Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
tcp 0 0 127.0.0.1:443 0.0.0.0:* LISTENJenže, když spustím SSLH dostani následující hlášku:
sslh[11814]: 0.0.0.0:https:bind: Address already in usePoradíte, co mám blbě a jak to dít do kupy?
Řešení dotazu:
a tam o tom nic nepíšouPíšou.
DAEMON_OPTS="--user sslh --listen 0.0.0.0:443
--listen
uveďte konkrétní IP adresu, na které má SSLH naslouchat (asi půjde pro více adres ten parametr zopakovat). Nebo web server přesuňte na jiný port než 443 a pak můžete u listen použít 0.0.0.0:443
(web server na 127.0.0.1 nebude na portu 443 „překážet“).
No a co se stane, když webserver přesunu na jiný port? To mi díky SSLH bude pořád fungovat HTTPS přes 443?Ano, akorát v tom příkazu musíte správně uvést, kam má HTTPS přesměrovat. Takže pokud Apache zprovozníte na portu 8443, musíte SSLH dát parametr
--ssl 127.0.0.1:8443
.
Je mi divný, že všude v návodech nastaví jen localhost a nastaví SSLH na 0.0.0.0 a má to fungovat a ani v diskuzích pod návodi nikdo neřeší tohle, co já:)Záleží na tom, zda používají stejný port. Ale pokud ano (jako je to v tom článku na Root.cz), není možné použít tu univerzální adresu 0.0.0.0. Také je možné to udělat tak, že webserver bude na úplně jiném zařízení – pak ale zase logicky nemůže naslouchat na IP adrese 127.0.0.1, ale na nějaké, pře skterou bude ze zařízení se SSLH dostupný. Zřejmě od sebe všichni ty příkazy do návodů opisují
To mi díky SSLH bude pořád fungovat HTTPS přes 443?Samozřejmě, vždyť o tom to celé je (samozřejmě musíš ještě změnit adresu na kterou to HTTPS proxuje).
Pokud máš TCP na TCP, tak ztracené pakety pořeší to spodní TCP a tomu hornímu už se neztrácí.To musí mít to spodní nastavené nižší timeouty, ne?
Tiskni
Sdílej: