Minetest (Wikipedie), tj. multiplatformní open source voxelový herní engine a hra inspirovaná Minecraftem, se přejmenovává na Luanti.
Minulý týden byl představen (YouTube) Rocky Linux from CIQ (RLC) aneb Rocky Linux s komerční podporou od společnosti CIQ. Cena podpory je 25 000 dolarů ročně bez ohledu na počet jader CPU, serverů nebo virtuálních počítačů.
Byla aktualizována časová osa podpory Manifest V2 v Chrome, tj. verze API rozšíření webových prohlížečů. V průběhu týdnů budou rozšíření Chrome používající tuto verzi deaktivována a uživatelům budou doporučeny alternativy používající Manifest V3. Uživatelé Chrome si mohou pomocí "chrome://extensions/" zjistit, kterých rozšíření se to týká. Například také uBlock Origin. Podporu Manifest V2 v Chrome bude možné dočasně prodloužit nastavením ExtensionManifestV2Availability.
Sada nástrojů Distrobox pro spouštění libovolných linuxových distribucí v terminálu pomocí kontejnerů byla vydána ve verzi 1.8.0.
Byly zpracovány a zveřejněny videozáznamy z konference LinuxDays 2024. Přistupovat k nim lze přímo z programu, kde jsou také odkazy na prezentace, nebo z YouTube.
Byla vydána nová verze 1.4 svobodného multiplatformního vektorového grafického editoru Inkscape. Podrobný přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání.
Softwarový KVM Input Leap (dříve Barrier) byl vydán ve verzi 3.0.0 (a následně pár opravných). Přidává podporu Waylandu a Qt6. Jde o první vydání od přesunu z projektu Barrier v roce 2021. Barrier vznikl jako fork Synergy, jehož verze 2 byla částečně proprietární a její bezplatná open-source verze měla umělá omezení.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Přímý přenos (YouTube) z konference LinuxDays 2024, jež probíhá tento víkend v Praze v prostorách Fakulty informačních technologií Českého vysokého učení v Praze (FIT ČVUT). Na programu je spousta zajímavých přednášek.
Elon Musk na akci We, Robot (YouTube, 𝕏) představil Robotaxi, Robovan a vylepšeného Tesla Bota (Optimus).
Zdravím!
Hledám náhradu za dnsmasq pro domácí síť. Moje požadavky:
K BINDu nemám příliš důvěry (ani nevím, jestli umožňuje vše, co jsem výše napsal). Doporučíte nějaký moderní nameserver? Díky
Řešení dotazu:
Nevím, jak moc bude podporováno přebití některých hostů nebo domén, zvlášť u serverů podporujících DNSSEC – protože klient validující DNSSEC pozná, že jste záznam zfalšoval.Vzhledem k tomu, že mým cílem je blokovat, tak je mi jedno, jestli se mi podaří docílit podstrčení adresy 0.0.0.0, nebo jestli to vrátní chybu "NO-HOST"...
Navíc osobně si myslím, že DNS není vhodné místo, kde tohle řešit.Proč by nebylo?
Vašim cílem to je. Ale cílem DNSSEC validujícího resolveru je poskytovat validní odpovědi... Je tedy otázka, zda na tuhle schizofrenii přistoupí autoři toho kterého serveru.
A to se vylučuje? (Navíc, cílem DNS resolveru je poskytovat to, co si jeho administrátor přeje. BTW, i Unbound má volbu „domain-insecure“...)
Vhodné místo to není proto, že tím přístupu k daným službám nezabráníte, pouze si uživatel bude muset IP adresu zjistit jinak. Nastaví si jiný DNS server, zadá si adresy do hosts, použije proxy server, bude používat IP adresu...
No, např. použití proxy serveru asi těžko zabráníte (když je uživatel tak blbý, tak ať ). Ale nevidím důvod, proč vedle např. blokování AS Facebooku(*) zároveň neblokovat taky DNS (pro případ, že by mi něco uniklo )...
(*)Něco jako:
#!/bin/bash FBFW=/etc/firewall/block-facebook.sh /usr/bin/whois -h whois.radb.net '!gAS32934' | /usr/bin/head -n -1 | /usr/bin/tail -n -1 | /usr/bin/xargs --max-args=1 | /bin/grep "^[0-9]*\.[0-9]*\.[0-9]*\.[0-9]\/[0-9]*$" | /usr/bin/xargs -I {} --max-args=1 echo /sbin/iptables -t mangle -I POSTROUTING -d {} -j DROP \ > $FBFW.new if [ -s $FBFW.new ] then /bin/chmod +x $FBFW.new /bin/mv -f $FBFW.new $FBFW else /bin/echo "Cannot generate rules for $FBFW!" 1>&2 fi
Takže je otázka, zda někdo chce klienty bránit před manipulací s DNS záznamy a zároveň s nimi sám manipulovat.
Ano, to přesně chci a není na tom nic špatného . Jste moc zaslepenou to Vaší ideologií...
Nevim, jak pro domaci nasazeni. Ale mohu doporucit unbound, jak jiz zde bylo zmineno. Zkouseli jsme i PowerDNS, ma nektere zajimave vlastnosti (paketova cache), ale spatne odolava specifickym utokum, resp. odolaval. Presli jsme na unbound:
Intalace na 1 stroji s 16 jadry ma pri cca 2.000 req/s zatez CPU asi 10% a to vetsinou na softirq. Neni problem ustat zatez radu desitek tisic req/s, obykle se zacnou varit prvky okolo. Bez problemu je to pouzitelne pro ISP.
Tiskni Sdílej: