Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Byla vydána nová stabilní verze 23.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Tapir. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Nevím, co je „heslo pro terminál“.
Pokud jde o zapomenuté heslo k uživatelskému účtu, odpověď je ne. Hesla jsou uložená v /etc/shadow
v podobě výstupu z vhodné hashovací funkce, kterou nelze (žádným snadným a známým) postupem invertovat. Leda snad slovníkovým útokem, pokud bylo heslo relativně slabé, ale i tam může člověk narazit na salt (rozšíření hesla o nějakou (pseudo)náhodnou sekvenci před hashováním) a na spoustu dalších komplikací.
Heslo sice nelze získat, ale lze ho změnit. Na webu se povalují desítky návodů, jak resetovat uživateli heslo, aby si při dalším přihlášení musel vybrat nové nebo aby (při hodně laxním nastavení, jaké se dnes už nevidí) zkrátka neměl žádné. Postup v podstatě vždy sestává z nabootování z nějakého externího média (flashdisku, bootovacího serveru, externího harddisku atd. atp.), v namountování původního disku, chrootu do něj … a pak už je to snadné.
Horší je, když se zapomenuté heslo používá také k šifrování disku, což některé distribuce občas dělají. V takovém případě při zapomenutí hesla není šifrované oddíly jak namountovat a tím pádem je reinstalace (se ztrátou všech dat) jediným řešením. Záleží tedy na tom, co je to „heslo pro terminál“ a k čemu všemu se na daném systému používá.
A ejhle, dokonce ani externí médium nemusí být nutné. Tohle je přesně ono. To by mělo pomoct, pokud tam ovšem není šifrovaný disk.
A proč bych měl něco takového radit?
Kdyby Arch byl řešením problému se zapomenutými hesly, asi bych ho doporučil.
Tiskni
Sdílej: