Textový editor Neovim byl vydán ve verzi 0.11 (𝕏). Přehled novinek v příspěvku na blogu a poznámkách k vydání.
Živé ISO obrazy Debianu Bookworm jsou 100 % reprodukovatelné.
Boudhayan "bbhtt" Bhattcharya v článku Uzavření kapitoly o OpenH264 vysvětluje, proč bylo OpenH264 odstraněno z Freedesktop SDK.
Představeny byly nové verze AI modelů: DeepSeek V3-0324, Google Gemini 2.5 a OpenAI 4o Image Generation.
XZ Utils (Wikipedie) byly vydány ve verzi 5.8.0. Jedná se o první větší vydání od backdooru v XZ v loňském roce.
Byla vydána nová verze 0.40.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 6.1 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.
Byla vydána nová verze 2.20 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), byl vydán ve verzi 1.3.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Vypíchnut je interaktivní HTML BOM (Bill of Materials) a počáteční podpora Rustu. Zdrojové kódy LibrePCB jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Minulý měsíc Hector "marcan" Martin skončil jako upstream vývojář linuxového jádra i jako vedoucí projektu Asahi Linux. Vývoj Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon, ale pokračuje dál. Byl publikován březnový přehled dění a novinek z vývoje. Vývojáře lze podpořit na Open Collective.
Ruská firma Operation Zero nabízí až $4 miliony za funkčí exploit komunikační platformy Telegram. Nabídku učinila na platformě X. Firma je známá prodejem exploitů ruské vládě a soukromým společnostem. Další informace na securityweek.com.
-------------------------------------- auto lo iface lo inet loopback auto wlan0 allow-hotplug wlan0 iface wlan0 inet manual wpa-roam /etc/wpa_supplicant/wpa_supplicant.conf iface default inet static address 10.10.8.61 netmask 255.255.0.0 gateway 10.10.10.43 dns-nameservers 10.10.9.26 auto eth0 allow-hotplug eth0 iface eth0 inet static address 192.168.11.11 netmask 255.255.255.0 ---------------------------------------------Poznámka: Lokální ethernet slouží jako "last resort" servisní interface. /etc/wpa_supplicant/wpa_supplicant.conf:
----------------------- ctrl_interface=DIR=/var/run/wpa_supplicant GROUP=netdev update_config=1 network={ ssid="*********" proto=RSN key_mgmt=WPA-PSK pairwise=CCMP TKIP group=CCMP TKIP psk="**********" } -----------------------# hostname -I 192.168.11.11 10.10.7.20 Kuku. Nějaký nápad?
zkoušeli jste někdy někdo nakonfigurovat WPA WIFI přes supplikanta tak, aby interface měl statické IPv.4 parametry?
wpa_supplicant nastavení IP adresy a související konfiguraci vůbec neřeší, stará se jen o asociaci s AP. Takže jen pak místo spuštění DHCP klientského démona nastavíte statickou adresu a ostatní parametry stejně, jako byste to dělal pro jakékoli jiné rozhraní.
Pokud vám jde o to, jak to napsat do konfiguračních souborů nějaké konkrétní distribuce, pak vám s tím bude muset poradit někdo kdo se v nich vyzná - ale bylo by dobré začít tím, že napíšete, že vám jde o tohle, a také by nebylo úplně od věci napsat, o kterou distribuci se jedná.
ale mně nejde o to, jak to napsat do konfiguráků, ale o princip.
Výborně, v tom případě platí to, co jsem napsal hned na začátku: wpa_supplicant žádné IP adresy nenastavuje.
Navíc, obsah těchto konfiguračních souborů vcelku jednoznačně na danou rodinu distribucí ukazuje
Pro toho, kdo takovou distribuci používá, asi ano. Ale jsou tu i lidé, kteří používají jiné distribuce a ne každému se chce zkoumat syntaxi a hádat, o jakou distribuci by se asi mohlo jednat.
Víte, dělat z někoho hlupáka, je prosté. Poradit dá práci.
Já jsem poradil. Hlupáka z vás dělá někdo jiný.
co víc, zrovna tahle záležitost s konkrétní distribucí až tak moc svázaná není.
Asi to tak úplně nebude, protože když na svém systému nakonfiguruji a spustím wpa_supplicant, tak jen asociuje wi-fi adaptér s AP a žádné adresy nenastaví. Na to pak musím samostatně spustit dhcpcd/dhclient nebo nastavit adresu ručně. Takže pokud se ta vaše konfigurace chová jinak, bude to dáno tím, co dalšího se tam ještě děje na základě toho /etc/network/interfaces
- a to už samozřejmě na distribuce bude záviset hodně.
iface wlan0 inet static address X.Y.Z.13 netmask 255.255.255.0 gateway X.Y.Z.1 dns-nameservers X.Y.Z.1 wpa-ssid MojeSSID wpa-psk 8abaf8aef...566de45c71288d #pripadne primo konfirurace supplicanta: #wpa-conf /etc/wpa_supplicant/wpa_supplicant.confnásledné ifup wlan0 nahodí interface a nastaví. Ověřeno v praxi. Pokud Ti to takhle nestačí, tak opravdu nerozumím tomu na co se ptáš.
predtim nez polozis v dalsi komunite podobne dotazy , zkus si precist a pochopit : hhttp://www.catb.org/esr/faqs/smart-questions.html
Tiskni
Sdílej: