Byl vydán Mozilla Firefox 118.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Vypíchnout je nutno automatický lokální strojový překlad webových stránek. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 118 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána nová major verze 15.0.0 softwaru OCRmyPDF pro přidávání textové vrstvy k naskenovaným PDF dokumentům (PDF/A). Přehled novinek v poznámkách k vydání. OCRmyPDF využívá pro optické rozpoznávání znaků (OCR) engine Tesseract.
Karel Matějka zveřejnil druhé demo své chystané hry Bzzzt. Kromě verze pro Windows a macOS je dostupná i verze pro Linux. Plná verze hry má vyjít zanedlouho.
Noví Bulánci byli oficiálně vydáni. V roce 2021 bylo na Startovači na podporu vývoje této hry vybráno 7,3 miliónů Kč. Hra je zatím určena jenom pro Windows, díky Protonu ale běží také na Linuxu.
ChatGPT může vidět, slyšet a mluvit.
Upscaler je open source nástroj pro zvýšení rozlišení a vylepšení obrázků pomocí AI. Vývoj probíhá na GitLabu. Instalovat lze také z Flathubu. Stejně jako Upscayl je Upscaler postaven nad Real-ESRGAN.
GNUnet (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 0.20.0. Jedná se o framework pro decentralizované peer-to-peer síťování, na kterém je postavena řada aplikací.
V Dublinu o víkendu proběhla dvanáctá iterace multimediální konference Video Dev Days, kterou pravidelně pořádá nezisková organizace VideoLAN. Záznamy přednášek z prvního a druhého dne jsou dostupné na YouTube.
LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), dospěl po pěti letech vývoje do verze 1.0.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Facebook má nové logo. Poznáte rozdíl?
Proste ako z LAN siete, kde generuje rôzny smtp traffic každá stanica sa tento presmeruje na smtp server v danej LANTakto to nefunguje..
smtp_bind_address
a smtp_bind_address6
). Všem službám na tom počítači pak nastavíte, že jako poštovní server mají používat localhost. Nepředpokládám, že byste tam měl služby, které by jen tak chtěly něco odesílat přes SMTP a nebylo možné jim nakonfigurovat SMTP relay. Můžete si to pojistit tak, že na firewallu zakážete odchozí provoz z té druhé IP adresy na port tcp/25.
sendmail
.
Zabránit odesílání e-mailů z jiných IP adres než z té jedné vybrané je snadné, jak už jsem psal, zakážete odchozí komunikaci na port tcp/25 z ostatních IP adres. Aby z té vybrané IP adresy nemohl odesílat nikdo jiný, než smtpd, to bude složitější – v iptables
nejde nastavit pravidlo pro konkrétní binárku (asi to půjde přes SElinux). Můžete přes rozšíření owner
ověřovat vlastníka odesílatele (tj. že jde o účet např. mail
).
Případně ještě můžete pro vaše domény zprovoznit DKIM, klíč bude mít jenom váš poštovní server. Tj. i kdyby z dané IP adresy odesílal e-maily jiný program, nebudou správně podepsány pro vaši doménu. Samozřejmě pokud by odesílatel použil doménu, která nemá DKIM ani SPF, příjemce nemá jak zjistit, že z vaší IP adresy tenhle e-mail neměl být odeslán.
V PHP mám použitie funkcie mail zakázané, takže PHP skripty idú len smtp autentifikáciou.Tomu nerozumím. Pokud by byla v PHP zakázaná funkce
mail
, bylo by možné e-maily odeslat jedině spuštěním nějakého externího programu nebo naprogramováním SMTP klienta přímo nad TCP socketem. V tom druhém případě ale nijak nevynutíte SMTP autentizaci, protože se ten klient může připojit kamkoli.
Preto dodal druhú otázku, že pod akou IP ide konekt z jednotlivých služieb?Pod takovou, jaká je nakonfigurovaná, případně jakou vybere OS, pokud se to ponechá na bez nastavení.
Keď aj CGI zavolá sendmail, otázka je, ktoru IP adresu použije sendmail?Sendmail nepoužije žádnou IP adresu,
sendmail
to lokálně přidá do fronty poštovního serveru a ten použije takovou IP adresu, jakou má nakonfigurovanou.
Užívatelia môžu pre skripty použiť PEAR::Mail s smtp autentifikáciou.Neznám tolik PHP, ale nemají tam tyhle moduly úplně stejné postavení, jako jakýkoli jiný uživatelský kód? To by totiž znamenalo, že stejně jako PEAR::Mail může navázat SMTP spojení jakýkoli uživatelský kód, a to na jakoukoli adresu (pokud to nejde v konfiguraci PHP omezit).
ak mám definované 2 IP na rozhraní a pripájam sa ssh klientom z toho stroja na iný, tak OS použije hociktorú z nastavených IP? Myslím na strane klienta.Použije se ta IP adresa, kterou určíte - v případě OpenSSH klienta parametrem
-b
na příkazové řádce. Pokud ji neurčíte, vybere ji operační systém mimo jiné podle routovací tabulky. Při stejné konfiguraci se pro připojení na stejnou cílovou IP adresu vybere vždy stejná zdrojová IP adresa. Pokud dvě adresy patří do stejné sítě a i jinak jsou nakonfigurovány úplně stejně, bude záležet na pořadí, v jakém se přidají.
nemají tam tyhle moduly úplně stejné postavení, jako jakýkoli jiný uživatelský kód? To by totiž znamenalo, že stejně jako PEAR::Mail může navázat SMTP spojení jakýkoli uživatelský kód, a to na jakoukoli adresu
Security by ignorance. :-) To je jako (mnohde) populární ochrana proti IP spoofingu kontrolou IP adresy proti MAC adrese: ke změně MAC adresy jsou sice potřeba přesně stejná práva jako ke změně IP adresy, ale je méně uživatelů, kteří to umějí.
Pokud ji neurčíte, vybere ji operační systém mimo jiné podle routovací tabulky. Při stejné konfiguraci se pro připojení na stejnou cílovou IP adresu vybere vždy stejná zdrojová IP adresa. Pokud dvě adresy patří do stejné sítě a i jinak jsou nakonfigurovány úplně stejně, bude záležet na pořadí, v jakém se přidají.
Nejjednodušší je se prostě zeptat: "ip route get <addr>
" (a doufat, že tam není nějaký SNAT).
Tiskni
Sdílej: