GIMP 3.0 byl oficiálně vydán (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Od 6. do 19. dubna proběhne volba vedoucího projektu Debian (DPL, Wikipedie) na další funkční období. Kandidují Gianfranco Costamagna, Julian Andres Klode, Andreas Tille a Sruthi Chandran.
Korespondenční seminář z programování (KSP) pražského Matfyzu pořádá i letos jarní soustředění pro začátečníky. Zváni jsou všichni středoškoláci a starší základoškoláci, kteří se chtějí naučit programovat, lépe uvažovat o informatických úlohách a poznat nové podobně smýšlející kamarády. Úplným začátečníkům bude určen kurz základů programování a kurz základních algoritmických dovedností, pokročilejším nabídneme různorodé
… více »Joe Brockmeier z Linux Weekly News vyzkoušel různé forky webového prohlížeče Mozilla Firefox: především GNU IceCat, Floorp, LibreWolf a Zen. V článku shrnuje, v čem se liší od výchozí konfigurace Firefoxu, co mají za vlastní funkcionalitu, jak a kým jsou udržované atd.
Byl vydán Debian 12.10, tj. desátá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Byla vydána nová verze 4.5 svobodného notačního programu MuseScore (Wikipedie). Představení novinek v oznámení v diskusním fóru a také na YouTube.
Byla vydána nová verze 8.6.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
O víkendu probíhá v Praze na Karlově náměstí 13 konference Installfest 2025. Na programu je celá řada zajímavých přednášek a workshopů. Vstup je zdarma. Přednášky lze sledovat i online na YouTube.
Byla vydána nová verze 2.49.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 89 vývojářů, z toho 24 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Premiér Petr Fiala (ODS) dnes na síti X vyloučil, že by za jeho vlády mohla začít platit vyhláška, podle níž by poskytovatelé internetového připojení měli uchovávat adresy internetových stránek, na které se lidé připojují.
Řešení dotazu:
# /etc/locale.conf: LANG=cs_CZ.UTF-8 # /etc/locale.gen: cs_CZ.UTF-8 UTF-8 en_US.UTF-8 UTF-8
Jako root spustit locale-gen
iw dev dmesg|grep -i -e wlan -e wireless -e wifi sudo lsusb -vv|grep -i net
148f:3070 Ralink Technology, Corp. RT2870/RT3070 Wireless Adapters 148f:5370 Ralink Technology, Corp. RT5370 Wireless Adapter 148f:7601 Ralink Technology, Corp. MT7601U Wireless Adapterpokud mas 148f:7601 zkus doinstalit dkms-mt7601u
iw dev dmesg|grep -i -e wlan -e wireless -e wifipripadne sem priloz celej dmesg vystup, uzavrene do znacky (pre), zkontroluj nahledem
KEYMAP=cz-lat2
FONT=Lat2-Terminus16
Section "InputClass" Identifier "system-keyboard" MatchIsKeyboard "on" Option "XkbLayout" "cz" EndSection
Přidat do ní soubor 00-keyboard.conf (obsah souboru viz výše)
Hele chlape! Umíš vůbec používat některý z textových editorů v GNU/Linuxu (Vim, GNU Emacs, nano apod.)?
A můžeš nám říct, jak tyto soubory ručně "přidáváš"?
Nepokoušíš se zapisovat jako běžný uživatel do adresáře, kam smí zapisovat pouze root?
rc.conf
se stal deprecated/obsolete po přechodu na systemd
.
Takže si prostuduj něco o systemd.
Četl jsi wiki? úplně na konci debaty jsem dal základní odkazy - kde v nich je zmínka o rc.conf???? jakou verzi instaluješ??
Nedá mi to:
a dále
Warning: SysVinit is obsoleted in Arch Linux [1] and has been dropped from the official repositories. We suggest you migrate to systemd.
obsoloted - no longer in use ;)
odkaz [1]poukazuje na konec podpory init.d skriptů a přechod na systemd
nevidím problém v aktuálnosti, wiki upozornuji, že se to již nepoužívá, navíc rc.conf lze spustit pomocí systemd
Textová konzole (/etc/vconsole.conf
)
KEYMAP=cz-us-qwertz FONT=ter-216n
Aby textová konzole k něčemu vypadala, tak používám "terminus-font" (doinstaluješ příkazem pacman -S terminus-font
)
Co se týká lokalizované klávesnice v X Window System
, tak tady záleží, jak Xka spouštíš (zda-li např. pomocí startx
z textové konzole... Musíš nám sdělit, jak Xka startuješ, jakého správce oken používáš, či zda používáš nějaké DE, jako je KDE či Gnome...
Pardon, že jsem se řídil "install.txt"...
Díval jsem se do souboru, nikde zmínka o rc.conf, všude jen aktuální informace dostupné na wiki (včetně systemd) - a hlavně AKTUÁLNÍ. Takže nechápu, kde jsi přišel k takovým problémům - kdyby si podle toho postupoval, nemůžeš mít takové prolbémy - po Tvých 5-ti letých zkušenostech, jak uvádíš ..... ;)
Dříve se Arch stavěl a pak překopíroval do cílového zařízení.To určitě jde i teď. Prostě si to nainstaluj třeba do virtualboxu včetně všech balíčků a pak to tam zkopíruj.
ja ti nevim, vystupujes tu ted jako arogantni machr co vsechno vi, vsechno zna, pricemz te zarazej naprosto zakladni veci...
+1
+1
K tvůrci dotazu - což takhle si nejprve řádně pročíst wiki a stránky. Instalací archu sem dělal spousty a nikdy sem neměl problémy co tu popisuješ (včetně wifi - fungovalo napoprve), navíc většina z nich pramení z nepřečtení základních článků o nastavení systému při instalaci ......
Instalace
Průvodce pro začátečníky
Co více dodat ....
ohleden locales je arch wiki trochu zastarala
see:
http://wiki.gentoo.org/wiki/Systemd#Locale
na automatickou detekci os potrebujes balicek osprober /os-prober a pro detekci vcetne win musis mit ntfs3g
wifi .. pouzij networkmanager nmcli ... (pokud ti jede modul)
Tiskni
Sdílej: