Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána ve verzi 5.1. Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení a na GitHubu.
Byla vydána Java 20 / JDK 20. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 7. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců. LTS verze je 17.
Google spustil konverzační AI Bard. Vyzkoušet lze zatím pouze ve Spojených státech a Spojeném království. Více v Bard FAQ.
David Buchanan na svém blogu rozebírá zranitelnost acropalypse (CVE-2023-21036) telefonů Google Pixel. Z výřezu (crop) snímku obrazovky vytvořeného integrovanou aplikací Markup může být možné částečné obnovení původního snímku obrazovky. Viz tweet Simona Aaronse. Vyzkoušet lze webovou aplikaci acropalypse.app. Opraveno v březnové aktualizaci.
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Gitea (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 1.19.0. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Kvůli "převzetí Gitei" společností Gitea Limited byl v prosinci loňského roku představen fork Gitei s názvem Forgejo (Codeberg).
Byla vydána nová verze 5.11 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Nově je používán zram. Tor Browser byl aktualizován na verzi 12.0.4. Thunderbird na verzi 102.9.0.
Na GOG.com běží Spring Sale. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Lorelai (ProtonDB).
Curl, řádkový nástroj a knihovna pro přenos dat po různých protokolech, slaví 25 let. Vydána byla nová verze 8.0.0. Mimo jiné řeší 6 zranitelností.
V sobotu 25. března proběhne Arduino Day 2023. Od 14:00 lze sledovat oficiální stream. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V Česku jsou aktuálně registrovány dvě: v Praze na Matfyzu a v Poličce v městské knihovně.
Fabrice Bellard, tvůrce FFmpeg nebo QEMU, představil TextSynth Server. Jedná se o webový server nabízející REST API k velkým AI jazykovým modelům. CPU verze je k dispozici zdarma jako binárka pod licencí MIT. GPU verze je komerční. Vyzkoušet lze na stránkách TextSynth.
Řešení dotazu:
sshd
) ve výchozí instalaci Ubuntu spouští automaticky při startu, pokud ne, mělo by stačit jej nastartovat:
sudo /etc/init.d/sshd start
sudo apt-get install openssh-servernicmene porad je jeste potreba verejna IP a preportovanej wan port routeru do lan pc ssh portu...
v *buntu zakladni instalaci se sshd nepousti automaticky protoze neni nainstalovanLinuxová distribuce ve výchozí instalaci bez sshd. Kam ten svět spěje...
pro jistotu byl i restartován: # service ssh restart
jo a navrhovaný /etc/init.d/sshd start nezná. Prý neexistující souborTa služba se v Ubuntu evidentně jmenuje
ssh
(bez d
). Ovládání pomocí service
je správnější, takže váš postup service ssh restart
je lepší.
Kde je zrada?Na tom vzdáleném počítači bych zkontroloval, zda tam
sshd
běží - netstat -nltp
musí vypsat sshd
naslouchající na portu 22. Je možné, že server nastartoval (a vypsal se PID), ale pak dojde k chybě a server se ukončí. Například by mohl být problém s klíčem serveru (buď není vytvořen, nebo má soubor špatná práva). Pokud sshd
server nepoběží, měl by být důvod vypsaný v logu.
# ps -ef | grep sshd
- vypsal běžící proces sshd, ale pak jsem si všiml, že každou cca sekundu jeho id zvedá (sdílení plochy přes Skype)# netstat -nltp
nevypíše sshd naslouchající na portu 22# service ssh restart
bez problému proběhne a vypíše číslo procesu, ale pod # htop
ssh nevidím# /etc/init.d/ssh
openssh-server
tj. pomohlo # apt-get install openssh-server
. Grrr! (Nějakým zázrakem instalace prošla.)/etc/ssh/sshd_config
jsem tedy přidal řádek Port 6262
, neb non-root by neměl mít přístup k portům < 1024
# service ssh restart
. Kontrolou je výpis # netstat -nltp
$ ssh servisák@mojeVPS.cz -p 20085 -R 6262:localhost:6262
$ ssh běžný_uživatel@localhost -p 6262
do souboru /etc/ssh/sshd_config jsem tedy přidal řádek Port 6262, neb non-root by neměl mít přístup k portům < 1024V Ubuntu je sice možná vypnuté přihlašování na roota, ale sshd pod rootem furt běží. Ostatně kdyby neběželo tak nemá jak třeba číst SSH klíče cizích uživatelů.
a já se pak z konzole mojeVPS dostal na marodPC.cz příkazem $ ssh běžný_uživatel@localhost -p 6262OT: pokud nemáš důvěryhodnou VPS (např. protože si myslíš že poskytovatel VPS šmíruje), není dobré se přihlašovat z ní, protože ti unesou session a nainstalujou tam malware. Dá se protunelovat zase opačně (-L 6262:localhost:6262) na tvůj desktop.
na marodPC.cz vyběhne: connect_to 127.0.0.1 port 22: failed Kde je zrada?Máte na obou počítačích tutéž distribuci? Není to tak dlouho, co mne překvapil Arch Linux, neb s novým SSHD vypadla výchozí podpora starých "ciphers" (viz man sshd_config) a z některých klientů jsem se pak nemohl připojit. Řešením tuším bylo doplnit do sshd_config všechny standardní ciphers + některé "zastaralé".
Tiskni
Sdílej: