Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
-------------------------------------- auto lo iface lo inet loopback auto wlan0 allow-hotplug wlan0 iface wlan0 inet manual wpa-roam /etc/wpa_supplicant/wpa_supplicant.conf iface default inet static address 10.10.8.61 netmask 255.255.0.0 gateway 10.10.10.43 dns-nameservers 10.10.9.26 auto eth0 allow-hotplug eth0 iface eth0 inet static address 192.168.11.11 netmask 255.255.255.0 ---------------------------------------------Poznámka: Lokální ethernet slouží jako "last resort" servisní interface. /etc/wpa_supplicant/wpa_supplicant.conf:
----------------------- ctrl_interface=DIR=/var/run/wpa_supplicant GROUP=netdev update_config=1 network={ ssid="*********" proto=RSN key_mgmt=WPA-PSK pairwise=CCMP TKIP group=CCMP TKIP psk="**********" } -----------------------# hostname -I 192.168.11.11 10.10.7.20 Kuku. Nějaký nápad?
zkoušeli jste někdy někdo nakonfigurovat WPA WIFI přes supplikanta tak, aby interface měl statické IPv.4 parametry?
wpa_supplicant nastavení IP adresy a související konfiguraci vůbec neřeší, stará se jen o asociaci s AP. Takže jen pak místo spuštění DHCP klientského démona nastavíte statickou adresu a ostatní parametry stejně, jako byste to dělal pro jakékoli jiné rozhraní.
Pokud vám jde o to, jak to napsat do konfiguračních souborů nějaké konkrétní distribuce, pak vám s tím bude muset poradit někdo kdo se v nich vyzná - ale bylo by dobré začít tím, že napíšete, že vám jde o tohle, a také by nebylo úplně od věci napsat, o kterou distribuci se jedná.
ale mně nejde o to, jak to napsat do konfiguráků, ale o princip.
Výborně, v tom případě platí to, co jsem napsal hned na začátku: wpa_supplicant žádné IP adresy nenastavuje.
Navíc, obsah těchto konfiguračních souborů vcelku jednoznačně na danou rodinu distribucí ukazuje
Pro toho, kdo takovou distribuci používá, asi ano. Ale jsou tu i lidé, kteří používají jiné distribuce a ne každému se chce zkoumat syntaxi a hádat, o jakou distribuci by se asi mohlo jednat.
Víte, dělat z někoho hlupáka, je prosté. Poradit dá práci.
Já jsem poradil. Hlupáka z vás dělá někdo jiný.
co víc, zrovna tahle záležitost s konkrétní distribucí až tak moc svázaná není.
Asi to tak úplně nebude, protože když na svém systému nakonfiguruji a spustím wpa_supplicant, tak jen asociuje wi-fi adaptér s AP a žádné adresy nenastaví. Na to pak musím samostatně spustit dhcpcd/dhclient nebo nastavit adresu ručně. Takže pokud se ta vaše konfigurace chová jinak, bude to dáno tím, co dalšího se tam ještě děje na základě toho /etc/network/interfaces
- a to už samozřejmě na distribuce bude záviset hodně.
iface wlan0 inet static address X.Y.Z.13 netmask 255.255.255.0 gateway X.Y.Z.1 dns-nameservers X.Y.Z.1 wpa-ssid MojeSSID wpa-psk 8abaf8aef...566de45c71288d #pripadne primo konfirurace supplicanta: #wpa-conf /etc/wpa_supplicant/wpa_supplicant.confnásledné ifup wlan0 nahodí interface a nastaví. Ověřeno v praxi. Pokud Ti to takhle nestačí, tak opravdu nerozumím tomu na co se ptáš.
predtim nez polozis v dalsi komunite podobne dotazy , zkus si precist a pochopit : hhttp://www.catb.org/esr/faqs/smart-questions.html
Tiskni
Sdílej: