Byla vydána beta verze Ubuntu 25.04 s kódovým názvem Plucky Puffin. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Dle plánu by Ubuntu 25.04 mělo vyjít 17. dubna 2025.
Textový editor Neovim byl vydán ve verzi 0.11 (𝕏). Přehled novinek v příspěvku na blogu a poznámkách k vydání.
Živé ISO obrazy Debianu Bookworm jsou 100 % reprodukovatelné.
Boudhayan "bbhtt" Bhattcharya v článku Uzavření kapitoly o OpenH264 vysvětluje, proč bylo OpenH264 odstraněno z Freedesktop SDK.
Představeny byly nové verze AI modelů: DeepSeek V3-0324, Google Gemini 2.5 a OpenAI 4o Image Generation.
XZ Utils (Wikipedie) byly vydány ve verzi 5.8.0. Jedná se o první větší vydání od backdooru v XZ v loňském roce.
Byla vydána nová verze 0.40.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 6.1 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.
Byla vydána nová verze 2.20 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), byl vydán ve verzi 1.3.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Vypíchnut je interaktivní HTML BOM (Bill of Materials) a počáteční podpora Rustu. Zdrojové kódy LibrePCB jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Minulý měsíc Hector "marcan" Martin skončil jako upstream vývojář linuxového jádra i jako vedoucí projektu Asahi Linux. Vývoj Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon, ale pokračuje dál. Byl publikován březnový přehled dění a novinek z vývoje. Vývojáře lze podpořit na Open Collective.
rdiff-backup
trvá 10 minut, tak by to měl být čas celkového přenesení všech souborů po lince, sekvenčním způsobem. Pokud jede rdiff-backup
na další inkrementální zálohy, tak se počitají rozdíly. Algoritmy rsync
jsou mnohem více navrženy tak že přístup, k disků je lokální, tedy mnohanásobně rychlejší než po síti. Lokálně si postupně spočítají chrakteristiky (blockové hashe) souborů a o nich se postupně dohaduje. Když si představím, že bych měl naprogramovat např. že v souboru bude na místě 145865 bytu vloženo 641 byte, pak na místě 178655 chybí 1633 bytů a na místě 198225 je 468 bytů nahrazeno 1752 byty, tak mnohdy se vícenásobnému čtení nebude možné vyhnout. Což při lokálních rychlostech nemusí vadit, ale tlačit ty změny a najít je přes pomalou linku je problém. Pokud nejede na obou stranách rsync, tak na filsystému to bude pomalé.
řešil bych to tak, že bych nakopiroval vždy celý web (jeden adresář, do kterého bude vytvářena synchronní kopie) a následně tento lokální adresář zálohoval.
Tiskni
Sdílej: