Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Zdravím!
Hledám náhradu za dnsmasq pro domácí síť. Moje požadavky:
K BINDu nemám příliš důvěry (ani nevím, jestli umožňuje vše, co jsem výše napsal). Doporučíte nějaký moderní nameserver? Díky
Řešení dotazu:
Nevím, jak moc bude podporováno přebití některých hostů nebo domén, zvlášť u serverů podporujících DNSSEC – protože klient validující DNSSEC pozná, že jste záznam zfalšoval.Vzhledem k tomu, že mým cílem je blokovat, tak je mi jedno, jestli se mi podaří docílit podstrčení adresy 0.0.0.0, nebo jestli to vrátní chybu "NO-HOST"...
Navíc osobně si myslím, že DNS není vhodné místo, kde tohle řešit.Proč by nebylo?
Vašim cílem to je. Ale cílem DNSSEC validujícího resolveru je poskytovat validní odpovědi... Je tedy otázka, zda na tuhle schizofrenii přistoupí autoři toho kterého serveru.
A to se vylučuje? (Navíc, cílem DNS resolveru je poskytovat to, co si jeho administrátor přeje. BTW, i Unbound má volbu „domain-insecure“...)
Vhodné místo to není proto, že tím přístupu k daným službám nezabráníte, pouze si uživatel bude muset IP adresu zjistit jinak. Nastaví si jiný DNS server, zadá si adresy do hosts, použije proxy server, bude používat IP adresu...
No, např. použití proxy serveru asi těžko zabráníte (když je uživatel tak blbý, tak ať ). Ale nevidím důvod, proč vedle např. blokování AS Facebooku(*) zároveň neblokovat taky DNS (pro případ, že by mi něco uniklo
)...
(*)Něco jako:
#!/bin/bash FBFW=/etc/firewall/block-facebook.sh /usr/bin/whois -h whois.radb.net '!gAS32934' | /usr/bin/head -n -1 | /usr/bin/tail -n -1 | /usr/bin/xargs --max-args=1 | /bin/grep "^[0-9]*\.[0-9]*\.[0-9]*\.[0-9]\/[0-9]*$" | /usr/bin/xargs -I {} --max-args=1 echo /sbin/iptables -t mangle -I POSTROUTING -d {} -j DROP \ > $FBFW.new if [ -s $FBFW.new ] then /bin/chmod +x $FBFW.new /bin/mv -f $FBFW.new $FBFW else /bin/echo "Cannot generate rules for $FBFW!" 1>&2 fi
Takže je otázka, zda někdo chce klienty bránit před manipulací s DNS záznamy a zároveň s nimi sám manipulovat.
Ano, to přesně chci a není na tom nic špatného . Jste moc zaslepenou to Vaší ideologií...
Nevim, jak pro domaci nasazeni. Ale mohu doporucit unbound, jak jiz zde bylo zmineno. Zkouseli jsme i PowerDNS, ma nektere zajimave vlastnosti (paketova cache), ale spatne odolava specifickym utokum, resp. odolaval. Presli jsme na unbound:
Intalace na 1 stroji s 16 jadry ma pri cca 2.000 req/s zatez CPU asi 10% a to vetsinou na softirq. Neni problem ustat zatez radu desitek tisic req/s, obykle se zacnou varit prvky okolo. Bez problemu je to pouzitelne pro ISP.
Tiskni
Sdílej: