Byla vydána verze 6 s kódovým název Faye linuxové distribuce LMDE (Linux Mint Debian Edition). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Linux Mint vychází z Ubuntu. LMDE je postaveno na Debianu.
Byly publikovány informace o novém bezpečnostním problému pojmenovaném GPU.zip (paper, GitHub). S vlastním logem. Jedná se o možný útok postranním kanálem na grafickou kartu (GPU). Proces může "krást pixely" jinému procesu.
Projekt GNU dnes slaví 40. výročí. Přesně před čtyřiceti lety, 27. září 1983, Richard Stallman oznámil, že se chystá napsat s Unixem kompatibilní operační systém GNU (Gnu's Not Unix). Hlavní oslava a setkání hackerů probíhá ve Švýcarsku ve městě Biel/Bienne. Na programu je také přednáška Richarda Stallmana.
Byl vydán Mozilla Firefox 118.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Vypíchnout je nutno automatický lokální strojový překlad webových stránek. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 118 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána nová major verze 15.0.0 softwaru OCRmyPDF pro přidávání textové vrstvy k naskenovaným PDF dokumentům (PDF/A). Přehled novinek v poznámkách k vydání. OCRmyPDF využívá pro optické rozpoznávání znaků (OCR) engine Tesseract.
Karel Matějka zveřejnil druhé demo své chystané hry Bzzzt. Kromě verze pro Windows a macOS je dostupná i verze pro Linux. Plná verze hry má vyjít zanedlouho.
Noví Bulánci byli oficiálně vydáni. V roce 2021 bylo na Startovači na podporu vývoje této hry vybráno 7,3 miliónů Kč. Hra je zatím určena jenom pro Windows, díky Protonu ale běží také na Linuxu.
ChatGPT může vidět, slyšet a mluvit.
Upscaler je open source nástroj pro zvýšení rozlišení a vylepšení obrázků pomocí AI. Vývoj probíhá na GitLabu. Instalovat lze také z Flathubu. Stejně jako Upscayl je Upscaler postaven nad Real-ESRGAN.
GNUnet (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 0.20.0. Jedná se o framework pro decentralizované peer-to-peer síťování, na kterém je postavena řada aplikací.
A tady je ohledně rychlostí LAN/WAN atd. přímo TP-link. Toto je zřejmě ideální propustnost závisející dle HW.
1043ND verze 2 by měla odpovídat Archer C7, HW by měl být (až na WiFi část) vlastně identický:
http://www.tp-link.com/en/article/?faqid=465
Takže ten postup přes telnet a nahrání do TMP atd. funguje i zde... (viz výše). Mimochodem nefunguje mi ani flash z DD-WRT zpět na originální TP-LINK, cosi to dělalo, ale je tam stále DD-WRT, nějaká poslední verze.
DD-WRT je o něco lepší, než obyčejný TP-link. Zejména:
1) přidává funkci klienta
2) detailní nastavení výkonu, u ČR ví, že u 740N je anténa 5 dB, takže dá v CZ max. 13 dB (Ignoranti norem to mohou obejít třeba přes Argentinu a pak funguje 18 dB).
3) detailní výběr normy, tedy zda mix, BG, GN, nebo sólo N, včetně čísla kanálu nebo auto
4) šířku kanálu, 40 MHZ natvrdo 40/20 MHz automaticky, 10 a 5 MHz
5) VLAN
6) poměrně detailní přehled, grafy kolik se stahuje, kolik je zatížení CPU atd.
Celkově je zde o dost více funkcí, než originální TP-link, nicméně Gargoyle (byť nemá klient) mi přijde uživatelsky sympatičtější (a řekl bych, že je lépe kompatibilní přímo s OPEN-WRT, ze kterého přímo vychízí).
Jen jsem měl problém se vrátit na jiný firmware.
Nakonec mi vždy pomohlo přes wget do TMP a mtd.
Tiskni
Sdílej: