Byla vydána květnová aktualizace aneb nová verze 1.79 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.79 vyšlo také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Jak to bude s podporou rastrového grafického formátu JPEG XL ve webových prohlížečích? Google ji nedávno z Chrome a Chromia odstranil (#1178058#c84). Jednou z novinek beta verze Safari 17 je ale právě podpora JPEG XL. Vráti se JPEG XL do Chrome a Chromia (#1451807)? Dění kolem JPEG XL lze sledovat například na r/jpegxl.
Byla vydána nová stabilní verze 6.1 (aktuálně 6.1.3035.51) webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 114. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Nový Vivaldi se pro Bing tváří jako Microsoft Edge (upravený User-Agent) a díky tomu v něm funguje Bing Chat. Vylepšeny byly Pracovní prostory (Workspaces). Podrobný přehled v Changelogu.
Linuxová distribuce ArchLabs Linux po šesti letech vývoje končí. Dobbie to zabalil.
David Tschumperlé v obšírném článku se spoustou náhledů shrnuje vývoj multiplatformního svobodného frameworku pro zpracování obrazu G'MIC (GREYC's Magic for Image Computing, Wikipedie) za poslední rok a půl.
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 23.06 tohoto před šesti lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell, Phosh, Plasma a Sxmo. Aktuálně podporovaných zařízení je 30.
Byla vydána distribuce openSUSE Leap verze 15.5 (poznámky k vydání). Jde o konzervativní distribuci odpovídající komerčnímu SUSE Linux Enterprise 15, nyní Service Pack 5. Mělo jít o poslední aktualizaci Leap v současné podobě před přechodem na Adaptable Linux Platform s „neměnným“ základem, ale padlo rozhodnutí, že v roce 2024 ještě vyjde Leap 15.6 s podporou do konce roku 2025.
Alyssa Rosenzweig v příspěvku na blogu oznámila, že Asahi Linux už zvládá OpenGL 3.1. Dokončuje se podpora OpenGL ES 3.1. Dalším krokem bude Vulkan 1.0.
Intel nedávno představil a pod licencí SIL Open Font License (OFL) na GitHubu zveřejnil font Intel One Mono. Font je určen především pro zobrazování textu v emulátorech terminálu a vývojových prostředích (Přehled fontů s pevnou šířkou).
Na redditu byly publikovány zajímavé QR kódy vygenerované pomocí Stable Diffusion. Přehled použitého softwaru v článku na Ars Technica.
dead? :)To vidíš takovýto hexa art poprvé v životě?
A jak tam tu routu přidám?Prostě spustíš ten příkaz… (samozřejmě si dosadíš vlastní adresy, že jo)
Nemám žádnej terminál...Linux bez terminálu, kam jsme se to dostali… Tady nebo adb.
Co mam udelat, aby mi net normalne fungoval dal pres branu providera, ale dostal jsem na VPN server?To by takhle mělo fungovat samo od sebe. Nejspíš sis omylem nastavil defaultní routu někam do VPN.
iptables -t filter -F FORWARD iptables -t nat -F POSTROUTING iptables -t filter -I FORWARD -j ACCEPT iptables -t nat -I POSTROUTING -j MASQUERADE ip rule add from 192.168.43.0/24 lookup 61 ip route add default dev tun0 scope link table 61 ip route add 192.168.43.0/24 dev wlan0 scope link table 61 ip route add broadcast 255.255.255.255 dev wlan0 scope link table 61IP adresy jsou v pořádku, tun0 zařízení mám taky vytvořené (přestože používám tap - ale vpn funguje). A jak říká David.. pingnu na OpenVPN server i na klienty za ním, ale na 8.8.8.8 a jinam už ne...
ip route add default dev tun0 scope link table 61
(nevím co přesně dělá route přes device). Na to bych se zaměřil.
Tiskni
Sdílej: