Wine bylo po roce vývoje od vydání verze 9.0 vydáno v nové stabilní verzi 10.0. Přehled novinek na GitLabu. Vypíchnuta je nová architektura ARM64EC a podpora High DPI škálování.
Edvard Rejthar na blogu zaměstnanců CZ.NIC představil nástroj deduplidog pro odstranění duplicitních souborů.
Společnost DeepSeek představila (𝕏) AI model DeepSeek-R1 (Hugging Face) srovnatelný s OpenAI o1 a uvolnila jej pod open source licencí MIT, tj. zdarma i pro komerční použití.
GKrellM (GNU Krell Monitors, Wikipedie), tj. grafická aplikace pro sledování systémů a různých událostí, byla po pěti a půl letech vydána v nové verzi 2.4.0. Přehled novinek na Gitea.
Americká první dáma Melania Trumpová vydala v předvečer manželovy inaugurace vlastní kryptoměnu. Jmenuje se $Melania. Donald Trump vydal vlastní kryptoměnu $Trump den před manželkou.
GNU Project Debugger aneb GDB byl vydán ve verzi 16.1. Podrobný přehled novinek v souboru NEWS.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.12 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.13. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies. Odstraněn byl souborový systém ReiserFS.
19. ledna 2038 přeteče hodnota time_t na 32bitových systémech, na vyřešení problému roku 2038 (Y2K38) tedy zbývá 13 let. Např. Debian v uplynulém roce přešel na 64bitový čas. Bernhard Wiedemann z openSUSE sdílí chyby v sestavení rozšířeného softwaru.
Byla vydána druhá opravná verze 21.2 v dubnu loňského roku vydané verze 21 multimediálního centra Kodi (dříve XBMC, Wikipedie) s kódovým označením Omega.
TikTok ve Spojených státech v sobotu večer místního času přerušil činnost. Uživatelé čínskou firmou vlastněné sociální sítě dostali zprávu, že aplikaci kvůli zákazu nelze používat. TikTok je momentálně nedostupný v obchodech s aplikacemi Google Play a App Store. Podle zákona přijatého loni a potvrzeného v pátek soudem měla platforma do dneška přerušit spojení se svou mateřskou společností ByteDance, která sídlí v Číně, nebo činnost v
… více »Proste ako z LAN siete, kde generuje rôzny smtp traffic každá stanica sa tento presmeruje na smtp server v danej LANTakto to nefunguje..
smtp_bind_address
a smtp_bind_address6
). Všem službám na tom počítači pak nastavíte, že jako poštovní server mají používat localhost. Nepředpokládám, že byste tam měl služby, které by jen tak chtěly něco odesílat přes SMTP a nebylo možné jim nakonfigurovat SMTP relay. Můžete si to pojistit tak, že na firewallu zakážete odchozí provoz z té druhé IP adresy na port tcp/25.
sendmail
.
Zabránit odesílání e-mailů z jiných IP adres než z té jedné vybrané je snadné, jak už jsem psal, zakážete odchozí komunikaci na port tcp/25 z ostatních IP adres. Aby z té vybrané IP adresy nemohl odesílat nikdo jiný, než smtpd, to bude složitější – v iptables
nejde nastavit pravidlo pro konkrétní binárku (asi to půjde přes SElinux). Můžete přes rozšíření owner
ověřovat vlastníka odesílatele (tj. že jde o účet např. mail
).
Případně ještě můžete pro vaše domény zprovoznit DKIM, klíč bude mít jenom váš poštovní server. Tj. i kdyby z dané IP adresy odesílal e-maily jiný program, nebudou správně podepsány pro vaši doménu. Samozřejmě pokud by odesílatel použil doménu, která nemá DKIM ani SPF, příjemce nemá jak zjistit, že z vaší IP adresy tenhle e-mail neměl být odeslán.
V PHP mám použitie funkcie mail zakázané, takže PHP skripty idú len smtp autentifikáciou.Tomu nerozumím. Pokud by byla v PHP zakázaná funkce
mail
, bylo by možné e-maily odeslat jedině spuštěním nějakého externího programu nebo naprogramováním SMTP klienta přímo nad TCP socketem. V tom druhém případě ale nijak nevynutíte SMTP autentizaci, protože se ten klient může připojit kamkoli.
Preto dodal druhú otázku, že pod akou IP ide konekt z jednotlivých služieb?Pod takovou, jaká je nakonfigurovaná, případně jakou vybere OS, pokud se to ponechá na bez nastavení.
Keď aj CGI zavolá sendmail, otázka je, ktoru IP adresu použije sendmail?Sendmail nepoužije žádnou IP adresu,
sendmail
to lokálně přidá do fronty poštovního serveru a ten použije takovou IP adresu, jakou má nakonfigurovanou.
Užívatelia môžu pre skripty použiť PEAR::Mail s smtp autentifikáciou.Neznám tolik PHP, ale nemají tam tyhle moduly úplně stejné postavení, jako jakýkoli jiný uživatelský kód? To by totiž znamenalo, že stejně jako PEAR::Mail může navázat SMTP spojení jakýkoli uživatelský kód, a to na jakoukoli adresu (pokud to nejde v konfiguraci PHP omezit).
ak mám definované 2 IP na rozhraní a pripájam sa ssh klientom z toho stroja na iný, tak OS použije hociktorú z nastavených IP? Myslím na strane klienta.Použije se ta IP adresa, kterou určíte - v případě OpenSSH klienta parametrem
-b
na příkazové řádce. Pokud ji neurčíte, vybere ji operační systém mimo jiné podle routovací tabulky. Při stejné konfiguraci se pro připojení na stejnou cílovou IP adresu vybere vždy stejná zdrojová IP adresa. Pokud dvě adresy patří do stejné sítě a i jinak jsou nakonfigurovány úplně stejně, bude záležet na pořadí, v jakém se přidají.
nemají tam tyhle moduly úplně stejné postavení, jako jakýkoli jiný uživatelský kód? To by totiž znamenalo, že stejně jako PEAR::Mail může navázat SMTP spojení jakýkoli uživatelský kód, a to na jakoukoli adresu
Security by ignorance. :-) To je jako (mnohde) populární ochrana proti IP spoofingu kontrolou IP adresy proti MAC adrese: ke změně MAC adresy jsou sice potřeba přesně stejná práva jako ke změně IP adresy, ale je méně uživatelů, kteří to umějí.
Pokud ji neurčíte, vybere ji operační systém mimo jiné podle routovací tabulky. Při stejné konfiguraci se pro připojení na stejnou cílovou IP adresu vybere vždy stejná zdrojová IP adresa. Pokud dvě adresy patří do stejné sítě a i jinak jsou nakonfigurovány úplně stejně, bude záležet na pořadí, v jakém se přidají.
Nejjednodušší je se prostě zeptat: "ip route get <addr>
" (a doufat, že tam není nějaký SNAT).
Tiskni Sdílej: