Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
-P PREROUTING ACCEPT -P INPUT ACCEPT -P OUTPUT ACCEPT -P POSTROUTING ACCEPT -A PREROUTING -d PubIP1 -i eth1 -j DNAT --to-destination 192.168.0.248 -A POSTROUTING -s 192.168.0.248 -o eth1 -j SNAT --to-source PubIP1 -A POSTROUTING -o eth1 -j SNAT --to-source PubIP2eth1 je rozhraní do internetu a má dvě veřejné adresy PubIP1 a PubIP2, vnitřní síť je 192.168.0.0/24, na stroj 192.168.0.248 se dělá IP fowarding.
Po provedení nějakých, většinou ručních úprav (s následným zapsáním pravidel do konfiguráku (u mne /etc/sysconfig/iptables)) jsem zjistil, že některá spojení do internetu nejsou NATovaná a pakety odchází s privátní IP (v tomto případě ze stroje IP=192.168.0.248 na cíl odcházely UDP pakety na dstport 5060 s jeho původní privátní adresou 192.168.0.248). Ale pakety ze stejného stroje 192.168.0.248 na jiné cíle v internetu (vč. jiného stroje s kterým se komunikovalo také přes UDP) byly překládané správně, na source adresu PubIP1. Restart iptables (včetně 'ip link set eth1 down/up') nepomohl, restart celého firewallu ano.
Zdá se, jako kdyby se nějak pamatovala předchozí spojení a pokračovalo se v nich či co. Je možné, že by např. conntrack table takhle ovlivňovala netfilter (asi jsem ji mohl zkusit flushnout pomocí conntrack, ale nenapadlo mne to a byl kvalt)?
Nebo je to způsobeno něčím jiným? Myslím, že už se mi to stalo (že jsem viděl z internet rozhraní odcházet neNATované pakety) jednou, dvakrát i v minulosti, okolnosti byly podobné (nat table i jednodušší (jen jeden SNAT), problém nastal také po nějakých mých vrtáních se v netfilter pravidlech) a řešil jsem to stejně blbě jako teď, restartem stroje.
Teď to bylo na FW s jádrem 3.19.5-100.fc20.x86_64 a iptables 1.4.19.1.
- flush všech tabulek - výmaz všech pravidel - výmaz všech uživatelem definovaných chainů - vynulování paket/byte čítačů všech chainů - nastaví politiky všech chainů na ACCEPT - provede unload kernel modulů souvisejících s netfiltrem (netuším jak moc dobře, můžu se na to mrknout večer)Takže, co může způsobit to, že navzdory SNAT pravidlu v nat POSTROUTING chainu se toto na některé pakety neaplikuje, ani po restartu firewallu (a po restartu systému je vše OK)? Mohly by to způsobit z nějakého důvodu neuloadované síťové moduly jádra?
nat
se aplikují jen na pakety, které jsou (z pohledu conntracku) "NEW". Takže jestliže už máte v conntrack tabulce nějaké položky a přidáte nové pravidlo, může se stát, že se na pakety odpovídající těm stávajícím položkám neaplikuje, protože jsou "ESTABLISHED". Zkuste, jestli pomůže "conntrack -F
".
Proto byl dotaz spíš teoretický - co může v běžícím systému způsobit, že po restartu iptables se jeho pravidla obecně neaplikují?
Restart/stop iptables ve Fedoře se mj. pokouší udělat rmmod x_tables, nf_nat a nf_conntrack modulů a modulů na nich závislých, měl jsem tedy za to, že tím také zaniknou všechny položky v conntrack table. Asi nejpravděpodobněji ale vypadá možnost, že se ve scriptu z nějakého důvodu nf_conntrack nepovede unloadnout, a v conntrack table zůstane info o daném spojení (neNATovaném, třeba z toho důvodu, že vzniklo během předchozího (re)startu iptables v době, kdy nat table ještě nebyla kompletní), souhlasíte? Nebo je ještě jiná možnost, jak se to může stát?
Na ten flush conntrack table jsem nevzpomněl, zkusím - jestli to zase někdy nastane.
Pokud skript opravdu unloadne všechny relevantní moduly, tak ta varianta, že conntrack položka vznikla v okně mezi natažením modulu a přidáním NAT pravidla, mi zní jako docela pravděpodobné vysvětlení. Pak by asi bylo vhodné na konec skriptu nastavujícího firewall přidat flushnutí conntracku.
Je to ale dvousečné. Dokážu si třeba představit situaci, kdy mám existující TCP spojení ven a aplikační data proudí jen směrem dovnitř (HTTP stahuje velký soubor, případně SSH spojení se spuštěným příkazem generujícím výsup). Pak se pakety zvenku budou zahazovat a zevnitř nikoho nenapadne nějaké poslat, takže spojení po nějakém čase umře (pokud bude REJECT, pak umře hned). Ono se asi celkově při návrhu toho skriptu předpokládá, že se bude spouštět při startu, ne za běhu systému, kdy už tam probíhá nějaká komunikace.
CONFIG_NETFILTER=y CONFIG_NETFILTER_ADVANCED=y CONFIG_BRIDGE_NETFILTER=y CONFIG_NETFILTER_NETLINK=m CONFIG_NETFILTER_NETLINK_QUEUE=m CONFIG_NETFILTER_NETLINK_LOG=m CONFIG_NF_CONNTRACK=y CONFIG_NF_CONNTRACK_MARK=y CONFIG_NF_CONNTRACK_SECMARK=y CONFIG_NF_CONNTRACK_ZONES=y CONFIG_NF_CONNTRACK_EVENTS=y CONFIG_NF_CONNTRACK_AMANDA=m CONFIG_NF_CONNTRACK_FTP=m CONFIG_NF_CONNTRACK_H323=m CONFIG_NF_CONNTRACK_IRC=m CONFIG_NF_CONNTRACK_NETBIOS_NS=m CONFIG_NF_CONNTRACK_PPTP=m CONFIG_NF_CONNTRACK_SANE=m CONFIG_NF_CONNTRACK_SIP=m CONFIG_NF_CONNTRACK_TFTP=m CONFIG_NETFILTER_TPROXY=m CONFIG_NETFILTER_XTABLES=y CONFIG_NF_CONNTRACK_IPV4=ytj. nf_conntrack a nf_conntrack_ipv4 jsou v jádře, ne jako moduly, a tudíž conntrack table se nevyprázdní.
Zásadní je samozřejmě to, že jsem s existujícími spojeními v conntrack table a jejich ovlivňováním iptable pravidel vůbec nepočítal, moje chyba. Díky za nakopnutí!
Tiskni
Sdílej: