Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
již jsem tu jednou řešil, že mi po hibernaci občas nefunguje internet (hlásí to blíže nespecifikovaný problém s DNS). Podezříval jsem přehrání závadného média, kteréžto probuzení z hibernace nějak rozbije. Avšak nyní se to jeví nahodile. Ovšem kromě toho se mi PC občas probudí s pestrobarevným šumem přes celou obrazovku. Někdy je vidět kurzor myši a lze s ním hýbat. Někdy se kurzor po chvíli zastaví a již nejde nic - ani vstup klávesnice. (A musím provést tvrdý restart.) Někdy ten šum stačí "přemazat" refreshováním jednotlivých oken - či maximalizací videa atp. (To funguje myš dokonale i klávesnice - jen se PC probudí do onoho šumu.) Někdy zkouším hibernovat bez spuštěného videa, někdy zkouším ... (Dle mého je to jen čistě náhodné.) Rovněž (to naštěstí alespoň pravidelně - vždy) mi nefunguje ppp
po probuzení, poněvadž USB (U:fon) adaptér musím vysunout a zasunout. (Adaptér nelze identifikovat - funguje to přesněji takto: Po každém jednom připojení přes ppp
musím adaptér vysunout a zasunout, neb abych mohl znovu navázat spojení. Přičemž automaticky nastavená obnova spojení tento proces nevyžaduje - automatické obnovení mi spojení znovu naváže třeba i 20x za den. (Spojení mi nějak dosti padá - tak hraji alespoň T-Rexe v Chromiu :D.).) Překvapivě nepomáhá hibernace s vysunutým adaptérem, či automatizovaný script, kterýžto po hibernaci restartuje napájení USB (nyní mne napadlo, že to možná nesmí být ihned po hibernaci - že třeba ze stejného důvodu nepomáhá hibernace bez adaptéru). Dalo by se alespoň něco z toho vyřešit?
sudo sh -c 'echo disk > /sys/power/state'
a vylúčiť pri hybernácii dualboot, teda neštartovať iný OS ak je jeden z OS uspaný pomocou hybernácie.
echo disk | sudo tee /sys/power/state sudo pm-hibernate dbus-send --print-reply --system --dest=org.freedesktop.UPower /org/freedesktop/UPower org.freedesktop.UPower.Hibernate dbus-send --print-reply --system --dest=org.freedesktop.login1 /org/freedesktop/login1 org.freedesktop.login1.Manager.Hibernate boolean:truenebo suspend:
echo mem | sudo tee /sys/power/state sudo pm-suspend dbus-send --print-reply --system --dest=org.freedesktop.UPower /org/freedesktop/UPower org.freedesktop.UPower.Suspend dbus-send --print-reply --system --dest=org.freedesktop.login1 /org/freedesktop/login1 org.freedesktop.login1.Manager.Suspend boolean:true
Tiskni
Sdílej: