Byla vydána listopadová aktualizace aneb nová verze 1.85 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.85 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
git.kernel.org je nově oficiálně také v tmavém vzhledu.
Richard Hughes na svém blogu oznámil, že počet aktualizací firmwarů pomocí služby LVFS (Linux Vendor Firmware Service) přesáhl 100 milionů. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů nebo zapojených výrobců na stránkách LVFS.
Byla vydána nová stabilní verze 3.19.0, tj. první z nové řady 3.19, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou podporu Raspberry Pi 5.
Altap Salamander (Wikipedie), dvoupanelový správce souborů pro Windows, byl uvolněn jako open source pod názvem Open Salamander. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv2.
Společnost JetBrains představila (YouTube) svou umělou inteligenci JetBrains AI a nástroj AI Assistant v IDE.
Byla vydána nová verze 255 správce systému a služeb systemd (GitHub, NEWS). Z novinek lze vypíchnout například novou službu systemd-bsod.service.
Google představil Gemini, svůj největší a nejschopnější model umělé inteligence.
openSUSE komunita vybírá nová loga. Jedním z cílů je odlišit se od SUSE. Aktuálně probíhá hlasování o logu openSUSE a čtyř distribucí Tumbleweed, Leap, Slowroll a Kalpa.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2023-12-05. Přehled novinek v příspěvku na blogu a poznámkách k vydání. Nově jej lze používat také s tmavým tématem.
rdiff-backup
trvá 10 minut, tak by to měl být čas celkového přenesení všech souborů po lince, sekvenčním způsobem. Pokud jede rdiff-backup
na další inkrementální zálohy, tak se počitají rozdíly. Algoritmy rsync
jsou mnohem více navrženy tak že přístup, k disků je lokální, tedy mnohanásobně rychlejší než po síti. Lokálně si postupně spočítají chrakteristiky (blockové hashe) souborů a o nich se postupně dohaduje. Když si představím, že bych měl naprogramovat např. že v souboru bude na místě 145865 bytu vloženo 641 byte, pak na místě 178655 chybí 1633 bytů a na místě 198225 je 468 bytů nahrazeno 1752 byty, tak mnohdy se vícenásobnému čtení nebude možné vyhnout. Což při lokálních rychlostech nemusí vadit, ale tlačit ty změny a najít je přes pomalou linku je problém. Pokud nejede na obou stranách rsync, tak na filsystému to bude pomalé.
řešil bych to tak, že bych nakopiroval vždy celý web (jeden adresář, do kterého bude vytvářena synchronní kopie) a následně tento lokální adresář zálohoval.
Tiskni
Sdílej: