptoměnu. Jmenuje se $Melania. Donald Trump vydal vlastní kryptoměnu $Trump den před manželkou.
GNU Project Debugger aneb GDB byl vydán ve verzi 16.1. Podrobný přehled novinek v souboru NEWS.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.12 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.13. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies. Odstraněn byl souborový systém ReiserFS.
19. ledna 2038 přeteče hodnota time_t na 32bitových systémech, na vyřešení problému roku 2038 (Y2K38) tedy zbývá 13 let. Např. Debian v uplynulém roce přešel na 64bitový čas. Bernhard Wiedemann z openSUSE sdílí chyby v sestavení rozšířeného softwaru.
Byla vydána druhá opravná verze 21.2 v dubnu loňského roku vydané verze 21 multimediálního centra Kodi (dříve XBMC, Wikipedie) s kódovým označením Omega.
Dobry den,
mam problem s instalaci ubuntu (lubuntu) 14.04. Pri instalaci se nedostanu dal jak na tuto obrazovku a tam zacne blikat scroll a caps lock.
duron 900, 64mb grafika ale nenasel jsem nic na MB napsaneho
Dik
32 je to plecka stara co chci tatkovi na Internet ;)
Jestli to má míň než 512 MiB RAMky, tak to nemá cenu. Dnešní prohlížeče jsou dost žravý (a nejen prohlížeče).
to jsem chtel vyzkouset prave...jednu jsem musel vyhodit tak tam je jen 256 ted...zkusim doma neco prohrabat zda bych jeste neco nenasel...mam jeste jedno pc ale to zalozim jine vlakno...jiny problem...
a procak myslis ze staci? zda to ma cenu dal resit...
dik
Nevím, co tvůj Duron, ale myslím, obecně, že frekvence 1 GHz je minimem.
Možná ti připadají ty "moje" požadavky moc velké, ale pamatuj, že příliš pomalý počítač je spíš ke zlosti než k používání.
Jestli chceš prohlížet moderní weby, potřebuješ moderní webový prohlížeč (javascript, video, CSS fonty). A na to takový stroj nestačí.
Před čtyřmi lety jsem něco podobného ještě používal (Duron na 900 MHz, 384 MB, GeForce 4 MX) a bylo to velmi otravné. Tehdejší Firefox s několika záložkami vyžral celou paměť, takže přepnutí mezi nimi znamenalo několik sekund swapování. Jiná parelelní činnost než psaní ve vimu vyžadovala poslat Firefoxu SIGSTOP, jinak by svými periodickými operacemi pořád hrabal do swapu. Dále třeba videa ve větší kvalitě než film v AVI ve velikosti jedno CD byly problematické. Tehdy začínalo H.264 a to se už jinak než se zapnutým zahazováním snímků a vypnutým loop filtrem nedalo a i tak to v rychlejších scénách byla slida show. Další věc byla špatná podpora OpenGL na takové staré grafické kartě, takže vrcholem bylo Sauerbraten na minimální detaily v 640×480 (s tehdejšími malými mapami).
Za tu dobu uteklo moře času a dneska běžné desktopové prostředí vyžaduje OpenGL, zvuk přes deset vrstev pulseaudia a na každou akci dvacet procesu bavících se přes D-Bus. Webové prohlížeče sežerou stovky megabajtů paměti sami o sobě a hlavně ji po sobě neuklízejí, protože je to rychlé.
Takže pokud si nevystačíš s Fluxboxem, Dillem, Muttem, Vimem a MPlayerem na videa z roku 2000, tak takový desktop není nic pro tebe.
Tiskni Sdílej: