Fedora Linux je aktuálně k dispozici v 5 edicích: Workstation, Server, IoT, Cloud a CoreOS. Pro desktopové nasazení je určena edice Workstation, což je prostředí GNOME. Vývojářům a uživatelům KDE Plasma se dlouhodobě nelíbí, že jejich prostředí je schováno mezi spiny, tj. alternativními desktopy. Prosadili si, že s následující verzí Fedora Linuxu KDE Plasma povýší ze spinu na edici a bude tak na úrovni Workstation.
UBports, nadace a komunita kolem Ubuntu pro telefony a tablety Ubuntu Touch, vydala Ubuntu Touch OTA-6 Focal, tj. šesté stabilní vydání založené na Ubuntu 20.04 Focal Fossa.
Byla vydána nová verze 8.0 (𝕏) frameworku pro vývoj webových aplikací Ruby on Rails (Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu, v poznámkách k vydání a na GitHubu.
Byla vydána verze R14.1.3 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání, podrobnosti v seznamu změn.
Dnes v 17:00 má na YouTube online premiéru krátký film Project Gold od Blender Studia představující možnosti rozšíření Blenderu pro "malířský vzhled".
Byl představen oficiální Raspberry Pi USB 3 Hub. Cena je 12 dolarů.
Na YouTube byly zveřejněny sestříhané videozáznamy přednášek z letošního OpenAltu. Dostupné jsou také přímo z programu po kliknutí na přednášku.
Co přesně se děje, když se pomocí curlu připojujeme ke google.com? Proč to psát do terminálu, když si to můžeme pustit jako videoklip curl -v https://google.com na YouTube. 😂
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána ve verzi 2024.11.
Oficiálně byla vydána (Mastodon, 𝕏) první RC verze GIMPu 3.0. Přehled novinek v oznámení o vydání. Podrobně v souboru NEWS na GitLabu.
$ cat /etc/syslog-ng/syslog-ng.conf @version: 3.6 @include "scl.conf" # # /etc/syslog-ng/syslog-ng.conf # options { stats_freq (0); flush_lines (0); time_reopen (10); log_fifo_size (10000); chain_hostnames (off); use_dns (no); use_fqdn (no); create_dirs (no); keep_hostname (yes); perm(0640); group("log"); }; source net { udp(); }; destination d_journald { program("/usr/local/bin/mk_syslog2journald.sh"); }; filter f_router { facility(local7); }; log { source(net); filter(f_router); destination(d_journald); };Pomocný skript:
cat /usr/local/bin/mk_syslog2journald.sh #!/bin/bash read line echo $line | cut -d":" -f 4- | sed "s@ \(.*\)@MESSAGE=\"\1\"@" | xargs printf "%s\n%s\n%s\n" PRIORITY=7 SYSLOG_IDENTIFIER=router | logger --journaldSice to funguje, ale zdá se mi to poněkud kostrbaté. Navíc nelze nastavit _HOSTNAME na původní stroj (mikrotik). Namísto syslog-ng jsem zkoušel jednoduché "socat -u UDP-RECV:541 STDOUT" spouštěné jako systemd service, má to ale tu chybu, že bez EOL se zápis v journald neobjeví (tj. zabralo např. z terminálu paralelně poslat "echo blabla | nc -u localhost 514"). Pravda, nezkoušel jsem, zda by tak nastalo i samo nějaké době. Nenapadá někoho lepší řešení jak logovat Mikrotik do journald?
Řešení dotazu:
Tiskni Sdílej: