Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
To je sice moc hezký, ale co konkrétně to teda přinese?
Dovedu si představit, že když dojde k nečekanému výpadku systému, při opětovném spuštění se může podívat do žurnálu, jestli nezůstali nějaké rozdělané operace. Tzn, lze během okamžiku zjistit, jestli je vše v pořádku, nebo ne. Ale co když ne? Napadlo mě, že jediné, co lze udělat, je nekompletní soubor nezobrazovat a prostě jej považovat, za prázdné místo.
Rozhodl jsem se experimentálně ověřit, co se na ext4 / NTFS stane. Dal jsem na NTFS svazek pod windows kopírovat velký soubor a v průběhu stroj natvrdo vypnul. Šlo ale o virtuální stroj ve VirtualBoxu - nevadí to? Po zapnutí jsem našel prostě rozepsaný soubor o zhruba poloviční velikosti. Tomu teda říkám konzistence. Na linuxu to dopadlo nějak podobně. Buď mi tam zůstal 0B soubor, nebo soubor o plné velikosti, nebo tak něco, ale prostě nešel otevřít.
Výsledky experimentu mi moc nepomohly, tak jsem na zkoušce zazmatkoval a řekl svůj původní názor. Vysloužil jsem si F a šel smutně domů.
Můžete mi prosím někdo vysvětlit, jak se to tedy s tím žurnálováním má?
Mockrát děkuji.
Řešení dotazu:
v nejjednodušším případě to znamenáMe prijde nejjednodussi ten soubor zapsat uz skoro primo na misto tam kde v budoucnu bude, defaultne jako neplatny, a pak ho oznacit jako za platny (zapis). Bez nutnosti (zapis/cteni/zapis). Pak vlastne menime prinejmensim jeden bit nekde misto prepisu velkeho objemu dat.
tak atomicky přepíšete pointer z původního bloku na tento novýJenže na blokových zařízeních atomické operace nejsou.
Toto se ostatně v IT používalo od pradávnaPouze tam, kde atomické operace jsou.
Začne provádět tu operaci – a pokud v tom okamžiku dojde k výpadku, po obnovení provozu jenom znova provede to, co má v žurnálu označené jako neprovedené.Tohle je právě věc, které nerozumím. Nebo alespoň v případě, kdy nedochází k žurnálování dat jako takových, ale pouze metadat. On ví, že měl vytvořit soubor nějakého názvu a velikosti, s nějakými oprávněními, vlastníkem, etc a že do něj měly přijít nějaká data. Ale jaká data to jsou, to už z toho žurnálu nevyčte ne? Co tedy znamená "znova provede"?
On ví, že měl vytvořit soubor nějakého názvu a velikosti, s nějakými oprávněními, vlastníkem, etc a že do něj měly přijít nějaká data.Souborový systém nedostane příkaz „vytvořit soubor a zapsat do něj data“. Ten příkaz zápisu dat je samostatný, a interně se provedou dvě operace – zápis samotných dat, a změna metadat souborového systému (změna velikosti souboru, změna prázdného místa na souborovém systému). Ten zápis dat se ve výchozím nastavení provede bez žurnálu, tj. data se hned přepíšou. Když uprostřed zápisu vypadne proud, budete mít v souboru půlku nových dat a půlku starých (v ext3/4, které přepisují data na místě). Žurnáluje se pouze zápis metadat – tj. do žurnálu se zapíše, jak se změnila velikost souboru a volné místo na disku, a pokud pak během zápisu údajů na správná místa na disku dojde k výpadku, po obnovení se pouze znovu přehraje žurnál s metadaty a ty údaje se obnoví. Nebo-li při náhlém výpadku můžete přijít o data (přepsal se kus starých dat novými, nebo se nová data zapsala na volné místo, ale ještě se nestihly aktualizovat metadata), ale souborový systém zůstane konzistentní. Bez žurnálování metadat se může dostat souborový systém do nekonzistentního stavu – např. se stihne zapsat změna velikosti souboru, ale už se nestihne zapsat údaj o volném místu. Proto se pak po obnovení musí projít celý disk a uvést jej do konzistentního stavu. To je asi hlavní důvod, proč se v ext3 žurnál zavedl – disky už jsou tak velké, že jejich kontrola po neočekávaném výpadku trvá příliš dlouho. Pokud máte žurnál na metadatech, není ta kontrola nutná – a na druhou stranu metadat není tolik, aby režie s žurnálováním spojená nějak výrazně zpomalovala práci. Žurnálováním dat byste samozřejmě získal vyšší spolehlivost (v souboru byste měl buď stará data, nebo nová, ale ne jejich mix), ale za cenu zpomalení zápisu na disk. Žurnál dat se tak používá jenom tam, kde je opravdu potřeba – typicky databáze, které si tradičně žurnál řeší samy. I když je pravda, že moderní souborové systémy (ZFS, btrfs), které umožňují vytvářet snapshoty a podobné vylomeniny, mají už žurnál i na datech, protože bez toho by těch nových vlastností nebylo možné dosáhnout.
Tiskni
Sdílej: