Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Ale kdybych chtěl nainstalovat tak stejně ubuntu na noťas jako dualboot, kde je win 8.1, bude to úplně více méně shodné? Nebo tam jsou nějaké zásadní problémy ohledně UEFI a podobně, a problémy kvůli win 10? Aby fungoval grub při spuštění PC a dalo se vybrat systém a podobně,
Nebo je jednodušší zformátovat hard a dát tam jen ubuntu, noťas mám jen na net, banku, poštu, nějaké obrázky, videa hudba, komunikace, spotify a podobně..... Protože slyším stále více názory, že win 10 je špeh, a podobně....
offtopic
Ohledně špehování viz : Jak z Windows 10 udělat desktopový systém.
pekný článok, aj celkom dosť práce bolo spísať to, klobúk dole pred autorom
pri čítaní týchto návodov som stále v rozpakoch
má vôbec zmysel inštalovať si w10 ak ho treba takto "poľudštiť" ?
čo vlastne prináša potom tento nový os ?
ak z neho touto procedúrou odstránim tú kopu zverstiev, tak tam asi veľa toho nového už neostane
a potom si poviem, že mi to môže byť aj tak jedno :)
Pak opravdu stačí nasmahnout Linux "vedle" do toho volného místa a nechat instalátor, ať si to poladí sámPotom sa ale nedozvieš, ako to máš nainštalované. Mne sa vždy osvedčila volba "Niečo iné" pretože máš kontrolu a vieš čo robíš. Ak robím dualboot pod UEFI, nedá sa strielať naslepo, lebo to väčšinou nedopadne dobre a potom to vyzerá, že to Linux nezvláda, čo je pre Linux kontraproduktívne. Linux to zvláda, len si treba prečítať NÁVOD aby som vedel ako na to. To je objav Ameriky, že? :)
a co se týče win 8.1, ten update na win 10 se provede vedle linuxu v klidu, kdyby už tam byl nainstalovaný? nebo je lepší počkat s instalací ubuntu až po tom bezplatném updatu na win 10?
Tiskni
Sdílej: