Boudhayan "bbhtt" Bhattcharya v článku Uzavření kapitoly o OpenH264 vysvětluje, proč bylo OpenH264 odstraněno z Freedesktop SDK.
Představeny byly nové verze AI modelů: DeepSeek V3-0324, Google Gemini 2.5 a OpenAI 4o Image Generation.
XZ Utils (Wikipedie) byly vydány ve verzi 5.8.0. Jedná se o první větší vydání od backdooru v XZ v loňském roce.
Byla vydána nová verze 0.40.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 6.1 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.
Byla vydána nová verze 2.20 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), byl vydán ve verzi 1.3.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Vypíchnut je interaktivní HTML BOM (Bill of Materials) a počáteční podpora Rustu. Zdrojové kódy LibrePCB jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Minulý měsíc Hector "marcan" Martin skončil jako upstream vývojář linuxového jádra i jako vedoucí projektu Asahi Linux. Vývoj Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon, ale pokračuje dál. Byl publikován březnový přehled dění a novinek z vývoje. Vývojáře lze podpořit na Open Collective.
Ruská firma Operation Zero nabízí až $4 miliony za funkčí exploit komunikační platformy Telegram. Nabídku učinila na platformě X. Firma je známá prodejem exploitů ruské vládě a soukromým společnostem. Další informace na securityweek.com.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.13 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.14. Proč až v pondělí? V neděli prostě zapomněl :-). Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Konference LinuxDays 2025 proběhne o víkendu 4. a 5. října v Praze v areálu ČVUT v Dejvicích na FIT.
Řešení dotazu:
qemu-system-x86_64 -hda /dev/ten_disk
, že opravdu nabootuješ.
qemu-system-x86_64 -cdrom cédéčko.iso -hda /dev/ten_vyndaný_disk -enable-kvm -m 512
. Nebo prostě nabootovat instalátor (flashka, CD pokud jsi dinosaurus :) a při instalaci zvolit ten disk.
zkoušel jsem bootovat, ale nechce mi to asik vzít UEFI protože windows 10 mi to nabootuje z té flešky. Jak mohu Linux mint upravit tak, aby mi pak nabootoval na UEFI PC? Nebo nestačí naistalovaný linux mint překopoírovat z té flešky na ten HDD?
Akorát sem nejspíš nepochopil postup co jsi psal.Že máš notebook rozšroubovat, disk dát do počítače, kde CD/USB boot funguje, tam to nainstalovat, disk dát zpátky a zašroubovat.
rekl bych, ze bez virtualizace se instalace linxu z windows nepovede.
virtualizovat umi napr. VirtualBox(VB).
postup je velice jednoduchy. VB ma wizarda, ktery pomuze vytvorit novou Virtualni Masinu(VM). u kroku 'virtual hard disk' zaskrtnout 'use existing disk'. a nakonec prekonfigurovat CD/DVD drive z 'Host Drive' na 'Image File' a podstrcit mu iso image s instalaci linxu. viz dokumentace k nastaveni storage
pak uz zbyva VMko nastartovat a pokracovat v instalaci linuxu beznym zpusobem.
pokud tvuj linux skill nezvladne instalacni proces, tak jsou k dispozici tzv. VirtualBox Appliance(VBA), coz jsou fajly predstavujici 'virtual hard disk' s nainstalovanym a nakonfigurovanym operacnim systemem. seznam VBA a jak migrovat VBA na hard disk
ales
Tiskni
Sdílej: