Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
config wifi-device wlan0
option type mac80211
option channel 11
option hwmode 11g
option path '10180000.wmac'
option htmode HT20
# REMOVE THIS LINE TO ENABLE WIFI:
option disabled 0
config wifi-iface
option device wlan0
option network lan
option mode sta
option ssid HomeNet
option encryption psk2
option key TajneHeslooo
Nastaveni site:
config interface 'lan'
option ifname 'wlan0'
option force_link '1'
option macaddr '00:0c:43:70:e5:83'
option type 'bridge'
option proto 'static'
option ipaddr '192.168.1.1'
option netmask '255.255.255.0'
# option ip6assign '60'
Vypis wifi info:
root@OpenWrt:/# iwinfo
wlan0 ESSID: unknown
Access Point: 00:00:00:00:00:00
Mode: Client Channel: unknown (unknown)
Tx-Power: 20 dBm Link Quality: unknown/70
Signal: unknown Noise: unknown
Bit Rate: unknown
Encryption: unknown
Type: nl80211 HW Mode(s): 802.11bgn
Hardware: unknown [Generic MAC80211]
TX power offset: unknown
Frequency offset: unknown
Supports VAPs: yes PHY name: phy0
Konfigurace je po mich upravach. Kdyz to vratim do defaultniho nastaveni, je v konfiguracnich soouborech pouzito radio0. I kdyz jej zachovam a prepisu jen mode z ap na sta a pridam sifrovani s klicem stejne se nenapoji. Cilem je aby router mel v bridgi wifi (klient mod s wpa2) a lan.
WiFi klient nemůže být v bridgi s jiným ethernetovým rozhraním:
Když z ethernetu přijde rámec pro AP, bridge jej pošle do wifi rozhraní. I kdyby se jej klient pokusil odvysílat, tak jej AP bude ignorovat, protože žádný wifi klient s linkovou adresou rovnou zdrojové adrese rámce (tedy zařezení z ethernetové linky) není na AP asociován. Asociován je jen klient pod adresou wifi rozhraní. Zrovna tak obráceně AP nebude vědět, kam rámec odeslat, protože žádný asociovaný wifi nemá takovou linkovou adresu. Kdyby wifi klient zdrojovou adresu rámce přepsal na vlastní (L2 NAT), tak bude problém s opačným směrem, protože odpověď bude na linkové vrstvě určena klientovi, který nijak nebude moci rozpoznat, že jej má přepsat zpátky a přeslat to ethernetu (ethernet je bezstavový).
Existuje rozšíření 802.11, které tuneluje rámce to 802.11 rámců (název si nepamatuji), ale na to musí být AP i dotyčný klient ručně nastaveny.
Tohle všechno ovšem neřeší, proč se vám klient neasociuje na AP.
Tiskni
Sdílej: