OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Řešení dotazu:
qemu-system-x86_64 -hda /dev/ten_disk
, že opravdu nabootuješ.
qemu-system-x86_64 -cdrom cédéčko.iso -hda /dev/ten_vyndaný_disk -enable-kvm -m 512
. Nebo prostě nabootovat instalátor (flashka, CD pokud jsi dinosaurus :) a při instalaci zvolit ten disk.
zkoušel jsem bootovat, ale nechce mi to asik vzít UEFI protože windows 10 mi to nabootuje z té flešky. Jak mohu Linux mint upravit tak, aby mi pak nabootoval na UEFI PC? Nebo nestačí naistalovaný linux mint překopoírovat z té flešky na ten HDD?
Akorát sem nejspíš nepochopil postup co jsi psal.Že máš notebook rozšroubovat, disk dát do počítače, kde CD/USB boot funguje, tam to nainstalovat, disk dát zpátky a zašroubovat.
rekl bych, ze bez virtualizace se instalace linxu z windows nepovede.
virtualizovat umi napr. VirtualBox(VB).
postup je velice jednoduchy. VB ma wizarda, ktery pomuze vytvorit novou Virtualni Masinu(VM). u kroku 'virtual hard disk' zaskrtnout 'use existing disk'. a nakonec prekonfigurovat CD/DVD drive z 'Host Drive' na 'Image File' a podstrcit mu iso image s instalaci linxu. viz dokumentace k nastaveni storage
pak uz zbyva VMko nastartovat a pokracovat v instalaci linuxu beznym zpusobem.
pokud tvuj linux skill nezvladne instalacni proces, tak jsou k dispozici tzv. VirtualBox Appliance(VBA), coz jsou fajly predstavujici 'virtual hard disk' s nainstalovanym a nakonfigurovanym operacnim systemem. seznam VBA a jak migrovat VBA na hard disk
ales
Tiskni
Sdílej: