Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, jestli nemáte někdo zkušenosti s kompilací FFMPEG knihovny?
V mobilní aplikaci využíváme tuto knihovnu, ale bohužel máme problém s Androidem 5.0.
Dostaneme tento error: "error: only position independent executables (PIE) are supported."
Takže knihovna kterou využíváme nemá tyto flagy: "-fPIE -pie".
Zkoušel jsem stáhnout zkompilovanou knihovnu z:
https://github.com/guardianproject/android-ffmpeg-java a z https://github.com/hiteshsondhi88/ffmpeg-android (omlouvám se, nejdou mi vložit linky)
ale tato knihovna zase nemá zapnutý libmp3lame encoder (parametr --enable-libmp3lame).
Bohužel se nám tu knihovnu po mnoha útrapách nedaří zkompilovat.
Byl by někdo ochotný provést kompilaci této knihovny jak s parametry "-fPIE -pie", tak i s "--enable-libmp3lame". Klidně i za finanční odměnu!
Děkuji za každou radu!
Ten člověk zkoušel tento fork: https://github.com/guofengzh/ffmpeg-android/tree/feature/feature-libmp3 a ten mu nešel. Můžeš to zkusit ty? Klidně ať to obsahuje další knihovny, ať se to zbytečně nekomplikuje.
objdump -T ffmpeg | grep log2
), takže ak to stále píše tú chybu, problém nie je ten program (možno sa stále používa tá api-19 verzia).
git clone https://github.com/guofengzh/ffmpeg-android.git cd ./ffmpeg-android git config --file=.gitmodules submodule.libvpx.url https://chromium.googlesource.com/webm/libvpx git submodule sync git submodule update --initPotom už len stačí nastaviť architektúru v súbore settings.sh do premennej SUPPORTED_ARCHITECTURES (podporované sú architektúry armeabi, armeabi-v7a, armeabi-v7a-neon a x86). Tých architektúr tam môže byť aj viac, postupne sa skompilujú všetky (pri testovaní by som tam ale mal len jednu, skompiluje sa to tak rýchlejšie). V tom súbore settings.sh sa tiež nastavuje Android ABI. Keď je všetko nastavené, stačí spustiť ./android_build.sh a všetko sa to skompiluje.
sudo apt-get --quiet --yes install build-essential git autoconf libtool pkg-config gperf gettext yasm
Je možné, že je problém v tom? Jinak jsem do CFLAGS a LDFLAGS přidal -fPIC a odstranil -pie. Změnil --disable-shared na --enable-shared. Využívám tedy master repozitář https://github.com/guofengzh/ffmpeg-android/tree/master . Všechny Vámi popsané příkazy prošli korektně.
./init_update_libs.sh
(pred samotnou kompiláciou).
#!/bin/bash . abi_settings.sh $1 $2 $3 pushd libvpx make clean case $1 in armeabi | armeabi-v7a | armeabi-v7a-neon) TARGET=armv7-android-gcc ;; x86) TARGET=x86-android-gcc ;; esac ./configure \ --target="$TARGET" \ --disable-examples \ --sdk-path=${ANDROID_NDK} \ --disable-runtime-cpu-detect \ --prefix="${TOOLCHAIN_PREFIX}" || exit 1 make -j${NUMBER_OF_CORES} install || exit 1 popd(každopádne pre armeabi by sa asi malo použiť armv6, konfiguračný skript pre libvpx ale nepodporuje armv6-android-gcc; pravdepodobne to ali príliš nevadí, keďže takmer vždy sa aj tak kompiluje pre armeabi-v7a)
#!/bin/bash . abi_settings.sh $1 $2 $3 pushd libvpx make clean case $1 in armeabi | armeabi-v7a | armeabi-v7a-neon) TARGET=armv7-android-gcc AS_BIN=auto ;; x86) TARGET=x86-android-gcc AS_BIN=yasm ;; esac ./configure \ --target="$TARGET" \ --as="$AS_BIN" \ --disable-examples \ --sdk-path=${ANDROID_NDK} \ --disable-runtime-cpu-detect \ --prefix="${TOOLCHAIN_PREFIX}" || exit 1 make -j${NUMBER_OF_CORES} install || exit 1 popda v systéme musí byť nainštalovaný yasm
#!/bin/bash . abi_settings.sh $1 $2 $3 pushd libvpx make clean case $1 in armeabi | armeabi-v7a | armeabi-v7a-neon) TARGET=armv7-android-gcc AS_BIN=auto ASFLAGS="" ;; x86) TARGET=x86-android-gcc AS_BIN=yasm ASFLAGS="-D__ANDROID__" ;; esac ASFLAGS="$ASFLAGS" ./configure \ --target="$TARGET" \ --as="$AS_BIN" \ --disable-examples \ --sdk-path=${ANDROID_NDK} \ --disable-runtime-cpu-detect \ --prefix="${TOOLCHAIN_PREFIX}" || exit 1 make -j${NUMBER_OF_CORES} install || exit 1 popdPS: Ak nie je potrebné, aby ten program podporoval aj vpx, tak stačí zakázať kompilovanie tej knižnice a jej používanie pre ffmpeg (stačí vymazať spúšťanie kompilovania tej knižnici v android_build.sh a, hlavne, treba zmeniť --enable-libvpx na --disable-libvpx v súbore ffmpeg_build.sh).
Tiskni
Sdílej: