Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Řešení dotazu:
sshd
) ve výchozí instalaci Ubuntu spouští automaticky při startu, pokud ne, mělo by stačit jej nastartovat:
sudo /etc/init.d/sshd start
sudo apt-get install openssh-servernicmene porad je jeste potreba verejna IP a preportovanej wan port routeru do lan pc ssh portu...
v *buntu zakladni instalaci se sshd nepousti automaticky protoze neni nainstalovanLinuxová distribuce ve výchozí instalaci bez sshd. Kam ten svět spěje...
pro jistotu byl i restartován: # service ssh restart
jo a navrhovaný /etc/init.d/sshd start nezná. Prý neexistující souborTa služba se v Ubuntu evidentně jmenuje
ssh
(bez d
). Ovládání pomocí service
je správnější, takže váš postup service ssh restart
je lepší.
Kde je zrada?Na tom vzdáleném počítači bych zkontroloval, zda tam
sshd
běží - netstat -nltp
musí vypsat sshd
naslouchající na portu 22. Je možné, že server nastartoval (a vypsal se PID), ale pak dojde k chybě a server se ukončí. Například by mohl být problém s klíčem serveru (buď není vytvořen, nebo má soubor špatná práva). Pokud sshd
server nepoběží, měl by být důvod vypsaný v logu.
# ps -ef | grep sshd
- vypsal běžící proces sshd, ale pak jsem si všiml, že každou cca sekundu jeho id zvedá (sdílení plochy přes Skype)# netstat -nltp
nevypíše sshd naslouchající na portu 22# service ssh restart
bez problému proběhne a vypíše číslo procesu, ale pod # htop
ssh nevidím# /etc/init.d/ssh
openssh-server
tj. pomohlo # apt-get install openssh-server
. Grrr! (Nějakým zázrakem instalace prošla.)/etc/ssh/sshd_config
jsem tedy přidal řádek Port 6262
, neb non-root by neměl mít přístup k portům < 1024
# service ssh restart
. Kontrolou je výpis # netstat -nltp
$ ssh servisák@mojeVPS.cz -p 20085 -R 6262:localhost:6262
$ ssh běžný_uživatel@localhost -p 6262
do souboru /etc/ssh/sshd_config jsem tedy přidal řádek Port 6262, neb non-root by neměl mít přístup k portům < 1024V Ubuntu je sice možná vypnuté přihlašování na roota, ale sshd pod rootem furt běží. Ostatně kdyby neběželo tak nemá jak třeba číst SSH klíče cizích uživatelů.
a já se pak z konzole mojeVPS dostal na marodPC.cz příkazem $ ssh běžný_uživatel@localhost -p 6262OT: pokud nemáš důvěryhodnou VPS (např. protože si myslíš že poskytovatel VPS šmíruje), není dobré se přihlašovat z ní, protože ti unesou session a nainstalujou tam malware. Dá se protunelovat zase opačně (-L 6262:localhost:6262) na tvůj desktop.
na marodPC.cz vyběhne: connect_to 127.0.0.1 port 22: failed Kde je zrada?Máte na obou počítačích tutéž distribuci? Není to tak dlouho, co mne překvapil Arch Linux, neb s novým SSHD vypadla výchozí podpora starých "ciphers" (viz man sshd_config) a z některých klientů jsem se pak nemohl připojit. Řešením tuším bylo doplnit do sshd_config všechny standardní ciphers + některé "zastaralé".
Tiskni
Sdílej: