Minulý týden proběhla hackerská soutěž Pwn2Own Vancouver 2023. Adobe Reader, Microsoft SharePoint, Oracle VirtualBox, Tesla, Ubuntu Desktop, Windows 11, macOS, Microsoft Teams, VMWare Workstation. Vše hacknuto. Synacktiv získal 530 000 dolarů a Teslu Model 3.
Byla vydána nová stabilní verze 3.5 svobodného 3D softwaru Blender. Přehled novinek i s náhledy v oznámení o vydání a na YouTube.
Po 5 měsících vývoje od vydání verze 6.1 byla vydána nová verze 6.2 svobodného open source redakčního systému WordPress. Kódové jméno Dolphy bylo vybráno na počest amerického jazzového altsaxofonisty, flétnisty a basklarinetisty Erica Dolphyho.
Josef Průša představil (YouTube) novou 3D tiskárnu Original Prusa MK4. Cena sestavené tiskárny je 27990 Kč. Cena stavebnice je 20990 Kč.
Turris OS, operační systém pro síťová zařízení Turris postavený na OpenWrt, byl vydán v nové verzi 6.3.0. Vývojáři upozorňují, že Netmetr byl nahrazen LibreSpeedem, viz příspěvek na blogu CZ.NIC.
Byl vydán xorg-server 21.1.8 a xwayland 22.1.9 a 23.1.1. Řešena je zranitelnost CVE-2023-1393 využitelná k lokální eskalaci práv.
Byla vydána nová verze 10 integrovaného vývojového prostředí (IDE) Qt Creator. Podrobný přehled novinek v cgitu.
Ubuntu Cinnamon bude od Ubuntu 23.04 oficiální odnoží Ubuntu (návrh, schválení).
Byla vydána nová major verze 5.0 účetního softwaru GnuCash (Wikipedie). Ve formátu Flatpak je již k dispozici na Flathubu.
Na GOG.com běží Spring Sale. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Alwa's Awakening (ProtonDB).
Zdravím!
Hledám náhradu za dnsmasq pro domácí síť. Moje požadavky:
K BINDu nemám příliš důvěry (ani nevím, jestli umožňuje vše, co jsem výše napsal). Doporučíte nějaký moderní nameserver? Díky
Řešení dotazu:
Nevím, jak moc bude podporováno přebití některých hostů nebo domén, zvlášť u serverů podporujících DNSSEC – protože klient validující DNSSEC pozná, že jste záznam zfalšoval.Vzhledem k tomu, že mým cílem je blokovat, tak je mi jedno, jestli se mi podaří docílit podstrčení adresy 0.0.0.0, nebo jestli to vrátní chybu "NO-HOST"...
Navíc osobně si myslím, že DNS není vhodné místo, kde tohle řešit.Proč by nebylo?
Vašim cílem to je. Ale cílem DNSSEC validujícího resolveru je poskytovat validní odpovědi... Je tedy otázka, zda na tuhle schizofrenii přistoupí autoři toho kterého serveru.
A to se vylučuje? (Navíc, cílem DNS resolveru je poskytovat to, co si jeho administrátor přeje. BTW, i Unbound má volbu „domain-insecure“...)
Vhodné místo to není proto, že tím přístupu k daným službám nezabráníte, pouze si uživatel bude muset IP adresu zjistit jinak. Nastaví si jiný DNS server, zadá si adresy do hosts, použije proxy server, bude používat IP adresu...
No, např. použití proxy serveru asi těžko zabráníte (když je uživatel tak blbý, tak ať ). Ale nevidím důvod, proč vedle např. blokování AS Facebooku(*) zároveň neblokovat taky DNS (pro případ, že by mi něco uniklo
)...
(*)Něco jako:
#!/bin/bash FBFW=/etc/firewall/block-facebook.sh /usr/bin/whois -h whois.radb.net '!gAS32934' | /usr/bin/head -n -1 | /usr/bin/tail -n -1 | /usr/bin/xargs --max-args=1 | /bin/grep "^[0-9]*\.[0-9]*\.[0-9]*\.[0-9]\/[0-9]*$" | /usr/bin/xargs -I {} --max-args=1 echo /sbin/iptables -t mangle -I POSTROUTING -d {} -j DROP \ > $FBFW.new if [ -s $FBFW.new ] then /bin/chmod +x $FBFW.new /bin/mv -f $FBFW.new $FBFW else /bin/echo "Cannot generate rules for $FBFW!" 1>&2 fi
Takže je otázka, zda někdo chce klienty bránit před manipulací s DNS záznamy a zároveň s nimi sám manipulovat.
Ano, to přesně chci a není na tom nic špatného . Jste moc zaslepenou to Vaší ideologií...
Nevim, jak pro domaci nasazeni. Ale mohu doporucit unbound, jak jiz zde bylo zmineno. Zkouseli jsme i PowerDNS, ma nektere zajimave vlastnosti (paketova cache), ale spatne odolava specifickym utokum, resp. odolaval. Presli jsme na unbound:
Intalace na 1 stroji s 16 jadry ma pri cca 2.000 req/s zatez CPU asi 10% a to vetsinou na softirq. Neni problem ustat zatez radu desitek tisic req/s, obykle se zacnou varit prvky okolo. Bez problemu je to pouzitelne pro ISP.
Tiskni
Sdílej: