Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Pokud jsi si pronajal obycejnou 1U ziletku, tak virtualni vrstva navic bude poznat urcite. Nejaka rezie tam proste bude.Já v KVM pro CPU výkon naměřil overhead méně než 1 % a síť mi to vytíží gigabit. S přístupem na disky nevím.
Tak ono zalezi i na typu virtualizace, pokud se budem bavit o kontejnerech (LXC,OpenVZ...), tak tam je rezie velmi nizka, to znamena ze rozdil ve vykonu v podstate nepoznas. Co se napriklad KVM virtualizace tyce, tak tam uz je rezie o neco malo vetsi, ale opet pokud mas vhodny HW, tak si dovolim tvrdit ze ztrata vykonu bude drobna a dost mozna ji ani nezpozorujes.
Ohledne toho jadra, tak ano casto je mozne dosahnout lepsich vysledku pri uprave nekterych voleb jadra. Jde o to ze defaultni distribuce cilene na desktop maji jadro postelovane spis na odezvu a ne tolik na propoustnost atd (CONFIG_HZ). Nektere jadra maji moznost i nektere hodnoty menit pri bootu
https://blogs.oracle.com/fatbloke/entry/speeding_up_your_linux_guests
fyzický server LXC (kontejner) KVM (plná virtualizace) procesor libovolný libovolný vyžaduje podporu VT-x/AMD-V, vhodné VT-d/IOMMU režie sítě žádná minimální/žádná malá režie disků žádná žádná malá, další FS režie sdílení dat žádná žádná malá (síť či emulace) sdílení USB/fyzických zařízení není potřeba bez režie malá režie nároky na RAM žádné minimální (další init) malé (další jádro + init) oddělený firewall a síť ne ano ano výkon aplikací stejný stejný stejný oddělení aplikací žádné/chroot, LSM nedokonalé, LSM HW (ale občas chyby v práci s ním) snapshoty LVM či FS LVM či FS LVM či emulace disku - klonování LVM či FS LVM či FS LVM či emulace disku přesun bez výpadku velmi složitý složitý jednoduchý jádro sdílené sdílené vlastní - pro provoz libovolné 3.8+ 2.6.29+ jiný systém (Win, Mac) dual boot nelze lze jiná architektura nelze nelze lze, ale pomalé
/proc/sys
lze měnit i z kontejneru (je to připojeno RO, ale root to může přemountovat na RW) a mnoho informací z hostitele se dá v kontejneru číst. Něco z těch problémů bylo opraveno ve 3.18, ale ne vše. Pro poskytování VPS třetím stranám bych ho pořád nedoporučoval. To 3.8 uvádím právě proto, že do té doby to ani nebyl kontejner, ale trochu lepší chroot.
Tiskni
Sdílej: