Sovereign Tech Fund (Wikipedie), tj. program financování otevřeného softwaru německým ministerstvem hospodářství a ochrany klimatu, podpoří Sambu částkou 688 800 eur.
Společnost OpenAI představila novou řadu svých AI modelů OpenAI o1 navržených tak, aby "strávily více času přemýšlením, než zareagují". Videoukázky na 𝕏 nebo YouTube.
Sailathon 24, tj. hackathon mobilního operačního systému Sailfish OS, proběhne od 27. do 30. září v Praze na Strahově ve školícím centru Silicon Hill.
Bylo vydáno Ubuntu 22.04.5 LTS, tj. páté opravné vydání Ubuntu 22.04 LTS s kódovým názvem Jammy Jellyfish. Stejně tak Kubuntu 22.04.5 LTS, Ubuntu Budgie 22.04.5 LTS, Ubuntu MATE 22.04.5 LTS, Lubuntu 22.04.5 LTS, Ubuntu Kylin 22.04.5 LTS, Ubuntu Studio 22.04.5 LTS a Xubuntu 22.04.5 LTS.
Byla publikována veřejná Výroční zpráva Bezpečnostní informační služby za rok 2023 (pdf).
Byla vydána nová verze 8.7 multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem (DAW) Ardour. Přehled oprav, vylepšení a novinek v oficiálním oznámení.
Společnost Juno Computers prodávající počítače s předinstalovaným Linuxem má nově v nabídce linuxový tablet Juno Tab 3. Na výběr je Mobian Phosh, Ubuntu 24.04 (GNOME) a Kubuntu 24.04 (KDE Plasma). Cena začíná na 699 dolarech.
VirtualBox, tj. multiplatformní virtualizační software, byl vydán v nové verzi 7.1. Přehled novinek v Changelogu. Přináší modernizovaný vzhled a ovládání. Přepínat se lze mezi základním a rozšířeným uživatelským rozhraním. NAT nově podporuje IPv6. Linuxový hostitel a host mohou sdílet schránku na Waylandu.
Organizátoři konference LinuxDays 2024 vydali program a zároveň otevřeli registrace. Akce se uskuteční 12. a 13. října na FIT ČVUT v pražských Dejvicích, kde vás čekají přednášky, workshopy, stánky a spousta chytrých lidí. Vstup na akci je zdarma.
Blíží se vydání FreeCADu 1.0. Vydána byla první RC verze tohoto svobodného multiplatformního parametrického 3D CADu. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání.
-----------------eth0-router-eth1---------- | | | klient1 klient2 ... DHCP serverNa routeru běží dhcrelay démon. Pokud klient poprvé žádá IP adresu, proběhne to v pohodě. Jenže když klient posílá DHCPREQUEST, pak se ve skutečnosti posílá toto (z wiresharku na DHCP serveru):
DHCPREQUEST: source "IP": klient1, destination "IP": DHCP server --- Bootp flags: Client IP: ip adresa klient1 DHCPREQUEST: source "IP": router(eth0), destination "IP": DHCP server --- Bootp flags: Client IP: ip adresa klient1, Relay agent IP: ip adresa router(eth1) DHCPREQUEST: source "IP": router(eth0), destination "IP": DHCP server --- Bootp flags: Client IP: ip adresa klient1, Relay agent IP: ip adresa router(eth0) DHCPACK: source "IP": DHCP server, destination "IP": klient1 DHCPACK: source "IP": DHCP server, destination "IP": router(eth1) DHCPACK: source "IP": DHCP server, destination "IP": router(eth0)Proč se dhcrelay vměšuje do přímé konverzace klient-dhcp server? Je toto normální chování? Samozřejmě, dhcp server na ten přidaný request loguje "wrong network".
Jak se dostal DHCPREQUEST broadcast se zdrojovou IP klienta za router?No to jsem taky nepochopil. To tam nepotřebuje dhcrelay, když si to žvaní se serverem napřímo.
dhcrelay -i eth0 -i eth1 ip.adresa.dhcp.1 ip.adresa.dhcp.2
dhcrelay je spuštěný takto:Hodně štěstí s dvěma DHCP servery... to bude velká paráda. *roll* Jinak to zkus třeba takhle:dhcrelay -i eth0 -i eth1 ip.adresa.dhcp.1 ip.adresa.dhcp.2
dhcrelay -i eth0 -i eth1 -a -m replace ip.adresa.dhcp.1 ip.adresa.dhcp.2
Tiskni Sdílej: