Správce nástroje curl Daniel Stenberg na GitHubu průběžně vytváří svou novou knihu Uncurled, v níž shrnuje své dlouhodobé zkušenosti s údržbou open-source projektu: od odpozorovaných pouček po vtipné a ne až tak vtipné příklady e-mailů od uživatelů.
Byla vydána nová major verze 25.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript a TypeScript, bylo vydáno ve verzi 1.22. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Společnost Red Hat oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu (RHEL) 9.0. Vedle nových vlastností a oprav chyb přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Lars Knoll oznámil, že po 25 letech v ekosystému Qt, z toho 22 let pracující pro různé společnosti vlastnící Qt, odchází ze společnosti The Qt Company do malého norského startupu.
Na Kickstarteru běží kampaň na podporu mini ITX desky Turing Pi 2 Cluster Computer. Vložením 4 výpočetních modulů, podporovány jsou Raspberry Pi 4, Turing RK1 a Nvidia Jetson, lze získat 4uzlový cluster. Cena desky je 219 dolarů.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 198. brněnský sraz, který proběhne v pátek 20. května tradičně od 18 hodin v Pivovarské restauraci Moravia.
Byla vydána nová verze 0.25 herního enginu Fyrox, původně rg3d. Přehled novinek s kódy, náhledy i videi v příspěvku na blogu.
Multiplatformní audio přehrávač Qmmp (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.1.0. Z novinek lze zmínit například podporu XDG Base Directory Specification.
Letošní konference LibreOffice proběhne 28. září až 1. října v Bolzanu. The Document Foundation hledá přednášející.
Řešení dotazu:
sshd
) ve výchozí instalaci Ubuntu spouští automaticky při startu, pokud ne, mělo by stačit jej nastartovat:
sudo /etc/init.d/sshd start
sudo apt-get install openssh-servernicmene porad je jeste potreba verejna IP a preportovanej wan port routeru do lan pc ssh portu...
v *buntu zakladni instalaci se sshd nepousti automaticky protoze neni nainstalovanLinuxová distribuce ve výchozí instalaci bez sshd. Kam ten svět spěje...
pro jistotu byl i restartován: # service ssh restart
jo a navrhovaný /etc/init.d/sshd start nezná. Prý neexistující souborTa služba se v Ubuntu evidentně jmenuje
ssh
(bez d
). Ovládání pomocí service
je správnější, takže váš postup service ssh restart
je lepší.
Kde je zrada?Na tom vzdáleném počítači bych zkontroloval, zda tam
sshd
běží - netstat -nltp
musí vypsat sshd
naslouchající na portu 22. Je možné, že server nastartoval (a vypsal se PID), ale pak dojde k chybě a server se ukončí. Například by mohl být problém s klíčem serveru (buď není vytvořen, nebo má soubor špatná práva). Pokud sshd
server nepoběží, měl by být důvod vypsaný v logu.
# ps -ef | grep sshd
- vypsal běžící proces sshd, ale pak jsem si všiml, že každou cca sekundu jeho id zvedá (sdílení plochy přes Skype)# netstat -nltp
nevypíše sshd naslouchající na portu 22# service ssh restart
bez problému proběhne a vypíše číslo procesu, ale pod # htop
ssh nevidím# /etc/init.d/ssh
openssh-server
tj. pomohlo # apt-get install openssh-server
. Grrr! (Nějakým zázrakem instalace prošla.)/etc/ssh/sshd_config
jsem tedy přidal řádek Port 6262
, neb non-root by neměl mít přístup k portům < 1024
# service ssh restart
. Kontrolou je výpis # netstat -nltp
$ ssh servisák@mojeVPS.cz -p 20085 -R 6262:localhost:6262
$ ssh běžný_uživatel@localhost -p 6262
do souboru /etc/ssh/sshd_config jsem tedy přidal řádek Port 6262, neb non-root by neměl mít přístup k portům < 1024V Ubuntu je sice možná vypnuté přihlašování na roota, ale sshd pod rootem furt běží. Ostatně kdyby neběželo tak nemá jak třeba číst SSH klíče cizích uživatelů.
a já se pak z konzole mojeVPS dostal na marodPC.cz příkazem $ ssh běžný_uživatel@localhost -p 6262OT: pokud nemáš důvěryhodnou VPS (např. protože si myslíš že poskytovatel VPS šmíruje), není dobré se přihlašovat z ní, protože ti unesou session a nainstalujou tam malware. Dá se protunelovat zase opačně (-L 6262:localhost:6262) na tvůj desktop.
na marodPC.cz vyběhne: connect_to 127.0.0.1 port 22: failed Kde je zrada?Máte na obou počítačích tutéž distribuci? Není to tak dlouho, co mne překvapil Arch Linux, neb s novým SSHD vypadla výchozí podpora starých "ciphers" (viz man sshd_config) a z některých klientů jsem se pak nemohl připojit. Řešením tuším bylo doplnit do sshd_config všechny standardní ciphers + některé "zastaralé".
Tiskni
Sdílej: